REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

drogi

 

Czy po zwężeniu Sokratesa jest bezpiecznie?

  27 marca 2023

Czy po zwężeniu Sokratesa jest bezpiecznie?
źródło: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

Przebudowa ulicy Sokratesa, która zaowocowała jej zwężeniem z dwóch do jednego pasa ruchu w każdym kierunku, w zamyśle miała sprawić, że mocno obłożona arteria Wawrzyszewa stanie się bezpieczna. Sprawdzamy, czy tak się stało.

REKLAMA

Często musi dojść do tragedii, żeby odpowiedzialni za dane miejsce urzędnicy dokonali zmian. Tak też było przy okazji głośnego wypadku z udziałem rodziny, która jesienią 2019 roku przechodziła przez pasy na wysokości ul. Petöfiego. Więcej mieszkań przy węższej Sokratesa. Budowa bloku zakończona Jezdnia została zwężona, bloki wciąż rosną
Przy Sokratesa na Wawrzyszewie zakończyła się budowa pięciopiętrowego bloku mieszkalnego o nazwie Latte. Unidevelopment otrzymał pozwolenie na użytkowanie i może rozpocząć przekazywanie kluczy nowym mieszkańcom.

Tragedia na Sokratesa

Słoneczna niedziela, świetne warunki pogodowe, nic nie zwiastowało tragedii. A jednak. Rozpędzony kierowca bmw, który potraktował lokalną drogę niczym autostradę, z impetem uderzył w 33-letniego mężczyznę, który osierocił 3-letnie dziecko. Od tamtej pory na ulicę Sokratesa wszyscy spoglądali przez pryzmat tej właśnie tragedii.

Czy trzeba było przebudowywać całą ulicę, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych na zebrach? Tuż po zdarzeniu dla drogowców priorytetem stała się likwidacja połowy pasów ruchu, dzięki którym kierowcy mogli wyprzedzać przed przejściami dla pieszych. Takich przejść bez sygnalizacji na całej Sokratesa było aż pięć. Po ubiegłorocznej przebudowie pojawiło się wiele głosów niezadowolenia, a nawet oburzenia. Wielu kierowców chce powrotu dwupasmówki. Twierdzą, że obecnie jest... ciasno i niebezpiecznie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Sokratesa po przebudowie

Zarząd Dróg Miejskich odpowiada, że zmiany na ulicy były konieczne, aby w przyszłości nie doszło do kolejnego tragicznego wypadku. Nie przekonuje to krytyków, którzy twierdzą, że jeden tragiczny incydent nie może być powodem wprowadzenia restrykcji utrudniających życie. Dodają, że po zmianach boją się nie tyle samochodów, lecz... jadących po nowej ścieżce rowerzystów.

- Paradoksalnie na poprzedniej wersji ulicy Sokratesa czułam się bezpieczniej, a teraz strach tu być pieszym, bo znacznie wzrosła średnia prędkość rowerzystów - twierdzi jedna z mieszkanek.

Spór o Sokratesa

Radna Joanna Tomaszewska na prośbę mieszkańców postanowiła sprawdzić, na ile bezpieczna stała się po zmianach ulica Sokratesa. Poprosiła o statystyki kolizji i wypadków od momentu otwarcia ulicy po przebudowie do dziś. Jak się okazało, węższa Sokratesa wcale nie jest taka bezpieczna, jak mogłoby się wydawać.

Według statystyk wygenerowanych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji wynika, że na Sokratesa doszło po zwężeniu do jednego wypadku i 30 kolizji drogowych, w wyniku których ranna została jedna osoba. Nie jest to pełna skala zjawiska, gdyż do wielu zwykłych stłuczek nie jest wzywana policja i nie są one rejestrowane. Podobnie jak zdecydowana większość sytuacji, gdy rowerzysta wpada na pieszego.

(db)

.
 

Komentarze (19)

# Marian

27.03.2023 18:48

Teraz jest bezpiecznie bo ulica podobnie jak reszta Wawy stanęła w korku. Czosnek zaciera ręcę, wdrażanie C40 idzie pełną parą. Tylko patrzeć jak tkwiącym w korkach kierowcom robaki będą serwować.

 drugastrona

27.03.2023 20:03

Czyli sugerujecie, że rowerzyści teraz jeżdżą szybciej niż wcześniej samochody? Srogie piguły.

# Kolo

27.03.2023 21:08

Nie ma co narzekać. Trzeba się cieszyć, bo jak chcieliście tak macie, a tak macie jak głosujcie. Skoro wybieracie Szanowni Państwo tych samych ludzi od wielu lat, to nie dziwcie się. I naiwnym trzeba być, żeby myśleć że coś się zmieni. Jak mawiał pewien ktoś, że jak będziecie na nas głosować, to będzie szybciej. No i właśnie jest coraz szybciej (i coraz więcej glupoty). Sokratesa nie była idealna, ale to co zrobiono to wolą o pomstę do nieba. I nie chodzi tu o kork, bo to akurat najmniej ważne, ale o to że zrobiono praktycznie kosztem pieszych autostradę i ścisk komunikacyjny dla rowerów. Osobiście miałem już co najmniej 4 sytuacje skrajnie niebezpieczne jako pieszy. A wystarczyło wyremontować to co jest, postawić światła i zrobić więcej miejsca dla pieszych. Ale kasa wydana i jest git. Reszta mało kogo obchodzi. Ja sobie poradzę, a Wy Szanowni Państwo dalej głosujcie na tych samych i nie narzekajcie.

REKLAMA

# Bolek

27.03.2023 21:12

Sezon rowerowy dopiero się rozkręca i niestety rowerzyści i hulajnogi wcale wolniej nie jeżdzą nie zwracają uwagi na pieszych, dopiero zobaczymy jak zrobi się cieplo i na ulice wyjdzie więcej matek z dziecmi ile to będzie krzyku, czas pokaże swoje i oby nie bylo tragedii ze ktos potrąci dziecko, bo wtedy będzie dramat

# Mintos

27.03.2023 21:14

Dla lewactwa każdy pretekst jest dobry do ubezwłasnowalniana obywateli.

# O co chodziło autorowi?

27.03.2023 21:23

Tytuł artykułu wprowadza czytelników w błąd, ponieważ z tekstu wynika że problemem nie jest zwężenie jezdni do jednego pasa lecz nieudolne zaprojektowanie drogi dla rowerów.

REKLAMA

# Katarzyna Wwa

28.03.2023 06:24

#Marian napisał(a) 27.03.2023 18:48
Teraz jest bezpiecznie bo ulica podobnie jak reszta Wawy stanęła w korku. Czosnek zaciera ręcę, wdrażanie C40 idzie pełną parą. Tylko patrzeć jak tkwiącym w korkach kierowcom robaki będą serwować.
Tak tak.
Wróg to Niemiec, UE, nauczyciel, lekarz, sędzia.
Nasz to obrońca pedofila, złodziejstwo na grube setki mln, NCBR i kasa dla swoich. itd.
Nieźle Ci sprali mózg w tym TVP.
Weź się chłopie puknij w ten pusty łeb.

# nnn

28.03.2023 16:04

Dla Warszawy najwięszy wróg to prezydent Trzaskowski. Pozwala niszczyć miasto przyjezdnym wizjonerom.

# TenKrzysiek

28.03.2023 19:38

Niech ktoś wynieśie Trzaska i jego kolegów z ZDM, wraz z całym rowerowym patoaktywem! Uratujcie Warszawę!

REKLAMA

# polskiezoo

28.03.2023 23:59

#Katarzyna Wwa
Baba z TVN, chłop z TVP, chytra bab z Radomia, dzieje się, super
szcacuny

# Czeźwy

29.03.2023 08:36

#polskiezoo napisał(a) 28.03.2023 23:59
#Katarzyna Wwa
Baba z TVN, chłop z TVP, chytra bab z Radomia, dzieje się, super
szcacuny
Nie pisz po pijanemu, bo bełkoczesz.

# PrawieCześffy

29.03.2023 10:04

Prawie rozumiem ale jednak za mało wczorajszy jestem....

REKLAMA

# mieszkaniec bielan

29.03.2023 14:34

a ja mieszkam w okolicy i jestem zadowolony ze zwężenia, szerszy chodnik, więcej ścieżek rowerowych. Przyczyną korków w dużej mierze jest blokada jednego na nocznickiego i stąd większy ruch na Sokratesa. Dajcie ludzi na luz z tą ulicą bo strasznie biadolicie ...

# iksinski

29.03.2023 17:07

koszmar na Sokratesa potrwa dlugo ale chcieliście miec sciezki rowerowe to macie, po jednym pasie też macie za to karetki i straż pożarna w razie potrzeby musi jechać pod prąd czy tak to mialo wyglądać a wystarczylo zrobic światla i ruch spokojny a nie przepudowa kosztowala sporo kasy, samochody parkują jak chcą często i pod prąd i jaka to bezpieczna ulica skoro piesi przechodza rowniez w kazdym miejscu nie tylko na pasach ? to teraz poczekamy na pelny sezon letni jak wyjadą wszyscy rowerzyści, hulajnogi i motocykliści wtedy radosci będzie dużo a ile będzie potrąceń?

# Redbits

31.03.2023 08:13

#Marian napisał(a) 27.03.2023 18:48
Teraz jest bezpiecznie bo ulica podobnie jak reszta Wawy stanęła w korku. Czosnek zaciera ręcę, wdrażanie C40 idzie pełną parą. Tylko patrzeć jak tkwiącym w korkach kierowcom robaki będą serwować.
Siłą do gęby. A jak nie, to piąta dawka szczypionki.

REKLAMA

# bielańczyk-ok

02.04.2023 08:21

W ramach podniesienia bezpieczeństwa należy "zamknąć" ruch na Sokratesa i Conrada ! Na całej długości . Tylko piesi- bez rowerów i hulajnóg. Rowery i hulajnogi to zagrożenie dla pieszych !

# słaby

12.04.2023 13:10

Z jakiej to trzeba być wiochy i co trzeba mieć we łbie ,żeby nie widzidzieć że jest bezpiecznie - rodzina została na wiosce więc siedzą bezpiecznie w chałupach, lament się zacznie jak kogoś z rodziny i inny debil nie rozjedzie - co powiecie tej rodzinie że mąż i ojciec był kretynem który nie ustąpił pierszeństwa bydlakowi w bmw

# asasa

28.04.2023 08:13

czy nową ulicę projektował ktoś kto tam mieszka? tak tylko pytam

REKLAMA

# mega niezadowolona

23.05.2023 15:24

Przebudowa tej ulicy to totalne nieporozumienie. Jeśli ktoś jest zadowolony, polecam w okolicy godz. 16:30-18:00 wsiąść w jakikolwiek autobus na Młocinach i pojechać cudowną ulicą Sokratesa. Z rana dojazd z ul. Maszewskiej trwa 9 minut. Po południu tą samą trasą 40 minut. Osoba odpowiedzialna za ten remont powinna otrzymać nagrodę Nobla. Proszę uwierzyć , że w sytuacji zagrożenia karetka nie ma szans żeby tam przejechać więc chyba nie pozostaje nic innego jak oczekiwać na kolejną tragedię, żeby otworzyć komuś oczy. Smutne to niestety ale prawdziwe.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA