REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ciekawy Wawer

  25 września 2009

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

Wszyscy czytelnicy, którzy nadesłali odpowiedzi na zagadkę, odpowiedzieli pra-widłowo. Na zdjęciu jest budynek, który teraz należy do parafii w Aninie, wcześniej było tam kino "Wrzos". Budynek stoi na rogu ulic IX Poprzecznej i Rzeźbiarskiej. Obecnie znajduje się w nim kawiarenka, działa punkt zbierania odzieży dla ubogich. Jako pierwszy prawidłową odpowiedź nadesłał Łukasz Linowski i wygrał nagrodę. Gratulujemy wygranej! Po odbiór nagrody zapraszamy do sklepu "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3 (wymagane będzie pokazanie dowodu tożsamości). Prawidłowe odpowiedzi nadesłali również: Aleksandra Zychowicz, Piotr Krasiński i pan Siestrzykowski. Eligiusz Kozłowski odszukał też opis historii zagad-kowego budynku. Na stronie www.anin.parafia.info.pl można przeczytać: "Ksiądz Piotr Pieniążek był dynamicznym gospodarzem parafii i wkrótce po wojnie przystą-pił do rozbudowy kościoła. W 1948 roku dobudowano prezbiterium i zakrystię, a w 1949 roku boczne nawy kościoła i rozpoczęto budowę domu parafialnego, który miał stać się ośrodkiem życia kulturalnego Anina. Gdy w 1951 roku budynek para-fialny był już ukończony w stanie surowym, władze komunistyczne zarekwirowały go, przekazując w przymusową dzierżawę Zarządowi Kin. W 1953 roku kino "Wrzos" rozpoczęło swoją działalność w Aninie, podczas gdy na piętrze budynku mieściła się plebania, na zapleczu kancelaria i biblioteka parafialna, a sale kateche-tyczne w piwnicach. W 1989 roku parafii zwrócono budynek po byłym kinie Wrzos. 5 maja 1990 roku Prymas Polski Ksiądz Józef Kardynał Glemp otworzył Sympozjum Przedsynodalne 11 Polskiego Synodu Plenarnego." Tyle o historii budynku. Pewnie jeszcze wiele osób przypomina sobie wyświetlane w tym kinie filmy.

Na terenie naszej dzielnicy były jeszcze dwa inne kina. Kino "Szpak", które działało w Falenicy w budynku, który został przebudowany i obecnie jest tam bank. Kino "Słowik" mieściło się w lokalu stojącym do dnia dzisiejszego przy straży po-żarnej w Radości. Na seans w kinie czasami brakowało biletów. Filmy wyświetlano przy kompletach publiczności. Było i tak, że w czasie wyświetlania filmu zrywała się taśma. Zdenerwowana i niezadowolona publiczność głośno tupała wtedy nogami. Na szczęście naprawy nie trwały długo. W ciągu tygodnia, przed południem, do kina przychodziły klasy z pobliskich szkół, w niedziele całe rodziny. Może ktoś opisze swoje wspomnienia związane z historią tych kin?

A teraz kolejna zagadka... Tereny naszej dzielnicy były miejscem wielu walk w cza-sie kampanii wrześniowej. Poległo tu wielu żołnierzy, śpieszących na pomoc oblężo-nej Warszawie. Kto zgadnie, gdzie jest ten cmentarz poległych żołnierzy września 1939 roku i ofiar wojny. Dla osoby, która właściwie odgadnie zagadkę, została przygotowana nagroda, voucher na zakupy w sklepie "Hacjenda z winami dobre-wina.pl" przy ul. Marysińskiej 3.

Informacje prosimy przesyłać pod adresem redakcji lub poczta elektroniczną na adres: w.zalewski@itl.waw.pl lub wlodekzalewski@gmail.com. Zapraszam rów-nież na Skypa - kontakt: wlodek.zalewski.

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024