REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

BIG JUMP - chrońmy Wisłę

  1 lipca 2005

W sobotę 2 lipca na billboardzie usytuowanym przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 2 oraz 2 i 3 lipca na murze przy lewym brzegu Wisły obok mostu Śląsko-Dąbrowskiego, w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy, będzie miało miejsce wydarzenie edukacyjne "Graffiti dla Wisły", część polskiej edycji europejskiego projektu BIG JUMP. Natomiast 17 lipca o godz. 14.00 nastąpi finał tej organizowanej przez Klub Gaja akcji.

REKLAMA

W jej ramach w stolicy, a także w miastach, do których organizatorzy zawitają wcześniej - w Katowicach, Krakowie, Toruniu i Gdańsku - w ramach wielkiego święta żyjących rzek powstanie graffiti "Wskocz do królowej!". Ma zwrócić uwagę mieszkańców na Wisłę oraz inne polskie rzeki i promować akcję BIG JUMP. W malowaniu billboardu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani ochroną rzek.

Cel BIG JUMP jest prosty - pojednanie ludzi i rzek. Ideą projektu jest przywró-cenie rzekom ich naturalnego stanu równowagi. Odnowienie więzi, które niegdyś łączyły ludzi z miejscami wzdłuż rzek. Sprawienie, aby rzeki były czyste jak kiedyś, żyjące; oraz zachowanie tych wód dla przyszłych pokoleń. Odpowiedzialny obywatel musi zrozumieć, że rzece trzeba oddać jej naturalną przestrzeń, dbać o jej czystość, żyć z nią, a nie przeciwko niej. Aby tak się stało, niezbędne jest zdobycie społecznego poparcia dla koniecznych zmian.

BIG JUMP odbywa się we Francji, Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, we Wło-szech, Grecji, Austrii, na Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii, Bośni, Serbii, Czarno-górze, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Czechach, na Słowacji, w Rosji, Niemczech, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Zaczęło się we Francji

Pomysłodawcą projektu BIG JUMP jest Roberto Epple, założyciel European Rivers Network i SOS Loire Vivante Network z siedzibą we Francji. Pierwszym dużym wydarzeniem związanym z projektem był tzw. Swimming Day w 1995 roku we Francji. Ludzie w wielu miejscach wzdłuż rzeki Loary, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, wchodzili do wody.

W następnych latach miały miejsce kolejne tego typu wydarzenia w różnych miejscach w Europie, m.in. nad rzeką Ebro, Renem i Łabą. Nad Łabą w 2002 roku odbył się pierwszy międzynarodowy Swimming Day, podczas którego ponad 100 tys. osób wzdłuż rzeki Łaby - od jej źródeł w Czechach aż do ujścia w Hamburgu - weszło do wody. W Łabie, która jeszcze kilkanaście lat temu należała do najbar-dziej zanieczyszczonych rzek w Europie, dziś można pływać w każdym jej miejscu.

Kup bilet

Plaża nad Wisłą

W XX wieku zapomnieliśmy o rzekach. Traktowane były jak wysypiska śmieci, stały się zanieczyszczone, niebezpieczne, a dostęp do nich bywał wzbroniony. Używane były wyłącznie do żeglugi i produkcji energii. Plaże i kąpieliska przestały istnieć; ludzie odwrócili się plecami do rzek i zapomnieli o swojej odpowiedzialności za to, co się z nimi dzieje. Na szczęście w latach dziewięćdziesiątych rzeki zostały w znacznym stopniu oczyszczone. Łaba, Ren i Loara mają teraz kąpieliska spełniające normy czystości i stają się przykładem dla innych europejskich rzek.

Zaczynamy rozumieć, jak ważne jest szanować, odzyskiwać i poprawiać stan czystości wody. Dowodem wzrastającej świadomości są powstające nad rzekami ścieżki rowerowe; pojawiający się coraz częściej wędkarze, a nawet kąpiący się ludzie. To są znaki nowej ery. Widać je także w wielkomiejskich projektach, np. w Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Monachium, Lyonie. Również w Warszawie zaczyna się mówić o przybliżeniu Wisły mieszkańcom. Powstają ścieżki rowerowe, porządkuje się bulwary nadwiślańskie, by można było bezpiecznie i przyjemnie spacerować. Mają powstać plaże i miejsca wypoczynku. Tego nam bardzo potrzeba. Wymaga jednak poważnego traktowania tematu rzeki, jej wymagań i potrzeb mieszkańców.

Zabezpieczony technicznie i pewny dostęp do wody oraz system sanitarny w mieście to podstawowe i konieczne warunki, by przetrwali mieszkańcy, mógł sprawnie działać przemysł, szpitale; było możliwe pełnienie innych funkcji miejskich, zapewniających zrównoważony rozwój aglomeracji. Problem znalezienia odpowiedniej ilości wody dla całego miasta trzeba skoordynować z resztą planowania wodnego w zlewni rzeki. Konieczna jest odpowiednia polityka, gwarantująca dostarczanie czystej wody gospodarstwom domowym. To zadanie na wiele lat, ale zacząć trzeba natychmiast.

REKLAMA

Co to jest BIG JUMP?

BIG JUMP zaplanowano na lata 2005, 2010 i 2015. W 2015 roku - zgodnie z Ramo-wą Dyrektywą Wodną - wszystkie obszary wodne Europy powinny spełniać ekolo-giczne standardy jakości. Będzie to wielkie święto żyjących rzek. Momenty kulmi-nacyjne projektu z wydarzeniem Swimming Day na wszystkich dużych europej-skich rzekach lub na tych odcinkach, które spełniają normy czystości, będą wielkim świętem żyjących rzek. Pływanie odbędzie się w tym samym dniu, o tej samej godzinie, we wszystkich rzekach Europy, od źródeł po morza i oceany. Projekt, oprócz corocznych Swimming Days, obejmuje również monitorowanie jakości wody w rzekach i jeziorach, akcje sprzątania rzek, programy edukacyjne i wystawy tematyczne.

Więcej informacji na stronie www.klubgaja.pl/teraz_wisla/bigjump.

Jolanta Zientek-Varga

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024