REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Wypadek na wakacjach

  1 lipca 2005

Wakacje to okres zwiększonej liczby stłuczek i kolizji drogowych. Jak należy się zachować, aby uniknąć kłopotów z policją i ubezpieczycielem? Co robić gdy dojdzie do stłuczki?

REKLAMA

Kolizja i wypadek to dwa różne pojęcia. W przeciwieństwie do kolizji wypadek dotyczy sytuacji, gdy są obrażenia ciała uczestników. Działania, które należy podjąć wynikają z zapisów kodeksu drogowego. Uczestnicząc w wypadku mamy obowiązek udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, po czym wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Nie należy nic zmieniać na miejscu zdarzenia. Nie wolno przemieszczać pojazdów ani usuwać śladów zderzenia, takich jak np. odpadnięte części aut. Natomiast po kolizji, jeżeli nie ma wątpliwości kto jest sprawcą, pojazdy należy usunąć z jezdni, aby nie utrudniały ruchu. Nie ma obowiązku wzywania policji. Od sprawcy żądamy oświadczenia o spowodowaniu kolizji i spisujemy niezbędne dane: kierowcy i właściciela pojazdu, numer polisy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Dane te weryfikujemy na podstawie dokumentów tożsamości, prawa jazdy i oryginału polisy. O wezwaniu policji należy pamiętać, jeśli doszło do poważnych szkód w pojeździe lub występują rozbieżności w ocenie sytuacji będącej przyczyną zdarzenia. Zawsze wzywamy policję, jeżeli szkoda powstała w okolicznościach nasuwających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Niektóre firmy asekuracyjne od zawiadomienia policji o zdarzeniu uzależniają wypłatę pełnej wysokości odszkodowania z ubezpieczenia autocasco (głównie w przypadku znacznych szkód materialnych).

Gdy sprawca kręci

Gdy sprawca nie chce przyznać się do winy, odmawia spisania oświadczenia lub nie chce okazać dokumentów, najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie policji. Funkcjonariusze spiszą wszystkie niezbędne dane, ustalą sprawcę i sporządzą odpowiednią notatkę, która trafi następnie do firmy ubezpieczeniowej. Zanim radiowóz przyjedzie warto (przed zjechaniem na pobocze) oznaczyć miejsce kolizji i wzajemne położeniem pojazdów. Idealnym rozwiązaniem, o ile mamy przy sobie aparat fotograficzny, jest wykonanie zdjęć miejsca zdarzenia i wzajemnego usytuowania aut. Bezpośrednio po kolizji warto spisać numer rejestracyjny pojazdu sprawcy (niestety, zdarza się, że sprawca tuż po kolizji usiłuje uciec).

Kup bilet

Zgłaszamy szkodę

Najlepiej zrobić to niezwłocznie. Szczególnie w przypadku szkód z autocasco zawiadomienie o szkodzie złożone po terminie określonym w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia może skutkować nawet odmową wypłaty odszkodowania. Aby wypełnić druk zgłoszenia szkody potrzebne są następujące dokumenty: polisy OC i AC, dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dokument, który otrzymaliśmy na miejscu zdarzenia (oświadczenie sprawcy lub notatka policji, o ile została wydana). Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest najpóźniej w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia szkody dokonać oględzin uszkodzonego pojazdu. Do tego czasu nie można zmieniać stanu pojazdu po szkodzie (np. próbując go naprawiać czy częściowo rozbierać w warsztacie). Dopuszcza się wyłącznie czynności służące zabezpieczeniu auta przed dalszymi stratami.

Źrodło: www.autokonsultant.pl

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe