Biblioteka na świeżym powietrzu, sprawdzi się u nas?
10 grudnia 2014
Budki z książkami w parkach Białołęki? Czy będą projektem, który ożywi czytelnictwo w naszej dzielnicy?
- Projekt budek z książkami w białołęckich parkach zrodził się w mojej głowie jako pomysł autorski w ramach założonego przeze mnie w 2014 r. białołęckiego Klubu Wolnej Książki. Chodzi o "uwolnienie" książek z domowych zakurzonych półek i danie im, dzięki wymianom, drugiego życia u nowych czytelników. Budki-wypożyczalnie mają być kolejnym etapem - mówi pomysłodawczyni. Pani Edyta na początku chciałaby ustawić trzy budki z książkami w trzech białołęckich parkach: przy ul. Strumykowej, Picassa i Magicznej.
Drugie życie telefonicznych budek
Pomysł sprawdził się już w innych europejskich miastach. "Book Stop" mamy choćby w Berlinie przy Adamstrasse, gdzie na wypożyczalnię i ławeczkę do czytania zagospodarowano byłą budkę telefoniczną. W Polsce pierwsza tego typu czytelnia powstała w czerwcu tego roku w parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornej i cieszy się dużą popularnością.
- Na "Przystanki książkowe" najlepiej zaadoptować budki telefoniczne, które mają być likwidowane, można im dać również drugie życie. Budki z książkami miałyby się pojawić w trzech białołęckich parkach: przy ul. Strumykowej, Picassa i Magicznej. Trzy białołęckie wypożyczalnie kosztowałyby ok. 8 tys. zł - wyszłoby mniej, jeżeli pozwolono by wykorzystać budki telefoniczne - tłumaczy Edyta Jarosz-Mackiewicz.
Woluminy przekazałby na początku Klub Wolnej Książki, a kolejni czytelnicy przynosiliby swoje. - Chciałabym, aby na "Przystanku książka" był napis: "Wypożycz, przeczytaj, oddaj!" jako instrukcja użytkowania. Być może należałoby zapewnić budkom monitoring, ale za wcześnie na takie rozważania. Swoją propozycją chciałabym zainteresować mieszkańców Białołęki i urząd dzielnicy, któremu przedstawiłabym swój projekt - podkreśla.
Burmistrz Piotr Jaworski myśli o sprawie pozytywnie. - Projekt budek "wolnej książki" wzbudził moje bardzo duże zainteresowanie. Jestem przekonany, że będziemy w stanie znaleźć w 2015 r. pieniądze na jego realizację. Ważne jest, aby dobrze wybrać pilotażowe lokalizacje. Z pewnością należy rozważyć parki przy ulicach Strumykowej, Ceramicznej i Magicznej, ale także najbardziej uczęszczane place zabaw. To właśnie Białołęka była jedną z pierwszych dzielnic, które wprowadziły możliwość wypożyczania e-booków. Dlaczego więc nie spróbować wprowadzić budek "wolnej książki"? Sami mieszkańcy ocenią, czy pomysł jest dobry - mówi burmistrz.
AS