REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

komunikacja

 

509 stanie przy Ekspresowej. ZTM sam się "zaorał"

  11 stycznia 2023

509 stanie przy Ekspresowej. ZTM sam się "zaorał"
źródło: ZTM

Zarząd Transportu Miejskiego nie po raz pierwszy zmienił zdanie o 180 stopni. Niezwykle popularna linia 509 jednak będzie zatrzymywać się przy Ekspresowej. Jeszcze niedawno urzędnicy ZTM obszernie wyjaśniali, dlaczego to fatalny pomysł.

REKLAMA

Z Gocławia przez Saską Kępę, Pragę, Żerań, Tarchomin na Nowodwory, a od kilku tygodni także do Winnicy - tak wyznaczona trasa autobusu to prawdziwy strzał w dziesiątkę w wykonaniu Zarządu Transportu Miejskiego. W godzinach szczytu 509 jest wypełnione po brzegi a kolejka chętnych, by się dosiąść, nieustannie rośnie.

509 na żądanie przy Ekspresowej

Mieszkańcy bloków na północnym Żeraniu i pracownicy Polfy Tarchomin od dawna prosili ZTM, by popularna linia zatrzymywała się - przynajmniej na żądanie - także przy Ekspresowej. Tymczasowy buspas na Modlińskiej zostanie na stałe Tymczasowy buspas na Modlińskiej zostanie na stałe
Od początku października na Modlińskiej trwają ogromne utrudnienia z powodu budowy skrzyżowania ze Światowida. Wielu kierowców skarży się, że nie dość, że drogowcy zwęzili pasy ruchu, to jeszcze dorzucono buspas, który w godzinach szczytu dodatkowo utrudnia poruszanie się. Jak się okazuje, buspas na Modlińskiej zostanie z nami na dłużej.

Szalony pomysł radnej czy bardzo dobra koncepcja? Ten tramwaj jest potrzebny Szalony pomysł radnej czy bardzo dobra koncepcja?
Wybrana na Białołęce radna stolicy Agnieszka Borowska proponuje uwzględnienie w trwających pracach nad studium wykonalności tramwaju wzdłuż Modlińskiej połączenia linii na ul. Annopol z przystankiem Płochocińska poprzez most nad Kanałem Żerańskim i wzdłuż Płochocińskiej. To byłaby rewolucja w komunikacji miejskiej na Żeraniu.
Młodsi stażem pasażerowie mogą nie pamiętać, że 509 korzystało z tego przystanku w latach 1993-2005, gdy kursowało mostem Poniatowskiego do stacji metra Politechnika. Jeszcze kilka miesięcy temu ZTM odrzucał propozycję, ale teraz pojawił się niespodziewany komunikat.

"Na wniosek pasażerów od dnia 14 stycznia 2023 r. (sobota) na trasie linii 509 uruchomione zostają przystanki Ekspresowa 01 i 02 obowiązujące jako na żądanie" - podaje ZTM.

REKLAMA

Czy 509 jeszcze jest przyspieszone?

W lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że ZTM nie chce przywracać przystanku przy Ekspresowej. Urzędnicy przygotowali wówczas obszerne wyjaśnienie, z którego wynikało, że zdecydowana większość pasażerów chce możliwie szybko przejechać z Tarchomina i Nowodworów na Dworzec Wileński. W ich interesie było, żeby między wiaduktami nad Kuklińskiego i Płochocińskiej autobus nie zjeżdżał na prawy pas, by zatrzymać się przy Ekspresowej, lecz szybko przejeżdżał środkiem jezdni Modlińskiej.

- Linie przyspieszone spełniają w układzie komunikacyjnym funkcję szybkich połączeń pomiędzy dużymi osiedlami mieszkaniowymi a centrum oraz między tymi osiedlami. Zgodnie z obowiązującymi zasadami przystanki dla linii tego typu wyznaczane są na początkowym odcinku trasy w obrębie dużych skupisk mieszkaniowych, a w dalszej części trasy tylko w najważniejszych węzłach przesiadkowych. Z jednej strony spływają do nas wnioski o uruchamianie nowych przystanków. Z drugiej strony napływają wystąpienia pasażerów o skracanie czasu przejazdu linii przyspieszonych poprzez ograniczenie liczby przystanków do niezbędnego minimum. Staramy się znaleźć rozwiązanie, które w miarę możliwości pogodzi interesy jednej i drugiej strony poprzez zaoferowanie im odrębnych kategorii połączeń - argumentował ZTM.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (2)

# Maciej235

12.01.2023 19:33

Ten autobus powinien się nazywać 109, bo zatrzymuje się juz wszedzie. Pimoty, Sliwice, Ględzinów i inne dublujace sie przystanki z tramwajami. Do tego na Płochocińskiej zatrzymuje się już zawsze, o każdej porze, bo tyle ludzi, a dalej jest na żądanie.

# pasażer

13.01.2023 21:48

ZTM to stan umysłu. Możliwości są dwie. Albo ktoś wpływowy "poprosił" aby 509 tam sie zatrzymywało albo to jest podejście do likwidacji 509 i powrót do 101 które będzie jeździło na Dw. Wschodni (Lubelska). A na Gocław przesiadka na Targowej w 123... Pierwsze słyszłę aby troglodyci z ZTM realizowali postulaty pasażerów...
Ja się pytam gdzie są nasi radni? Aha wiem, czekają na wybory...
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA