REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Od Czytelników

Art.Bem na Forcie Bema? Mam wątpliwości
REKLAMA

Tu mieści się filia Art.Bemu
źródło: sp357.edupage.org


Art.Bem na Forcie Bema? Mam wątpliwości

Niepokoi mnie ta lokalizacja - pisze jeden z naszych czytelników.

REKLAMA
Bemowskie Centrum Kultury przeniesie się do Fortu Bema
Bemowskie Centrum Kultury przeniesie się do Fortu Bema Bemowskie Centrum Kultury wyniesie się z budynku przy ulicy Górczewskiej do nowej lokalizacji - przy ulicy Waldorffa na Forcie Bema.
czytaj
Jako osoba regularnie korzystająca z oferty Art.Bemu z nadzieją przyjąłem informację o planach budowy nowej siedziby. Mamy w Warszawie kilka niezłych i jedną rewelacyjną (Służewieckiego Domu Kultury) realizacji architektonicznych podobnych instytucji. Niestety obecna siedziba Art.Bemu do udanych nie należy - zarówno estetycznie jak i funkcjonalnie. Wykorzystanie terenu na Forcie Bema ma niewątpliwie wiele zalet - co oczywiste wynikających z lokalizacji w otoczeniu zieleni. Dobry projekt architektoniczny może pozwolić na zrealizowanie świetnego założenia.

Jednak niepokoi mnie ta lokalizacja - przede wszystkim szkoda, że nie przeprowadzono w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami.... Dlaczego nie pojawiają się inne propozycje do przedyskutowania? Dlaczego uważam tę lokalizację za niepokojącą? Jak rozumiem chodzi o willę w okolicy ronda na ulicy Waldorffa.

1. Słaba komunikacja miejska - najbliższy przystanek to bodaj Fort Bema z tylko jednym autobusem 197 (odjazdy co 15 minut, a w szczycie co 10 minut). Druga wersja to przystanek przy gen. Maczka, ale tutaj autobus (122) jedzie z Bemowa przez Żoliborz i czas dojazdu jest długi.

2. Dojazd na przystanek to mały problem - gorzej z dojściem. Dla zdrowego człowieka w ładną pogodę nie ma problemu. Może trochę gorzej z dzieckiem, bo idąc od Obrońców Tobruku droga będzie wiodła przez duży teren placu zabaw. Ale co z osobami niepełnosprawnymi? Co z osobami starszymi? Co z bezpieczeństwem wieczorem? Co w przypadku złej pogody? Ta trasa będzie już naprawdę mało przyjemna.

3. Umiejscowienie na skraju dość rozległej dzielnicy (przykładowo dla mieszkańca końca ulicy Człuchowskiej czas dojazdu według serwisu jakdojade.pl to ok. 40 minut).

4. Fatalna jakość drogi dojazdowej dla samochodów osobowych.

To miejsce uważam za świetne na filię domu kultury, otwartą na działania plenerowe (i pewnie niekonieczna byłaby rozbudowa). Jako głównej siedziby po prostu się jej obawiam. Mam nadzieję, że moje (a pewnie nie tylko moje) wątpliwości zostaną rozwiane przez podjęcie dialogu z mieszkańcami nad lokalizacją nowej siedziby Art.Bemu. Właśnie dlatego, że jest to ważna i potrzebna instytucja.

Bartłomiej

- O planach przeniesienia Art.Bemu do Fortów Bema dowiedziałem się z prasy i portali społecznościowych - mówi Krzysztof Zygrzak, burmistrz Bemowa. - To najlepiej świadczy o sposobie traktowania władz dzielnicy przez stołeczny ratusz. Nie zmienia to faktu, że w obecnej lokalizacji ośrodek kultury musi ograniczyć swą obecność, bo zajmowane przezeń pomieszczenia są potrzebne szkole. Zgadzam się w całości z Czytelnikiem, że całkowite przenosiny na Waldorffa są pomysłem chybionym, bo całkowicie marginalizują dostęp do kultury np. dla mieszkańców Jelonek. Rozpatrujemy natomiast możliwość przenosin niektórych zajęć do innych szkół na terenie Bemowa - do sal, które nie mogą być wykorzystane podczas lekcji, natomiast sprawdzą się jako miejsca zajęć kulturalnych. Jest taka możliwość w szkołach przy Andriollego czy Anieli Krzywoń. Na najbliższej sesji rady dzielnicy będziemy nad tym dyskutować.


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij25.08.2015 13:38 #man
Jestem mieszkańcem ulicy Synów Pułku. Pytam: Jaki dureń wymyślił taką lokalizację !!!???
25.08.2015 16:19 #Ul.Kawy
Jestem mieszkanką Nowego Bemowa i bardzo się cieszę.W przyszłym roku dzielnica będzie remontować ulicę Waldorfa.Lokalizacja w tym miejscu BCK,będzie impulsem do rewitalizacji Fortu Bema.Dziękuję Pani Prezydent,że zarezerwowała na to fundusze.Bo ludzie z folwarku tylko przyglądali się jak Fort Bema popada w ruinę.Czasami sobie tu zorganizowali piknik ze strzelaniem i picem alko.
25.08.2015 16:41 #synpuł
@Ul.Kawy dobrze pisze! To jest pierwszy krok do ożywienia tych terenów! Mi się pomysł podoba!
@man, również mieszkaniec Synów Pułku ;). Nie można mieć wszystkiego pod nosem.
25.08.2015 16:47 #Simm
#synpuł napisał(a) 25.08.2015 16:41

@Ul.Kawy dobrze pisze! To jest pierwszy krok do ożywienia tych terenów! Mi się pomysł podoba!
@man, również mieszkaniec Synów Pułku ;). Nie można mieć wszystkiego pod nosem.
Ośrodek Kultury powinien być położony tak, żeby dostęp do niego był łatwy. Przeciez z oferty np. korzystają dzieci i młodzież. To nie jest instytucja dla kilku okolicznych bloków. Puścilibyście swoje dziecko np. z gitarą na plecach z Jelonek na zajęcia zimą o 18.00?
25.08.2015 16:58 #wzi
Ja bym dziecka na Jelonki nie puscil zima o 18. Nowe Bemowo a szczegolnie Forty to cisza i spokoj w porownaniu z tamta okolica (wystarczy spojrzec na mape przestepczosci).
25.08.2015 18:11 #Zboku
Rzeczywiście w statystykach okolice Synów Pułku i Borowej Góry ,przodują w przestępczości.Na Jelonkach Spółdzielnia Górczewska ma dwa Kluby-seniora i mieszkańca.W sezonie imprezy plenerowe "wypasionym"amfiteatrze,file Artbemu mają być w Gimnazjum na Czumy i Aniel Krzywoń.Tam nie ma gdzie wybudować siedziby BCK.Po prostu miasto nie ma wolego gruntu pod zabudowę.Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Wola" ma ośrodki kultury i edukacji-Bolkowska 2c i Powstańców Śląskich 108A. Przestańcie napuszczać swoimi artykułami bemowian na siebie.
25.08.2015 18:15 #Ortografia
Krzysztofie Zygrzaka,mamy na Bemowie Fort Bema(liczba pojedyncza) a nie Forty Bema(liczba mnoga).Czy prof.Doroszewskiego też podasz do sądu?Ile stron będzie miał pozew?
25.08.2015 18:17 #Piaski
Jakbym mieszkał w czarnej d...(patrz Jelonki),też by je miał.
25.08.2015 19:36 #qaz
Panie Zygrzak, razem z p. Dąbrowskim do tego doprowadziliście. Trzeba było budować szkoły i nie rozdawać deweloperom pozwoleń na budowę. Art.Bem miał świetną siedzibę, dobrze skomunikowaną, nowoczesną, ale w imię przepychanek politycznych trzeba ją było rozwalić, tak jak Klub Karuzela.
25.08.2015 22:41 #Chrzanów
Jestem z Chrzanowa i mi też ta lokalizacja nie odpowiada. Nie jeżdżę samochodem, więc dojazd z dzieckiem będzie dla mnie problemem.
REKLAMA
25.08.2015 23:32 #Stysz
Fort Bema, także Fort Chrzanów to bardzo dobre miejsca na filie artBemu oraz na centra NGO i wolontariatu, ale nie na główna siedzibę. Może, gdzieś przy Powstańców Śląskich? Może naprzeciw Urzędu Dzielnicy? A może Prezydent Warszawy wykupi Lidla na rogu Powstańców Śląskich i Górczewskiej? Może gdzieś przy Dywizjonu 303 ? ArtBem przy Waldorfa służyć będzie mieszkańcom Żoliborza - to tam nawet mieszkańcom Woli z Koła będzie bliżej niż np z Górc, co mówiąc o takich Jelonkach?
26.08.2015 01:07 #koala
Serio? Pytacie o zdanie Zygrzaka, który wraz z kolegami przez lata rządzenia dzielnicą nie zbudował żadnej szkoły i jest winny sytuacji, że Artbem musi się wynosić z Górczewskiej?
26.08.2015 06:43 #Juri
Lokalizacja jedna z bardziej fatalnych.
Spowoduje, że udział mieszkańców w zajęciach kulturalnych mocno spadnie, gdyż dla większości dojazd będzie tylko samochodem.
Ostatnio władze Warszawy strasznie promują tramwaj - może znalazła by się jakaś działka przy linii tramwajowej, tak aby można było do niej dogodnie dojechać, np. Powstańców, Górczewska, Radiowa?
26.08.2015 10:30 #paulina_f
A ja jako mieszkanka północnej części dzielnicy (osiedle Bemowo IV) bardzo się cieszę. Po pierwsze, z mojego punktu widzenia dojazd na Górce był słaby, w sumie najszybciej na Konarskiego idzie dostać się rowerem, ale trasa przez ul. Marynin do najprzyjemniejszych nie należy, no i nie każdy lubi się przemieszczać na rowerze, zwłaszcza przy złej pogodzie. Wiem, że dla mieszkańców Jelonek jesteśmy jakąś mityczną daleką krainą, ale mieszka tu (obszary Fort Bema i Bemowo-Lotnisko) ponad 40 tys osób!

Po drugie, to była ostatnia szansa dla tego budynku. Kompleks przedwojennych willi oficerskich niszczeje z roku na rok a to przecież ważny element historii dzielnicy, w której starszych obiektów jest jak na lekarstwo. Jest więc szansa na zachowanie choć części dziedzictwa tego miejsca. Nie każdy wie, że nad terenami wokół Fortu Bema wisiało widmo kuriozalnej "rewitalizacji" w postaci wybudowania tu ogromnych hal widowiskowo-sportowych i zespołu basenów (zainteresowanych odsyłam do ogłoszonego całkiem niedawno Zintegrowanego Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku). Jeszcze 3 lata temu urząd dzielnicy rozpisał przetarg na usługę wyceny rozbiórki tego budynku (zainteresowani znajdą dokumenty w necie).

Ale rozumiem też argumenty mieszkańców innych części dzielnicy - Bemowo jest tak naprawdę na tyle rozległym obszarem, że powinno tu działać kilka filii domu kultury. Mamy w sumie ponad 100 tys. mieszkańców, możemy porównywać się pod tym względem do Opola czy Płocka. Jak na takiej wielkości "miasto" oferta kulturalna jest zdecydowanie uboga. Mam nadzieję, że stworzenie głównej siedziby BCK na Forcie Bema to dopiero pierwszy z wielu kroków w kierunku zbudowania sieci placówek z ofertą dla mieszkańców w każdym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach.
30.08.2015 18:42 #qaz
Art.-Bem powinien wrócić do klubu Karuzela na Osiedlu Przyjaźń. W tej chwili grupa handlarzy piwem i używanymi ciuchami mieniąc się Stowarzyszeniem im. Macieja Zembatego opanowała część Karuzeli i " robi kulturę" tak intensywnie, że po nocy rozbrzmiewają pijackie ryki i chichoty pijanych odbiorców tejże kultury. Z dzikiego mini parku , gdzie jeszcze parę miesięcy temu biegały wiewiórki, śpiewały ptaki i tuptały wieczorem jeże / zwierzęta te są pod ochroną gatunkową / zrobiono śmieciowisko z pseudo-mebli ogrodowych. Akademia Ped. Specjalnej, która wynajmuje rzeczonemu stowarzyszeniu ten obiekt powinna się spalić ze wstydu, albowiem wpuszczono ludzi nieodpowiedzialnych którzy degradują środowisko i z kultura mijają się o kilometr.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA