REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

kultura

 

Afrykańska Polska, kajaki i nocne wycieczki, czyli BIAŁOŁĘCKA NOC MUZEÓW

  10 maja 2022

Afrykańska Polska, kajaki i nocne wycieczki, czyli BIAŁOŁĘCKA NOC MUZEÓW
Fundacja Ave

Choć Białołęka nie ma żadnego stacjonarnego muzeum, to może poszczycić się fascynującą i mało znaną historią, którą w ramach Nocy Muzeów będzie można poznać z Fundacją Ave - teatralnie, wycieczkowo, a nawet z perspektywy kajaka!

REKLAMA

Noc Muzeów rozpocznie się 14 maja dość wcześnie, bo... o godz. 14.

Z Portu Żerańskiego wyruszy rodzinny spływ kajakowy Kanałem Żerańskim i białołęcką Wisłą, połączony z warsztatami literackimi prowadzonymi przez znakomitą pisarkę Justynę Bargielską. Uczestnicy stworzą historyczno-białołęckie opowiadanie na kanwie autentycznych historii.

REKLAMA

Założyciel Rzeczypospolitej z Dąbrówki

Z kolei o godz. 18.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Głębockiej 66 rozpocznie się spektakl teatralny grupy Sztuka Ciała, stworzony na podstawie jednej z odkrytych niedawno historii - o Leopoldzie Janikowskim, który przy pomocy samego Sienkiewicza założył z przyjaciółmi w Afryce w czasie zaborów - Rzeczpospolitą. Mało kto wie, że Janikowski urodził się na Białołęce - w Dąbrówce Grzybowskiej!

- Inscenizacja zachwyci na pewno zarówno najmłodszych, jak i tych starszych widzów - zachęca Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Zapraszam do udziału całymi rodzinami.

Po spektaklu rozmowa o nowej książce o historii Białołęki, która ujrzy światło dzienne na początku czerwca z okazji Dni Białołęki. - To prawdziwy varsavianistyczny cymes - zapowiada Włodkowski - drugi tom "Białołęki w wycinkach"! Pierwszy wydaliśmy w 2018 roku. Rozszedł się jak świeże bułeczki. A wyszperane przez Wiesława Tomczaka, mieszkańca Tarchomina i zapalonego genealoga artykuły z dawnej prasy od XVIII do początku XX wieku dostarczyły mnóstwa ciekawostek o naszej okolicy. I tak samo jest teraz. Od chwili wydania pierwszego tomu zgromadziliśmy z panem Wiesławem kolejny fascynujący zestaw informacji, zwłaszcza o XIX-wiecznych Płudach! Będzie też promocja nowej płyty CD z oratorium "Sprawiedliwe" o białołęckich zakonnicach, które w czasie II wojny światowej uratowały 200 dzieci żydowskich. Każdy uczestnik otrzyma krążek w prezencie.

REKLAMA

"Ogórkiem" po Białołęce

Na spektakl będzie można dojechać autobusem sprzed białołęckiego ratusza, skąd również o godz. 21 i 23 wyruszą dwie wyprawy zabytkowym "ogórkiem" po Białołęce. Uczestnicy odwiedzą m.in. Modlińską 257, niedawno odnalezioną wojenną mogiłę w Buchniku oraz miejsca, które były "bohaterami" wycinków.

Ponadto tego dnia w parku Henrykowskim zawiśnie wystawa archiwalnych fotografii, ukazujących dzieje remontowanej właśnie kamienicy przy Modlińskiej 257.

Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny, przedsięwzięcie wspiera Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy, samorząd województwa mazowieckiego oraz Narodowe Centrum Kultury. Obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez stronę fundacjaave.pl.

(red)

.

Afrykańska Polska, kajaki i nocne wycieczki, czyli BIAŁOŁĘCKA NOC MUZEÓW
Fundacja Ave
 

Komentarze (1)

# lokals

12.05.2022 07:02

Na Białołęce noc zapada już o 14.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA