REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Murowanka niszczeje, koniec marzeń o muzeum Wawra?
REKLAMA

REKLAMA

Murowanka niszczeje, koniec marzeń o muzeum Wawra?

Na terenie dzielnicy Wawer jest łącznie 118 zabytków. Obiekty te zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Wśród nich wyszczególnić należy stary budynek z czerwonej cegły przy ul. Płowieckiej 77, tzw. Murowankę, w której mieściła się pierwsza w Wawrze Gminna Szkoła Początkowa. Ostatnio chciał się tam przenieść Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale ostatecznie raczej skończy się na niczym.

REKLAMA
REKLAMA

Trochę historii

Budynek został wybudowany w 1903 roku i był przeznaczony na szkołę jednoklasową. Został wzniesiony w pobliżu starej wawerskiej karczmy, dzięki wysiłkowi i staraniom obywateli Wawra, Gocławia i Zastowa. Początkowo miał jedną izbę lekcyjną. W mniejszych pokojach mieściła się kancelaria i mieszkanie nauczyciela. O warunkach panujących w tej szkole pisał varsavianista Jerzy Kasprzycki: "W latach 1903-15 uczyło się tutaj co roku 70-100 dzieci, oczywiście po rosyjsku. Po odejściu Rosjan nowy kierownik Sz. Kurpiewski prowadził lekcje już po polsku i wkrótce powiększył szkołę o dalsze trzy klasy. W 1922 roku za czasów następnego kierownika W. Marciniaka siedmiu nauczycieli kształciło w takich warunkach ok. 300 dzieci. Dla klas przeniesionych z Gocławka musiano wynająć izby w sąsiednim budynku gminnego Sądu Pokoju. Rodzice usiłowali pomóc szkole: zebrano 84.000 marek, co wystarczyło na zakup dwóch i pół ławki!" ("Korzenie miasta", tom III).

Od 1908 roku szkoła nosiła nazwę Jednoklasowej Gminnej Szkoły Początkowej w Wawrze. W 1936 roku została wybudowana druga szkoła na terenie Wawra i wówczas przeprowadzono podział szkół - Szkoła nr 1 pozostała przy ul. Płowieckiej 77. Następnie w Murowance została otwarta szkoła zawodowa, gdzie w czasie wojny odbywało się tajne nauczanie.

W Murowance mieściła się pierwsza w Wawrze Gminna Szkoła Początkowa. Dziś spokojnie niszczeje, czekając w nieskończoność na decyzję.
Mieściło się tu również muzeum pamiątek z okresu powstań listopadowego i styczniowego, na co zezwolili okupanci w ramach propagandy antyrosyjskiej. Nauka w szkole w Murowance odbywała się do 1948 roku. W późniejszych latach budynek służył m.in. jako składnica sprzętu sportowego i pomocy naukowych oraz sklep spożywczy.

Przed budynkiem usytuowany jest pomnik "Piłsudskiemu i bohaterom Wawra" pochodzący z 1930 r. Na drzwiach szkoły jeszcze w latach 90. XX w. widniał okolicznościowy napis o losach pomnika i fragment popiersia marszałka. Z uwagi na bardzo zły stan techniczny, budynek od wielu lat pozostaje niewykorzystany. Jeśli miałby zostać uratowany, to należałoby niezwłocznie podjąć działania remontowe i restauracyjne.

Smutna rzeczywistość

- ZGN jest tylko zarządcą i administratorem budynku - mówi Arkadiusz Kuranowski, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. - Obecnie wykorzystujemy budynek jako pomieszczenie pomocnicze, tj. do przechowywania różnych rzeczy. Ze względu na jego stan techniczny nie da się go wykorzystać jako lokal mieszkalny czy użytkowy. Prywatnie uważam, że byłoby to bardzo pozytywne, aby go zagospodarować, bo to budynek historyczny. Niestety, nie ma decyzji, by przekazać go Uniwersytetowi Trzeciego Wieku czy innej jednostce miasta - mówi.

Wielu chętnych do przejęcia

Szczegółowo historię przejmowania budynku i planów jego wykorzystania zna radny Andrzej Krasnowolski. Jego kontakty z Murowanką rozpoczęły się tuż po 1990 roku. - Nowo powołany samorząd gminy Praga Południe zwrócił się do mnie, jako przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego Solidarność Wielki Wawer, z prośbą o pomoc, gdyż o przejęcie tego budynku starały się Zakłady Naprawcze Związku Nauczycielstwa Polskiego, które dzierżawiły lub użytkowały przynależne do niej garaże i na tej podstawie chciały przejąć cały obiekt wraz z działką - mówi radny.

Obiektu nie przejęto i Murowanka pozostała gminna. Na prośbę radnego Krasnowolskiego przygotowana została koncepcja zagospodarowania przestrzennego, z aranżacją placu do zgromadzeń oraz zaproponowano urządzenie w Murowance Izby Pamięci Wawra, odnoszącej się do powstania listopadowego oraz wojny z bolszewikami i pobytu marszałka Piłsudskiego w Aninie w sierpniu 1920 roku. W budynku miały znaleźć też lokum organizacje społeczne i samorząd mieszkańców oraz redakcja lokalnego czasopisma. - W związku z przejęciem władzy w Wawrze przez ekipę Dariusza Godlewskiego wszystkie nasze plany zostały zarzucone, a burmistrz Godlewski postanowił budynek przeznaczyć na wawerski Urząd Stanu Cywilnego, czyli Pałac Ślubów - mówi Andrzej Krasnowolski.

Te plany też trafiły do lamusa, bo władzę przejęła kolejna ekipa - tym razem AWS. Potem następowały kolejne próby przejęcia budynku przez przewodniczącego rady Wiesława Miguta oraz radną SLD Annę Monastyrską. W tym ostatnim przypadku stwierdzono próbę fałszerstwa i sprawa trafiła do sądu. - W przedostatniej kadencji wprowadziłem do planu rewitalizacji Wawra budynek Murowanki, lecz nie zostało to zaakceptowane przez władze Warszawy. W ostatniej kadencji powstał projekt przekazania budynku Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Ostatnimi czasy nasza ekipa rządząca zaproponowała pozbycie się tego najstarszego budynku poprzez sprzedaż - aby pozbyć się kłopotu - podsumowuje Andrzej Krasnowolski.

Co dalej z Murowanką?

Radny nadal uważa, że podstawowym użytkiem budynku powinno być utworzenie muzeum Wawra, gdyż niedługo trudno będzie zebrać wszystkie możliwe do uzyskania świadectwa przeszłości. Sprawa lokalizacji w nim Uniwersytetu Trzeciego Wieku też wchodzi w rachubę, choć dla osób starszych budynek nie jest dobrze komunikacyjnie zlokalizowany - powrót wymaga przechodzenia kładką nad ul. Płowiecką.

I to jest chyba największy mankament tego budynku - w innej lokalizacji już dawno byłby użytkowany, a tak spokojnie niszczeje, czekając w nieskończoność na decyzję.

Sławomir Bączyński


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wawer29.03.2013 01:59 #Mito
Szanowny Panie Sławomirze , a kiedy Pan przechadzał sie ostatnio po Wawrze Widoczną ? Kamienica pod nr 51 dawna Willa Karpiżanka rok budowy 1929 w jakim jest stanie ? Toż to zgroza !!! Widać ze piękna kiedyś kamienica, wiem że był tam lokal konspiracyjny Ak bodajze KeDywu w czasie okupacji . mieszkał tam - był współwłaścicielem oficer WP zastrzelony w okolicach Hrubieszowa, tuż po Wojnie ps. Piołun albo Piorun - dokładnie nie pamiętam
Z tablic informacyjnych na posesji wynikało ze właścicielka miała w 2009 roku pr zeprowadzać remont kamienicy Z tego co widać i czuć raczej to była bujda na resorach - patrzac na świezo wybudowane obok apartamentowce
I co Pan na to ?
03.09.2014 20:35 #Sławomir
ja na to disco Panie #Mito
04.04.2015 15:47 #batek
Wystarczyło wysłać zapytanie do jednej z firm - http://przedmioty3d.pl/ i pewnie nawet w ramach darmowej reklamy dla siebie, by coś takiego zorganizowali, właśnie za darmo. Ale u nas wszędzie się widzi biznes i kombinacje, a z tego miejsca można było stworzyć coś genialnego!
08.05.2015 15:02 #nie chaosowi
Zwracam się z apelem o uratowanie tego pięknego obiektu, których już dziś coraz mniej!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Budowlane
 Żywy ogień pod płytą? To sprawca smakowitych dań. Do każdego wnętrza można łatwo zaprojektować kuchnię marzeń (w apartamencie, lofcie). W awangardowych pomieszczeniach, nowatorsko zaprojektowana kuchnia, zaskoczy każdego. Z widocznym ogniem-zahipnotyzuje. Kuchnia z kaflowym ogrzewaczem i ciepłym przypieckiem emanuje długo przyjazne ciepło. Nawet dla alergików. W dużych izbach budujemy kompleksy z trzonem kaflowym, piecem chlebowym, pokojowym piecem kaflowym z ogrzewanym przypieckiem a nawet wędzarnią i ciepłą platformą do spania. Gdy w zimie nas z nim zasypie, zabraknie prądu, możemy przez wiele dni-w przyjaznym cieple-smakowicie biesiadować i wyśmienicie się wysypiać. Kuchnia kaflowa jest nieodzowna w gospod. agroturyst., pensjonatach, domach rekreacyjnych użytkowanych okresowo. Współpracujemy z architektami. Kuchnie stawiamy w kraju i poza. Wykonujemy projekty. Kafle z 20 kaflarni. Więcej: 68 3273341, 606756498 i na www.salonsobkowiak.pl

1-pokojowe do wynajęcia
 Wynajmę nową samodzielną kawalerkę 60 m2 dla 3-5 studentek lub ekipie pracowniczej, kompletnie umeblowaną i wyposażoną w media w domku na Targówku Zacisze 605-325-849

Kupię samochód
 Każdy! 513-606-666

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta kredytowa 24h Oferuję pożyczki bez protokołu w zakresie od 5 000 do 15 000 000 EUR z rozsądną stawką 2% dla wszystkich poważnych osób. Kontakt: rosedupenn@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA