Zdrowsi bez chemii
25 listopada 2004
Kilkunastu znanych Polaków, m.in. Krzysztof Hołowczyc, Edyta Jungowska, Maciej Orłoś i Anna Popek poddali się niedawno badaniu krwi, które wykazało, jakie substancje chemiczne - m.in. pochodzące z patelni teflonowych, odświeżaczy powietrza czy nawozów sztucznych - noszą w sobie.
Każdy z nas może mieć w swoim organizmie przynajmniej kilkadziesiąt toksycznych związków chemicznych, bo ludzki organizm regularnie narażony jest na kontakt z ponad 300 substancjami chemicznymi. Zawarte m.in. w kosmetykach, środkach czystości, ubraniach, zabawkach dla dzieci, w wielu przypadkach zgubnie oddziałują na zdrowie. Naukowe obserwacje dowodzą, że substancje te m.in. obniżają odporność, powodują alergie, raka i zaburzenia hormonalne.
Dramatyczne jest to, że nie ma regulacji prawnych, które chroniłyby konsumentów przed szkodliwymi chemicznymi substancjami. Krokiem naprzód w porządkowaniu tego stanu są starania Parlamentu Europejskiego, by wprowadzić przepisy regulujące kwestie stosowania substancji chemicznych w produktach, z którymi na co dzień się stykamy.
Trwają przygotowania do wprowadzenia rozporządzenia REACH, dzięki któremu niebezpieczne substancje będą wykluczane i zastępowane bezpiecznymi dla zdrowia substytutami. Problemom wpływu substancji chemicznych na zdrowie oraz konieczności wprowadzenia unormowań prawnych w tym zakresie poświęcone będzie seminarium "Substancje chemiczne w życiu codziennym a zdrowie kobiet", które zaplanowano na 6 grudnia 2004 roku (warszawska siedziba Fundacji im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a).
Seminarium - przygotowane przez organizację WECF (Women in Europe for a Common Future), zajmującą się problemami zdrowia, ochrony środowiska, walką z biedą i ubóstwem, międzynarodową koalicję KARAT oraz Społeczny Instytut Ekologiczny - to część programu skierowanego przede wszystkim do kobiet, który informuje o szkodliwych substancjach chemicznych. Do kobiet dlatego, że na szkodliwe działania substancji chemicznych narażone są głównie one.
Podczas seminarium, prowadzonego w formie wykładów i dyskusji panelowych przez specjalistów z Polski i Niemiec, uczestnicy dyskutować będą na temat substancji chemicznych w naszym otoczeniu (ile i w czym się znajdują, jak je rozpoznawać i eliminować); polskich i europejskich unormowaniach prawnych w tej dziedzinie oraz stanie faktycznym w Polsce; zagrożeniach wynikających z obecności substancji chemicznych, propozycjach zmian prawnych dotyczących kontroli substancji chemicznych produkowanych lub używanych na terenie UE.
mf