REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zdrowsi bez chemii

  25 listopada 2004

Kilkunastu znanych Polaków, m.in. Krzysztof Hołowczyc, Edyta Jungowska, Maciej Orłoś i Anna Popek poddali się niedawno badaniu krwi, które wykazało, jakie substancje chemiczne - m.in. pochodzące z patelni teflonowych, odświeżaczy powietrza czy nawozów sztucznych - noszą w sobie.

REKLAMA

Badania przeprowadziła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. To część ogólnoeuropejskiej kampanii, której celem jest poparcie dla reformy prawa Unii Europejskiej dotyczącego substancji chemicznych.

Każdy z nas może mieć w swoim organizmie przynajmniej kilkadziesiąt toksycznych związków chemicznych, bo ludzki organizm regularnie narażony jest na kontakt z ponad 300 substancjami chemicznymi. Zawarte m.in. w kosmetykach, środkach czystości, ubraniach, zabawkach dla dzieci, w wielu przypadkach zgubnie oddziałują na zdrowie. Naukowe obserwacje dowodzą, że substancje te m.in. obniżają odporność, powodują alergie, raka i zaburzenia hormonalne.

Dramatyczne jest to, że nie ma regulacji prawnych, które chroniłyby konsumentów przed szkodliwymi chemicznymi substancjami. Krokiem naprzód w porządkowaniu tego stanu są starania Parlamentu Europejskiego, by wprowadzić przepisy regulujące kwestie stosowania substancji chemicznych w produktach, z którymi na co dzień się stykamy.

Trwają przygotowania do wprowadzenia rozporządzenia REACH, dzięki któremu niebezpieczne substancje będą wykluczane i zastępowane bezpiecznymi dla zdrowia substytutami. Problemom wpływu substancji chemicznych na zdrowie oraz konieczności wprowadzenia unormowań prawnych w tym zakresie poświęcone będzie seminarium "Substancje chemiczne w życiu codziennym a zdrowie kobiet", które zaplanowano na 6 grudnia 2004 roku (warszawska siedziba Fundacji im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a).

Seminarium - przygotowane przez organizację WECF (Women in Europe for a Common Future), zajmującą się problemami zdrowia, ochrony środowiska, walką z biedą i ubóstwem, międzynarodową koalicję KARAT oraz Społeczny Instytut Ekologiczny - to część programu skierowanego przede wszystkim do kobiet, który informuje o szkodliwych substancjach chemicznych. Do kobiet dlatego, że na szkodliwe działania substancji chemicznych narażone są głównie one.

Podczas seminarium, prowadzonego w formie wykładów i dyskusji panelowych przez specjalistów z Polski i Niemiec, uczestnicy dyskutować będą na temat substancji chemicznych w naszym otoczeniu (ile i w czym się znajdują, jak je rozpoznawać i eliminować); polskich i europejskich unormowaniach prawnych w tej dziedzinie oraz stanie faktycznym w Polsce; zagrożeniach wynikających z obecności substancji chemicznych, propozycjach zmian prawnych dotyczących kontroli substancji chemicznych produkowanych lub używanych na terenie UE.

mf

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025