REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Wypalenie zawodowe wśród pracowników warszawskich korporacji - jak zapobiegać?

Wypalenie zawodowe wśród pracowników warszawskich korporacji - jak zapobiegać?

Wypalenie zawodowe wpływa w sposób negatywny na pracownika i pracodawcę. Oto najskuteczniejsze sposoby na wyeliminowanie tego zjawiska!

Najnowsze doniesienia wskazują, że coraz więcej osób zatrudnionych w dużych firmach zmaga się z wypaleniem zawodowym. Dotyczy to w szczególności pracowników korporacji, których obowiązki obejmują głównie pracę biurową. Jak zapobiegać sytuacjom tego typu?

Konsekwencje wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji, które są odczuwalne zarówno przez pracowników, jak i ich pracodawców. Utrata motywacji, chroniczne zmęczenie i spadek efektywności rzutuje na odnoszenie gorszych wyników finansowych, a nawet może powodować długą nieobecność w pracy np. w skutek zwolnienia od psychiatry. W takiej sytuacji spada także efektywność pracowników. Wykonują oni swoje obowiązki nie tylko w sposób wolniejszy, ale też wykazują tendencję do częstszych zmian miejsc pracy. Jest to problematyczna kwestia dla każdej większej firmy. Dlatego największe warszawskie korporacje często wdrażają plan działania ukierunkowany na ograniczenie zasięgu tego zjawiska.

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu u pracowników?

Wypalenie zawodowe pojawia się bardzo często u osób, których praca ma charakter schematyczny. Pozytywne konsekwencje wykonywanych działań są nieodczuwalne z perspektywy pracownika korporacyjnego, dlatego pierwszym krokiem prewencyjnym jest wskazywanie sensu wykonywanych przez nich obowiązków. Zarządzanie przedsiębiorstwem powinno opierać się nie tylko na narzucaniu kolejnych zadań do zrealizowania, ale też na wyraźnym przedstawianiu systemu gratyfikacyjnego i podkreślaniu znaczenia obecności pracowników dla sprawnego funkcjonowania całej firmy. Osoby zatrudnione w dużych przedsiębiorstwach bardzo często mają błędne odczucie dotyczące swojej "niepotrzebności". W rzeczywistości jednak praca tych osób jest dla pracodawców bardzo cenna, ponieważ umiejętności posiadane przez pracowników, to fundament, na którym opiera się sukces całej firmy.

Więcej o sposobach dbania o dobrostan psychiczny znajdziesz w serwisie e-lekarz24h.pl.

Wypalenie zawodowe u pracowników - jak sobie z nim radzić?

Pojawienie się wypalenia zawodowego może objawiać się nie tylko ogólnym spadkiem nastroju pracowników, ale też wyraźną tendencją zniżkową w raportach finansowych. Taka sytuacja powinna być dla menadżerów impulsem do wprowadzenia zmian, które poprawią obecny stan rzeczy. Zmęczenie pracą bardzo często wynika z nadmiaru obowiązków i zbyt dużej ilości godzin spędzanych w pracy oraz wynikającym z tego brakiem wolnego czasu. Okazuje się bowiem, że lepsze wyniki firmy można osiągnąć ograniczając presję na pracowników. Wykonywanie obowiązków w mniejszym wymiarze godzin, może być wbrew pozorom bardziej opłacane dla pracodawcy.

Wpływ integracji na wyniki finansowe firmy

Praca w konkretnej firmie nie powinna wiązać się wyłącznie z szeregiem obowiązków, zadań, wymogów oraz koniecznością realizacji wytycznych przedsiębiorstwa. Coraz więcej pracowników zwraca uwagę na atmosferę panującą w danym miejscu pracy i "benefity" płynące z obejmowanego stanowiska. Podnoszenie morale oraz samopoczucia u pracowników można osiągnąć również dzięki organizowaniu cyklicznych spotkań towarzyskich, oferowaniu zniżek pracowniczych na bilety do wybranych obiektów kulturalnych i sportowych, a także dzięki dobrej atmosferze panującej w biurze. Wdrażanie tego typu działań powinno być jednak rozsądne i stopniowe, ponieważ ich obecność ma być atrakcyjnym dodatkiem, a nie głównym czynnikiem przyciągającym pracowników.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA