Ratusz szykuje przedszkola i szkoły dla dzieci z Ukrainy
28 lutego 2022
Warszawski samorząd uruchomił sieć pomocy dla osób przybywających z Ukrainy. Obejmuje ona punkty informacyjne i infolinie, bezpłatną komunikację miejską dla obywateli Ukrainy, miejsca w przedszkolach, szkołach i szpitalach, pomoc psychologiczną oraz miejsca noclegowe.
- Przez cały czas Warszawa pomaga uchodźcom - powiedział w poniedziałek 28 lutego prezydent Rafał Trzaskowski. - Koordynujemy pomoc na terenie całego miasta. Działają cztery punkty informacyjne, które udzielają nie tylko niezbędnych informacji, ale również niezbędnej pomocy wszystkim uchodźcom z Ukrainy, którzy jej potrzebują. Tylko wczoraj w punkcie informacyjnym na Dworcu Zachodnim obsłużyliśmy ponad 450 uchodźców, na Dworcu Wschodnim około 300 i ponad 100 w Pałacu Kultury i Nauki.
Uchodźcy w Warszawie
Pomoc dotyczy m.in. tłumaczenia, załatwiania niezbędnych formalności, a także organizacji noclegów. Na ten moment w samorządowych obiektach przebywa ponad dwustu uchodźców z Ukrainy.
- Współpracujemy z rządem - zapewnia prezydent miasta. - Przygotowaliśmy tysiące miejsc noclegowych na polecenie wojewody. Ale sami również dysponujemy swoją pulą, żeby móc reagować w tego typu sytuacjach. Natomiast potrzebna jest strategia rządowa, z którą powinniśmy być zaznajomieni, żebyśmy wiedzieli czego się spodziewać, bo sytuacja robi się coraz poważniejsza z dnia na dzień. Transport do Kijowa już ruszył i w tej chwili znajduje się na granicy.
Szkoły przyjmą dzieci uchodźców
Warszawski samorząd jest już gotowy na przyjęcie pierwszych dzieci i młodzieży z Ukrainy do polskich szkół. Powstały już oddziały przygotowawcze dla cudzoziemskich uczniów, którzy nie znają polskiego. Dodatkowo samorząd Warszawy w ścisłej współpracy z urzędami dzielnic na bieżąco zbiera i analizuje informacje o bazie lokalowej szkół, liczebności oddziałów w celu przygotowania kolejnych miejsc dla uczniów przybyłych z terenów objętych wojną rosyjsko-ukraińską.
- Aby wspomóc proces edukacji uczniów cudzoziemskich w miejskich szkołach działają asystenci kulturowi, którzy tłumaczą polecenia nauczycieli i pomagają w nauce - wyjaśnia prezydent Trzaskowski. - Asystenci wspierają też rodziców w komunikacji ze szkołą.
(dg)