REKLAMA

Puls Warszawy

środowisko »

 

Spalarnia śmieci na Siekierkach. Radni i ekolodzy protestują

  12 marca 2021

alt='Spalarnia śmieci na Siekierkach. Radni i ekolodzy protestują'
źródło: Wikimedia Commons / ELEKTROCIEPŁOWNIE

W kompleksie elektrociepłowni ma powstać instalacja do utylizacji odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Wilanowski samorząd protestuje przeciwko spodziewanemu wzmożonemu ruchowi śmieciarek na Augustówce.

REKLAMA

Druga spalarnia odpadów, drugi protest Towarzystwa na rzecz Ziemi. Gdy warszawski ratusz podpisywał umowę na oczekiwaną od lat rozbudowę instalacji na Targówku, ekolodzy przekonywali, że wszystkie odpady powinny iść do recyklingu a koszty są sprawą drugoplanową. Teraz nie podobają się im plany budowy spalarni na Siekierkach, a do chóru krytyków przyłączają się wilanowscy radni.

Spalarnia odpadów RDF

W 2025 roku PGiNG Termika chciałaby uruchomić na terenie elektrociepłowni zakład utylizacji tzw. odpadów RDF: śmieci o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu. Będą one sprowadzane na Siekierki z dużej części województwa, a następnie spalane wspólnie z węglem kamiennym i biomasą.

Według zapowiedzi Termiki zarówno śmieci, jak i popiół będą transportowane ciężarówkami, co oznacza ok. 70 kursów dziennie po trasie S2, Wiertniczej i Augustówce.

Wstąp do księgarni

Będzie więcej śmieciarek

Do elektrociepłowni prowadzą także tory kolejowe, ale mają one być używane jedynie do transportu biomasy i węgla. Wilanowska radna Urszula Włodarska-Sęk przekonuje, że oznacza to dla Wilanowa i Siekierek "komunikacyjny armagedon", większy hałas i większe zanieczyszczenie powietrza.

Według danych Zarządu Transportu Miejskiego sprzed epidemii, z 2018 roku, w dzień powszedni jednym pasem Augustówki przejeżdża w stronę Wiertniczej 4605 samochodów na dobę. Jeśli do aut osobowych i ciężarówek dołączy 70 śmieciarek, będzie to oznaczać zwiększenie ruchu o 1,5%. Jak zapowiada radny Paweł Czarnecki, mieszkańcy Augustówki w ramach protestu przeciwko spalarni są gotowi nawet na blokowanie ulic.

REKLAMA

Sortować czy spalać?

Według Towarzystwa na rzecz Ziemi spalarnie tego typu są przeżytkiem a przyszłość leży w recyklingu. Wymagałoby to jednak ogromnych pieniędzy i skutecznego przekonania warszawiaków do segregowania odpadów. Na dziś osoby sortujące śmieci w domu nie mogą liczyć na żadne bonusy finansowe. Są natomiast regularnie straszone podwyżką podatku.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Jelonkowy

12.03.2021 10:51

Proponuję aby ekolodzy zakasali rękawy i przystąpili do sortowania. Całę to lewicowe, zielono tęczowe towarzystwo takie mądre i chętnie dysponuje czyimiś pieniędzmi, ale jak trzeba zabrać się do roboty i dać przykład, to nie ma w tym towarzystwie chętnych. Niedługo będą postulowali zamknięcie elektrociepłowni, bo komin dymi, a ich argumentem będzie, że zawsze można się cieplej ubrać.

# dddd

12.03.2021 16:33

Nie ma spalarni - źle i władze miasta do d. Ma być spalarnia - też źle. Jest grupa ludzi, którym zawsze będzie źle. Należy ich wreszcie, mówiąc kolokwialnie i niezbyt kulturalnie, olać. Nie ma tak, że koszty nieważne, bo kasa jest od wszystkich mieszkańców.
Ja nie mam nic przeciwko ekologii, zrównoważonym rozwoju etc. Zgadzam się, że trzeba dbać o środowisko. Ale wszystko musi być robione z sensem. Jakby władze miasta miały "dogodzić" wszystkim, to nadal byśmy żyli w zapyziałym mieście

# Mehoffera

15.03.2021 09:38

W recyklingu? Już teraz nie ma komu skupować i gdzie magazynować plastiku... Przyszłość jest w śmieciach, odpowiednie ich przetworzenie daje możliwości opałowe, dla elektrowni i domostw ale kogo to obchodzi...? Przecież mamy węgiel i od lat niezmienioną ustawę śmieciową.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni