REKLAMA

Legionowo

różne »

 

W Polfie znów nadzieja

  8 lutego 2008

Od 8 stycznia br. Polfa Tarchomin, w której pracuje wielu mieszkańców powiatu legionowskiego, ma nowego prezesa. Pracownicy wiążą z nim duże nadzieje, bo to może ostatnia szansa, by ten ważny dla polskiego przemysłu farmaceutycznego zakład wyszedł na prostą.

REKLAMA

Załoga jest pełna dobrych myśli, ale oflagowania nie zdejmuje. Ma ono przypomi-nać, że sytuacja jest trudna.

Z poprzednim prezesem - Aurelią Ostrowską, która rozpoczęła rządy w kwiet-niu ub. roku - też wiązano wielkie nadzieje, i obdarzono potężnym kredytem za-ufania. Nikt też nie oczekiwał, że z dnia na dzień nastąpi poprawa, bo tarchomińska Polfa od kilku lat ma kłopoty. A właściwie od momentu transformacji. Wtedy do Polski ściągnęły wielkie zagraniczne firmy farmaceutyczne i zaczęły na naszym rynku działać bez ograniczeń, a kolejne rządy nie zrobiły niczego, by chronić rodzi-me zakłady. Niezbyt nowoczesnej Polfie trudno było z dnia na dzień sprostać wszystkim unijnym wymogom. Na szczęście wynegocjowano okres przejściowy, ale on kończy się w grudniu br.

Prezes Ostrowska, przychodząc do Polfy, miała za zadanie maksymalnie wyko-rzystać trwający jeszcze okres przejściowy i dostosować zakład do unijnych wyma-gań, m.in. zharmonizować dokumentację rejestrową do norm przyjętych w krajach Unii Europejskiej, dostosować budynki i technologie. Nie zrobiła tego.

Sytuacji nie ułatwiał i nadal nie ułatwia fakt, że Polfa Tarchomin - razem z Polfą Pabianice i Polfą Warszawa - tworzy Polski Holding Farmaceutyczny, który skupia ostatnich państwowych producentów leków. Holding nie ma majątku, ale ma wład-cze narzędzia w stosunku do spółek-córek. Przynależność do holdingu wydłuża pro-ces decyzyjny, bo najpierw na wszelkie zmiany musi się zgodzić jego walne zgro-madzenie, a dopiero potem np. tarchomińskiej Polfy. Częste zmiany rządów, a co za tym idzie zarządów holdingu powodują nieustanne napięcia, co nie sprzyja upo-rządkowaniu spraw zarówno holdingu, jak i Polfy Tarchomin.

Złe na gorsze

Na początku 2007 r. prognozy przewidywały, że zakład przyniesie straty. Tak się stało - minus wyniósł kilka mln złotych. W tej sytuacji rada nadzorcza zdecydowała się na zmianę zarządu. Poprawę miała przynieść działalność Aurelii Ostrowskiej. Pracownicy stanęli za nią murem. Zrezygnowali nawet z przywilejów płacowych. Wszystko po to, by nowa prezes wyciągnęła firmę z dołka. Ona jednak zajęła się głównie kwestiami personalnymi. Kluczowe stanowiska w firmie z miejsca obsadziła młodymi, źle przygotowanymi do pracy ludźmi i dała im bardzo wysokie pensje (wyszło to na jaw dużo później). Jednocześnie niestety nie zrobiła niczego, co by dawało nadzieję, że firma wyjdzie na prostą. Z miesiąca na miesiąc wyniki zakładu były coraz gorsze, a sposób prowadzenia rokowań z bankiem o przedłużenie linii kredytowej kazał przypuszczać, że celem jest postawienie Polfy w stan upadłości. Tego było załodze za wiele. W październiku 2007 r. - a więc zaledwie kilka miesięcy po mianowaniu Aurelii Ostrowskiej - powstał Komitet Obrony Interesów Polfy Tar-chomin, skupiający związki zawodowe i pracownicze. To pod jego naciskiem podpi-sano wreszcie umowy kredytowe. Kolejnym krokiem było oddelegowanie do zarzą-du dwóch przedstawicieli załogi. Jednak prezes nie dopuszczała ich do żadnych ważnych informacji. Jednocześnie sprawowała bowiem funkcję dyrektora general-nego, więc decydowała, kto i jakie dane otrzymuje. Odebrano jej te uprawnienia, cedując je na jednego z dyrektorów.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Odwołanie-powołanie

Komitet protestacyjny uznał, że nie można dalej czekać i pozwalać na doprowadze-nie spółki do upadłości, tym bardziej że Ministerstwo Skarbu Państwa, posiadające ponad 16 proc. akcji, nie interesuje się jej losem. Zdecydowano o oflagowaniu zakładu, skierowaniu wniosków do CBA i prokuratury o wszczęcie postępowania w związku z podejrzeniem o działanie na szkodę spółki. Jednocześnie związkowcy zażądali odwołania prezes Ostrowskiej. Zarzucali jej, że przez trzy miesiące nie doprowadziła do zwołania rady nadzorczej, która miała zaakceptować aneks do umowy kredytowej z bankiem ratujący spółkę przed utratą płynności.

Na razie związki wywalczyły jedno - zmianę prezesa. Podczas posiedzenia 7 stycznia br. rada nadzorcza odwołała prezes Ostrowską i powołała na jej miejsce Stanisława Jakubowskiego, wyłonionego na to stanowisko w drodze konkursu.

Zarząd pod kierunkiem nowego prezesa przygotuje bilans otwarcia.

Optymizm wykazuje Tomasz Walicki, przewodniczący NSZZ "S" w Polfie. Pod-kreśla, że podoba mu się biznesowe podejście nowego prezesa. - Taka postawa jest bardzo ważna, ale dużo zależy od zachowania nowego prezesa holdingu, który ma być wybrany do końca lutego. - Jeśli będzie to człowiek z branży, to i Polfa Tarchomin na tym skorzysta - mówi Tomasz Walicki.

REKLAMA

Jaka jest prawda?

Specjaliści uważają, że potrzebna jest ściślejsza integracja trzech spółek tworzą-cych Polski Holding Farmaceutyczny w jeden podmiot pod nowym szyldem, ale z zachowaniem nazwy Polfa. Jest jednak warunek: Polfa Tarchomin musi szybko opracować plan naprawczy i oszacować szanse jego realizacji. Jeśli okażą się nie-wielkie, Tarchomin powinien pozostać poza przyszłym koncernem, żeby go nie ob-ciążać. Spółce wciąż grozi utrata płynności, a przedłużenie umów kredytowych z bankiem do maja br. to tylko odroczenie problemu w czasie. Kolejne negocjacje z kredytodawcą nie muszą zakończyć się sukcesem.

Wątpliwości związane z przyszłością Polfy mają niektórzy pracownicy. Nie chcą wypowiadać się pod nazwiskiem, bo to, co mówią, nie jest popularne. Uważają, że Tarchomin to stary, zniszczony, postkomunistyczny moloch, który od dawna przy-nosi straty. Jest nieefektywny ekonomicznie, produkuje "stare" leki, zatrudnia zbyt wielu ludzi. Związki zawodowe wywalczyły umowę społeczną, która gwarantuje za-trudnienie przez sześć lat. Nie można więc nikogo zwolnić, bo trzeba by płacić od-szkodowanie. Czy taka fabryka może przynosić zysk? Nie. Dlatego Tarchomin nie tylko nie przynosi zysku, ale coraz bardziej się zadłuża. Banki odmawiają nowych kredytów i domagają się zwrotu już udzielonych. To nic dziwnego, bo po co kre-dytować złą fabrykę. Rząd chciał już kilka razy sprzedać zakład, ale inwestorzy wycofali się, gdy zobaczyli, jaka jest jego kondycja. Na dodatek działka, na której stoi Polfa, ma nieuregulowane sprawy własności. Czy nowy prezes da sobie z tym wszystkim radę? Czy Ministerstwo Skarbu Państwa zainteresuje się wreszcie na poważnie przyszłością holdingu, a tym samym także tarchomińskiej Polfy? Czy zechce wykorzystać jej wielki potencjał? Fabryka może być nowoczesna i stanowić ważny instrument rządu na rynku leków refundowanych. Tego nie zapewnią pry-watne firmy nastawione wyłącznie na produkcję leków przynoszących zyski, a nie tanich, choć ratujących życie. A takie produkuje Polfa Tarchomin.

Jolanta Zientek-Varga

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe