Uwaga na upały
26 czerwca 2006
Intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie długiego czasu na słońcu lub zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Warto wiedzieć, jakie są jego objawy. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.
Warszawa walczy z inwazyjnym drzewem z Azji
Bożodrzew gruczołkowaty, pochodzący z Azji, coraz częściej pojawia się w Warszawie. Gatunek ten niszczy infrastrukturę i stanowi zagrożenie dla rodzimych ekosystemów, dlatego miasto regularnie usuwa jego samosiewy.
Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, konieczne jest przygotowanie suchego, sterylnego opatrunku i skorzys-tanie z pomocy lekarza.
Objawy przegrzania są inne: osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), a nawet utrata przytomności.
Jak wygląda pierwsza pomoc w tym wypadku: należy położyć poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieść na wysokości 20-30 cm). Poluzować ubranie. Użyć zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawać do picia wodę z solą, małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, odstawić wodę. Jeśli wystąpią wymioty, koniecznie trzeba szukać natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, powinniśmy ułożyć poszkodowanego na boku.
oprac. stroja.










































