REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski

 

Szkoła potrzebuje miejsc K+R. Powstaną tuż obok parku?

  27 stycznia 2023

Szkoła potrzebuje miejsc K+R. Powstaną tuż obok parku?
zdjęcie ilustracyjne, źródło: bo.um.warszawa.pl

Jeden z pomysłów mieszkańców zgłoszonych do budżetu obywatelskiego zakłada, aby niewielki fragment terenu parku Górczewska zamienić na miejsca postojowe typu kiss&ride.

REKLAMA

Jak uzasadnia autor projektu, miejsca postojowe są istotne ze względu na znajdującą się po sąsiedzku szkołę. Budowa i oznakowanie zatoki parkingowej kiss&ride przy Szkole Podstawowej nr 362 przy ul. Czumy miałaby kosztować blisko 200 tys. Przychodnia przy ul. Czumy. Pacjenci i lekarze nie mają gdzie zaparkować Pacjenci i lekarze nie mają gdzie zaparkować
Zmotoryzowani pacjenci przychodni przy ul. Czumy od lat borykają się z problemem braku możliwości zaparkowania w pobliżu. Czy władze Bemowa oraz dyrekcja placówki mają jakiś pomysł na zmianę tej sytuacji?
zł.

Samochodem do szkoły

- Wielu uczniów jest przywożonych do szkoły samochodami, ale niestety w Warszawie wciąż mamy do czynienia z niefrasobliwymi rodzicami, którzy odwożąc do szkoły swoje dzieci narażają na niebezpieczeństwo innych uczniów - przekonuje Tomasz Koseła. - Problemem bywa blokowanie chodników, zastawianie samochodami przejść dla pieszych oraz niestosowanie się do obowiązujących znaków, np. zakazu postoju - dodaje.

Jego zdaniem rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo dzieci jest wybudowanie miejsc parkingowych kiss&ride (z ang. pocałuj i jedź). Do tego celu wykorzystany zostałby fragment terenu parku Górczewska od strony ul. Czumy.

Zapraszamy na zakupy

Kiss&ride na Jelonkach?

- Rozwiązanie parkingów K+R jest szeroko stosowane w wielu europejskich miastach. Znaki pojawiają się w miejscach charakteryzujących się dużą rotacją parkujących samochodów. Strefa K+R to wyznaczone miejsce, specjalnie oznakowane, służące do krótkiego postoju (ok. 1-2 min), w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, mające zwiększyć bezpieczeństwo dzieci odwożonych na lekcje przez rodziców - informuje autor pomysłu.

Oprócz zatoki dla samochodów w ramach projektu powstałyby latarnia i barierka ochronna. Zanim projekt trafi pod czerwcowe głosowanie mieszkańców, najpierw ocenią go urzędnicy. Ewentualna realizacja w przyszłym roku.

(db)

.
 

Komentarze (10)

# Kris65

27.01.2023 19:22

Kogoś porąbało. Park przerobić na parking! Nie zgadzam się. Już widzę ten parking w użytkowaniu. Będzie zastawiony samochodami z okolicznych domów.

# WeKszakachNajlepiej

28.01.2023 07:13

A może lepiej zrobić w parku miejsce: sex and drive ?!

# Panjan

28.01.2023 09:58

Przecież należy jeździć rowerami.

REKLAMA

# Jelonkowy

29.01.2023 01:28

Jakby rodzice mogli, to by do klasy wjechali. Nikt nie każe zatrzymywać się pod samą szkołą, moża przecież zaparkować dalej i zaprowadzić dziecko kilkaset metrów. Ale nie, lepiej park zlikwidować, bo dupu się z samochodu ryszyć nie chce.

# jkk

30.01.2023 23:00

Parkowanie w Polsce to specyficzna sprawa. Przede wszystkim chcielibyśmy to czynić wszędzie i do tego za darmo. Usprawiedliwieniem jest to, że nie jesteśmy nazbyt bogaci i liczymy się z każdym wydanym groszem. Z drugiej strony uważamy, że prawo jest po to aby było co łamać. Tolerancja naszych poczynań sięga zenitu, zatem totalna indolencja policji i straży miejskiej w kwestii kontroli respektowania przepisów dotyczących parkowania nikogo nie dziwi. Słowem, na rękę jest nam ustanowienie praktyki parkowania na wariackich papierach.
W cywilizowanych krajach bywa trochę inaczej. W okręgu tokijskim, gdzie mieszka tyłu ludzi co w całej Polsce, nie ma większych problemów z parkowaniem, nawet autokary z turystami mają swoje miejsca, gdzie mogą zatrzymać się na chwil kilka aby wysadzić lub załadować pasażerów - prawidłowości tych procesów pilnują energiczni emeryci dorabiający do swoich skromnych emerytur.
Chwilowe zaparkowanie przed szkołą czy przedszkolem nie jest problemem w wielu krajach, konkretne rozwiązania dopilnowywujące prawidłowości tego procesu bywają różne, ale skuteczne. Dlaczego nie chcemy zbliżyć się do zachodnich rozwiązań i zastosować ich u nas?
Nie wożę swoich ani cudzych dzieci do szkoły ani do przedszkola, tak dla wyjaśnienia.

# BeMózg

31.01.2023 00:40

#jkk napisał(a) 30.01.2023 23:00
Dlaczego nie chcemy zbliżyć się do zachodnich rozwiązań i zastosować ich u nas?
Przykro o tym mówić, ale jest to również jeden z elementów naszego zapóźnienia cywilizacyjnego, zarówno w stosunku do Zachodu jak i Japonii.

REKLAMA

 magda.wisnia

01.02.2023 10:33

Park na parking? Okropne, jak tak można

# Jaś

01.02.2023 14:45

Rodzicie z dzieci robią sieroty, które nie mogą przejść 100-200 metrów.Proponuje wjechanie samochodem do klasy po bombelka.

# mil

04.02.2023 09:05

#jkk napisał(a) 30.01.2023 23:00
Chwilowe zaparkowanie przed szkołą czy przedszkolem nie jest problemem w wielu krajach, konkretne rozwiązania dopilnowywujące prawidłowości tego procesu bywają różne, ale skuteczne. Dlaczego nie chcemy zbliżyć się do zachodnich rozwiązań i zastosować ich u nas?
Nie wożę swoich ani cudzych dzieci do szkoły ani do przedszkola, tak dla wyjaśnienia.
Taki sposób parkowania jest ok, lae kosztem parku, terenów zielonych???!!! Skandal!!!!

REKLAMA

# MrCoin

05.02.2023 18:35

Po pierwsze to w planie zagospodarowania ten teren nie jest przewodziany pod park/zieleń tylko pod ciąg komunikacyjny. Po drugie o ile jestem przeciwny dodawaniu miejsc postojowych o tyle kiss&ride to akurat dobry pomysł. Sam smigam z dzieciakami do szkoły na rowerach albo pieszo ale jeżeli ktoś z różnych przyczyn zawozi dzieci autem i chce się zatrzymać na przysłowiową minutę to powinien móc to zrobić bezpiecznie i właśnie od tego są takie miejsca.
Niektórzy tutaj napisali, że kttoś chce mieć darmowe miejsce postojowe, albo że powinien za nie płacić. Ja się z tym zgadzam, ale to nie są darmowe miejsca postojowe. Nikt tutaj nie będzie stał godzinę. Podjeżdzasz, dzieciak wysiada, odjeżdzasz i robisz to bezpiecznie.
Nie róbcie z tego wojny i nie szczujcie jedni na drugich. Moim zdajie bardzo dobry projekt. Oby udało się zrealizować. Brawo dla autora i powodzenia w realizacji.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA