REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Artykuł partnerski

Styl klasyczny - nadaj antycznego przepychu swoim wnętrzom!

Styl klasyczny - nadaj antycznego przepychu swoim wnętrzom!

Klasycyzm - wyrazisty, charakterystyczny kierunek architektoniczny, obejmujący lata renesansu. Jego masywne formy i przysadzisty dekor, tylko pozornie jest odważną i nieco przestarzałą propozycją. W rzeczywistości wiele z jego elementów znajdziemy również w nowoczesnych i współczesnych pomieszczeniach, które tak wdzięcznie oddają luksus i antyczny sznyt.

Jeśli chcesz zainspirować się klasyczną architekturą, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych propozycji, dzięki którym stworzysz ciekawą, stojącą w opozycji do skandynawskiego minimalizmu, aranżację.

Czym jest styl klasyczny?

Styl klasyczny utożsamiany jest przede wszystkim z antycznymi rzeźbami i "powrotem do korzeni".

Klasyczne wnętrza nawiązują do wzorów greckich i rzymskich. Ich główną inspiracją są świątynie i antyczne budynki, które owiane są bogactwem historycznym. W klasycznych budynkach głowną, znacząc rolę odgrywa symetria. Podobne jak w baroku - budynki stawiano na kształt prostokąta lub koła, wprowadzając tym samym architektoniczny porządek. Niezwykle charakterystycznym elementem budowli był tzw. portyk, czyli otwarta przybudówka przed głównym wejściem do budynku. Portyk wsparto na kolumnach oraz na przyszółce w kształcie trójkąta.

W klasycznych wnętrzach przeważały girlandy, wazy, rozety, motywy roślinne, dynamizm i ludzkie akty. Ten monumentalizm stwarzał poczucie obszernego i przestronnego wnętrza, które pomimo tego zachowały przytulność.

Styl klasyczny opiera się na:

  • santy-minimalistycznych, pokaźnych budowlach, które pomimo swojej wielkości zachowują przytulność,
  • monumentalizmie,
  • ciężkości, masywności i toporności,
  • bogactwie ornamentów i żłobieniach, które dodatkowo podkreśla marmur i złoto,
  • kolumnach i masywnych filarach,
  • obrazach w ozdobnych ramach (to właśnie je znajdziesz w sklepie internetowym Ars Longa),
  • motywach roślinnych i romantycznych - https://arslonga.com.pl/59-obrazy-z-roslinami,
  • trwałych materiałach - marmurze, gipsie i wapieniu,
  • ozdobnych ścianach, wykorzystujących czarno-białe motywy albo kolorowe bukiety,
  • wykorzystywaniu antycznych motywów, inspirowanych np. rzymskim Panteonem

Jak przenieść klasyczne elementy do współczesnych wnętrz?

Wbrew pozorom, przeniesienie odrobiny przepychu rodem z antyku wieku nie musi być trudne i kosztowne. Bazując na podstawowych założeniach, możesz niewielkim nakładem czasu i pracy nadać swoim wnętrzom klasycznego designu.

Tworząc więc klasyczne wnętrza, po pierwsze, nie bój się ręcznie robionego rzemiosła, masywnych form, luksusu i fantazyjnych dekorów. Wybierając meble, dodatki i różnorodne formy, zawsze stawiaj na wyraziste elementy, które udekorują minimalistyczne kolory lub proste tło w Twoim wnętrzu. Nie bój się wykorzystywać żłobionych zagłówków, surowych dodatków, pozłacanych lub odbijających światło ram oraz masywnych, dużych luster, przywołujących na myśl najpiękniejsze dzieła starożytności.

Wybieraj także trwałe i charakterystyczne materiały. Na czele powinien znajdować się heban, mahoń, palisander, drewno i marmur, który przepięknie komponuje się ze złotem i srebrem.

Mocne formy mogą iść w parze z równie mocną kolorystyką. Paleta klasycznych barw opiera się na delikatności, surowości i minimalizmie. Im subtelniejsze i bardziej uniwersalne barwy wybierzesz, tym większa gwarancja klasycznej elegancji, która przepięknie komponuje się z masywnością mebli. Dominującymi odcieniami powinna więc być biel, bez, złoto i głęboka zieleń.

Na koniec nie zapomnij o najważniejszym - o dodatkach, dzięki którym stworzysz najbardziej spektakularny efekt. Kilka drobnych elementów może zupełnie odmienić dotychczasowe wnętrza, dlatego wybieraj obrazy w masywnych ramach, na których widnieją roślinne motywy lub postacie, nawiązujące antycznych rzeźb. Nie zapomnij o strojnych żyrandolach, świecznikach, prostocie, minimalistycznych dodatkach i naturze. W ich doborze inspiruj się rzymskimi przestrzeniami i największymi dziełami sztuki apartamentami. Baw się kontrastami. Szukaj inspiracji. Eksperymentuj i przełamuj konwenanse. W tym celu doskonale sprawdzą się obrazy w odcieniach szarości lub złota.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA