REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Sprawdzone sposoby na czyszczenie plam po winie i długopisie z kanapy

Sprawdzone sposoby na czyszczenie plam po winie i długopisie z kanapy

Każdy miły, przyjemny wieczór spędzony z przyjaciółmi, czy samotnie z książką może popsuć zalanie kanapy winem. Plamy tego typ jak wiemy, należą do tych bardzo trudnych do usunięcia. Podobnie wygląda problem sprania z tkaniny plam po długopisie. Warto więc poznać kilka sprawdzonych, skuteczny sposób, by przywrócić meblom tapicerowanym piękny, nieskazitelny wygląd. Czym usunąć plamy po długopisie i winie z kanapy?

Po pierwsze dowiedz się co masz

Sposób postępowania w przypadku różnorodnych plam na kanapie jest uzależniony przede wszystkim od tego, z czego jest ona wykonana. Inny sposób działania konieczny jest w przypadku ekoskóry, skóry naturalnej, czy tkanin welurowych. Kiedy więc szukamy rozwiązania problemu plam, musimy zwrócić uwagę, do której tkaniny przeznaczany jest dany sposób.

Pierwszy odruch w przypadku plam z wina

Stało się, wino się rozlało, wtedy w pierwszej kolejności powinniśmy na plamę wysypać sól kuchenną, która zaabsorbuje płyn, który pozostał na powierzchni mebla. Takie postępowanie, znacznie ułatwi późniejsze czyszczenie. Tego typu plamy najgorzej wyglądają na jasnych, gładkich powierzchniach, warto wiec podjąć działania od razu, ponieważ czas działa tu na naszą niekorzyść.

Wywabienie plamy z wina

Jeżeli plama ma już jakiś czas i zdążyła wyschnąć, konieczne może okazać się jej zmiękczenie, najprościej można to zrobić przy użyciu kremu do golenia. W przypadku kanapy skórzanej najważniejsze jest, by nie pozwolić na wniknięcie wina w głąb tkaniny - trzeba jak najszybciej zetrzeć wino z powierzchni, następnie szybko zmyć pozostałości z powierzchni mebla przy pomocy roztworu płynu do mycia naczyń i wody. Bardzo ważne jest to, by później osuszyć powierzchnię sofy bawełnianą ściereczką. W przypadku innych tkanin działanie rozjaśniające wykazuje kwasek cytrynowy, który także stosujemy w roztworze z wodą. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby wykonać test wybranej przez nas metody z boku mebla, na niewidocznej powierzchni - należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku mebli w intensywnych kolorach - szczególnie narażone są one na odbarwienia, dlatego konieczne jest wykonanie takiego testu.

Plamy z długopisu

Kiedy na kanapie pojawią się plamy z długopisu, konieczne jest szybkie działanie. W takim przypadku warto postawić na środki naturalne. Bardzo dobrze sprawdza się tu pasta z sody oczyszczonej z wodą w proporcji 3:1. Po wyczyszczeniu przygotowanym roztworem powierzchni mebla należy usunąć pozostałości wilgotną ściereczką. W przypadku zabrudzenia drewnianych elementów mebla np. podłokietników warto spróbować usunąć zabrudzenie przy pomocy gumki do ołówka.

Tego typu sytuacje najlepiej rozważać już przed zakupem mebli tapicerowanych - wybór modelu z tkaniną hydrofobową, czyli taką, w którą płyny nie wchłaniają się w jej powierzchnię, może uchronić nas od bardzo wielu problemów. Jeżeli chodzi o meble wykonane z ekskóry, czy skóry naturalnej tu należy postawić na regularną impregnację, przy pomocy specjalnych środków, do tego przeznaczonych. Wtedy w obu przypadkach zalanie winem, czy innym płynem spowoduje jedynie spłynięcie go po powierzchni.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA