REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Skorzystaj z PIT-u bez meldunku, bez kitu

  11 kwietnia 2011

W ubiegłym roku była akcja "Brat PIT", która tylko wprowadzała zamieszanie. W tym roku nie musi się to powtórzyć. Co zrobić, aby nasze podatki zasiliły budżet miasta, w którym obecnie mieszkamy?

REKLAMA

Przypomnijmy - w ubiegłym roku Brat namawiał Pita, aby do końca kwietnia (ter-min składania PIT-ów) zameldował się w Warszawie (jeśli tutaj mieszka i pracuje), aby podatki przezeń płacone mogły być wykorzystane przez miasto. Kampania była skierowana do tych, którzy meldunku w stolicy nie mieli, a korzystali z infrastruktu-ry oferowanej przez Warszawę. Sęk w tym, że kampania wprowadzała w błąd, bo jeśli meldunek został złożony w 2010 roku, to i tak nie oznaczało to opodatkowania się w stolicy, bo PITy były za rok 2009. Teraz ma być łatwiej, bo aby miasto, w którym mieszkamy, mogło skorzystać z naszych podatków, nie musimy się w nim meldować.

Jak było?

Do tej pory nasze podatki trafiały tam, gdzie byliśmy zameldowani - jeśli do War-szawy trafił ktoś zameldowany w Łomży, to pieniądze szły za meldunkiem. Dlatego właśnie urzędnikom tak zależało na masowym meldowaniu się w miejscu zamiesz-kania. Dla przykładu - jedna trzecia wpływów budżetu Warszawy to podatek docho-dowy. Im więcej było zameldowanych - tym przychody większe, a tym samym większe możliwości inwestycyjne. Podobnie było w miejscowościach podwarszaw-skich, gdzie burmistrzowie apelowali i namawiali do meldowania się właśnie tam. Istnieje jednak prawne rozwiązanie, które bez konieczności meldowania się, poz-woli na wykorzystanie pieniędzy z podatków tam, gdzie przebywamy najczęściej.

Zapraszamy na zakupy

Jak to działa?

Zasada jest bajecznie prosta: wystarczy w formularzu podatkowym wpisać swój adres zamieszkania, natomiast w formularzu NIP3 wyraźnie oddzielić adres za-mieszkania i meldunku - w rubryce B4 wpisać ten pierwszy, a w B5 - ten drugi. Trzeba jeszcze tylko wskazać urząd skarbowy właściwy dla miejsca, gdzie miesz-kamy i obydwa druki złożyć właśnie tam.

REKLAMA

Po co?

Dlaczego warto tak zrobić? Choćby po to, aby miejscowości, w których żyjemy - a nie tylko się meldujemy - mogły rozkwitać. To z naszych podatków powstają nowe drogi, przedszkola czy boiska. Dzięki tym pieniądzom przyspieszy się budowa ka-nalizacji czy sieci wodociągowej. I nawet jeśli ktoś powie, że to tylko kilka tysięcy złotych - to kwota ta pomnożona przez kilka tysięcy osób stanowi już poważną siłę finansową...

I nie zapominajmy o 1% podatku na cele dobroczynne! Wykaz organizacji uprawnionych do jego otrzymania znajdziemy na stronie jedenprocent.pl.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy