REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Skóra maluchów

  16 grudnia 2004

Niemowlęta i małe dzieci często chorują na podobne choroby skóry jak dorośli, często też rodzice skarżą się na pojawiające się w pierwszych miesiącach życia zmiany skórne oraz na objawy suchej skóry u swoich pociech.

REKLAMA

Skóra maluchów, podobnie jak dorosłego, składa się z naskórka pokrytego płaszczem lipidowym, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zawiera przydatki (gruczoły potowe, łojowe i mieszki włosowe), naczynia krwionośne i chłonne oraz zakończenia włókien nerwowych. Ale u dzieci poszczególne warstwy są mniej dojrzałe, a to z kolei powoduje odmienności anatomiczne i funkcjonalne.

Naskórek jest znacznie cieńszy, szczególnie u wcześniaków. Naczynia krwio-nośne są liczne i poszerzone. Tkanka podskórna jest miernie rozwinięta, ale gruczoły łojowe, podobnie jak mieszki włosowe są prawidłowo dojrzałe już w chwili urodzenia.

Skóra dziecka gorzej funkcjonuje jako bariera ochronna np.: przed drobno-ustrojami (takimi jak: bakterie, wirusy, grzyby), czynnikami fizycznymi (promie-niowanie ultrafioletowe), chemicznymi (środki kosmetyczne, higieniczne - myjące, piorące) i mechanicznymi (urazy, otarcia).

Prawidłowe pH skóry wynosi około 5,5. Intensywne mycie zasadowymi mydłami może powodować wzrost pH i ułatwić inwazję bakterii w głąb skóry.

Dzieci gorzej też radzą sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała, spowodowane to jest łatwiejszą utratą ciepła. W pierwszych trzech latach życia skóra ulega przemianom, w wyniku których upodabnia się funkcjonalnie i czynnościowo do skóry dorosłego i w późniejszym dzieciństwie nie wykazuje istotnych różnic.

Często zgłaszany przez rodziców problem "suchej skóry" charakteryzuje się występowaniem zmatowienia, szorstkości, złuszczania i pękania naskórka. Suchość objawia się jako drobnopłatkowe złuszczanie i niewielki rumień skóry. Zmianom tym może towarzyszyć świąd, uczucie napięcia, mrowienia, niepokój, drażliwość i płaczliwość dziecka.

Czynniki sprzyjające powstaniu suchej skóry można podzielić na te pochodzenia zewnętrznego i pochodzenia wewnętrznego - długie przebywanie w niskiej lub wysokiej temperaturze otoczenia, szczególnie przy małej wilgotności, dochodzi do tego w klimatyzowanych pomieszczeniach i przy działającym centralnym ogrzewaniu. Niekorzystnie działa też słońce - długie opalanie. Częstą przyczyną są niewłaściwe lub nadmierne zabiegi higieniczne: długie kąpiele, zwłaszcza w gorącej wodzie z dużą zawartością chloru, stosowanie silnie odtłuszczających zasadowych mydeł, żeli i płynów mających w składzie detergenty. Wewnętrzne przyczyny obejmują genetycznie uwarunkowane zaburzenia rogowacenia i atopowe zapalenie skóry (AZS).

Pieluszkowe zapalenie skóry (Diaper dermatitis) jedna z najczęstszych dolegliwości w niemowlęctwie, polega na różnie nasilonym podrażnieniu w miejscu przylegania pieluszki. Przy długo trwającym stanie zapalnym może także doprowadzić do wysuszenia i złuszczania skóry.

Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry polega na przywróceniu prawidłowej czynności naskórka. Do tego celu służą środki do stosowania zewnętrznego, mające za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry.

Nowoczesne preparaty nawilżające dla dzieci powinny zawierać substancje czynne, odpowiednio dobrane do stanu skóry. Nie powinny zawierać dodatków zapachowych i koloryzujących i silnych konserwantów. Nie powinny zawierać żadnych substancji zapachowych i barwników.

Rodzice powinni wystrzegać się stosowania detergentów i zasadowych mydeł, można zamiast tego stosować preparaty nawilżające dodawane do kąpieli. Wskazane jest stosowanie preparatów nawilżających, a w niskich temperaturach dodatkowo tłustego kremu ochronnego.

U dzieci z wyraźnie suchą skórą postępowanie powinno być intensywniejsze. Po każdej kąpieli (z wykorzystaniem płynnych preparatów zawierających np. ciekłą parafinę) należy zastosować bezpośrednio po jej zakończeniu substancje nawilżające i/lub natłuszczające. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ilość zastosowanych środków pielęgnujących na skórę może przyczynić się do jej podrażnienia, zwykle też gorzej tolerowane są preparaty w postaci oliwek.

lek. med. Dorota Bystrzanowska

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Dagmareczka

10.04.2021 17:48

https://www.biotrendy.pl/kategoria-produktu/pielegnacja-skory/ takiego maluszka jest niezykle ważna i trzeba tez zwracać uwage jakich produktów się używa, sama wiem o tym dobrze bo mam 8 miesięczne bliźniaki - jakiś kremik nie podpasuje dziecku to od razu niestety wysypki moze dostać, bądź podraźnienia skóry, dlatego warto być ostrożnym.

 LinkaLo

08.09.2021 21:07

Miałam problem z sucha skórą u córeczki. Pomógł dopiero exeryl. Stosowałam krem do mycia i krem do smarowania. To emolienty - naturalne i bezpieczne. Bardzo dobrze nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia

# MartiNa

08.11.2021 13:47

Fajny wpis na temat problemów skórnych u dzieci i dorosłych jest na blogu
https://www.phamily.pl/blog/artykul/uporczywe-problemy-skorne-doroslych-i-dzieci.html, warto sobie przeczytać

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA