REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Sekretarz Warszawy trafił do aresztu. Był jedną z kluczowych osób w ratuszu

  1 marca 2023

alt='Sekretarz Warszawy trafił do aresztu. Był jedną z kluczowych osób w ratuszu'
źródło: Wikimedia Commons / Ryszard Hołubowicz - Lublin.com.pl

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu państwa a od 2019 roku sekretarz warszawskiego ratusza, spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie. Śledczy twierdzą, że przyjął 5 mln zł łapówki za ustawienie jednego z przetargów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

REKLAMA

Afera śmieciowa rozkręca się w Warszawie na dobre. Po aresztowaniu byłego wiceministra polityki społecznej, gospodarki i skarbu państwa Rafała Baniaka przyszedł czas na jedną z najważniejszych osób w warszawskim ratuszu: Włodzimierza Karpińskiego.

Włodzimierz Karpiński w areszcie

We wtorkową noc z 28 lutego na 1 marca sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zdecydował, że sekretarz Urzędu m. Prokuratura chce surowszej kary dla naćpanego kierowcy Prokuratura chce surowszej kary dla naćpanego kierowcy
Jest apelacja od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie kierowcy Tomasza U., który 25 czerwca 2020 roku spadł autobusem linii 186 z węzła mostu Grota-Roweckiego z Wisłostradą. Jedna osoba zginęła, dwadzieścia dwie zostały ranne. Zdaniem prokuratury siedem lat więzienia to zbyt niska kara.
st. Warszawy trafi na trzy miesiące do aresztu. Adwokat Michał Królikowski przekazał, że według niego prokuratorzy przedstawili jedynie pomówienia i nie ma żadnego dowodu, który wskazywałby na przyjęcie korzyści majątkowej przez Karpińskiego.

Tymczasem śledczy twierdzą, że obecny sekretarz warszawskiego ratusza, a poprzednio prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, przyjął 5 mln zł łapówki za ustawienie jednego z przetargów. Wcześniej były wiceminister Baniak usłyszał zarzuty m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Kup bilet

Sekretarz Warszawy zawieszony

Po aresztowaniu Karpińskiego prezydent miasta Rafał Trzaskowski nie miał innego wyjścia, jak tylko zawiesić wysokiego urzędnika w obowiązkach. Przy okazji stwierdził, że według jego politycznych przeciwników wyrok na sekretarza warszawskiego samorządu został już wydany.

- W Polsce, w którą wierzę i o którą będę walczył, obowiązuje zasada domniemania niewinności. W Polsce PiS obowiązuje zasada domniemania winy. Włodzimierz Karpiński został zawieszony w pełnieniu obowiązków sekretarza Warszawy. Ale o tym, czy jest winny czy niewinny, zdecyduje sąd - napisał Trzaskowski w środę rano.

REKLAMA

Kim jest Włodzimierz Karpiński?

Włodzimierz Karpiński pochodzi z Puław i jest z wykształcenia chemikiem. W latach osiemdziesiątych pracował w fabryce leków Polfa Tarchomin, ale po upadku komunizmu zaangażował się w działalność samorządową. W latach 1994-2002 pełnił funkcję wiceprezydenta Puław. W 2001 roku związał się z nowo założoną Platformą Obywatelską.

Za rządów koalicji PO-PSL Karpiński był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, w latach 2005-2019 posłem, a w latach 2013-2015 również ministrem skarbu państwa.

REKLAMA

Szara eminencja ratusza?

Gdy w 2019 roku w PO wybuchł konflikt pomiędzy lewicowo nastawionym Trzaskowskim a bardziej pragmatycznym Donaldem Tuskiem, Karpiński został przysłany przez byłego premiera do warszawskiego samorządu. Według źródeł zbliżonych do urzędu miasta miał pełnić funkcję szarej eminencji kontrolującej poczynania Trzaskowskiego, co ostatecznie "nie do końca się udało".

W ostatnich latach Karpiński pełnił dwie ważne funkcje w samorządzie stolicy: w latach 2019-2021 był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, a od 2021 roku - sekretarzem ratusza. To jedna z najważniejszych osób w warszawskim samorządzie, której podpis widnieje pod większością dokumentów rady miasta dotyczących wydatków z publicznej kasy.

(jok)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Tubylec

01.03.2023 10:56

Lata mijają a w ratuszu miasta bez zmian. Najpierw dzika reprywatyzacja, teraz łapówki za ustawione przetargi. Do tego muzeum sztuki nowoczesnej, które wygląda jak kupa w środku miasta, albo co najwyżej jak tymczasowa hala.

# Marian

01.03.2023 18:38

Głosujta na uczciwe Peło. Czas to ratuszowe tałatajstwo i wszelkiej maści aktywistów pogonić w cholere.

# JOKA

19.03.2023 20:12

Ratusz zajmuje się tylko polityką, albo przekrętami. Pokornie oddaję za darmo posegregowane surowce wtórne. I dlatego za 4 osoby w domu płacę miesięcznie ponad 200 zł.
Dobrze, ze chociaż wiem teraz dlaczegi i na kogo.

REKLAMA

# załamany

19.03.2023 20:20

A może zagłosujmy wreszcie na samorządowców a nie na partyjnych kacyków. Warszawa w ruinie, nikt nie liczy się ze zdaniem warszawiaków, wszędzie tylko przekręty. Trzaskowski uprawia wyłącznie politykę a miasto ma gdzieś...
Obiecywał trzy nowe linie metra, a jedyne co zrobił, to narysował trzy kreski ma mapach. Ludziska się cieszą, bo fajnie jest pojeździć palcem po mapie.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy