REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

Rowerem po wale

  25 maja 2002

Wał wiślany od dawna wykorzystywany jest przez wielu rowerzystów. Nie ma tu jednak żadnej uporządkowanej i oznakowanej ścieżki.

REKLAMA

Sytuacja ta niebawem się zmieni. Nie tylko w związku z planowaną przeprawą promową, ale również dlatego, że planowane jest wzmocnienie wału.

- Wałem jeżdżę od lat i spokojnie można dojechać po nim prawie do Modlina. Tylko często wpada się w dziury albo trzeba ścinać krzaki - mówi jeden z podchmielonych pasażerów autobusu linii "723". Jak więc widać, ścieżka jest uczęszczana z dobrym skutkiem także przez rowerzystów, którzy nie wylewają za kołnierz. Trzeźwi tym bardziej przejadą.

Najważniejsze jednak, że wał ma zostać gruntownie "odrestaurowany". Planowane jest jego podwyższenie, uzupełnienie struktury oraz wzmocnienie przegrodą betonową. Ma się tym zająć Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Szacunkowy koszt prac to 15 mln zł.

- Przewidujemy, że na wale powstanie promenada spacerowa wyposażona w podejścia, tak by piesi i rowerzyści nie niszczyli struktury wału wchodząc w dowolnych miejscach. Będą drewniane stoliki i ławki - mówi Ilona Kuleczka, naczelnik wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i leśnictwa Białołęki. - Powstanie oznakowana ścieżka rowerowa.

Wał zamierzają także przystosować dla rowerzystów władze gminy Jabłonna. - Planujemy to wykonać częściowo ze środków własnych, a częściowo dzięki wsparciu powiatu - wyjaśnia Grażyna Trzaskoma, wójt Jabłonny. - Chcemy stworzyć miejsca odpoczynku przy wale. Nie jest to łatwe, gdyż wymaga zgody wielu prywatnych właścicieli terenów. Będziemy się jednak starali jeszcze w tym roku umożliwić rowerzystom przejazd po wale i bezpieczne dotarcie na Białołekę oraz do miejsca planowanej przystani promowej.

Niezależnie od tego, czym zakończą się wysiłki urzędów Białołęki i Jabłonny jedno jest pewne - jeżeli tylko prom zostanie uruchomiony, to rowerzyści do niego dotrą. W miejscu, gdzie nie będzie dobrego przejazdu, po prostu zarzucą rower na plecy i przeniosą. Wycieczka znad Zalewu Zegrzyńskiego do Kampinoskiego Parku Narodowego może być wspaniałą przygodą.

Gerard Cisowski

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe