REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

zabytki

 

Ratują historyczne nagrobki na Powązkach. Kolejne pomniki odnowione

  8 listopada 2022

Ratują historyczne nagrobki na Powązkach. Kolejne pomniki odnowione
źródło: Miasto Warszawa

Warszawski samorząd nieprzerwanie od 18 lat dofinansowuje renowację zabytkowych nagrobków na historycznym Cmentarzu Powązkowskim. W tym roku dotacja miasta na prace konserwatorskie wyniosła ponad 420 tys. zł. Co zostało zrobione?

REKLAMA

Jak informuje warszawski ratusz, w tym roku konserwatorzy oczyścili nagrobki z warstw czarnej smolistej patyny, soli i mikroorganizmów. Były one przyczyną postępującej korozji kamienia. Następnie, po uzupełnieniu ubytków, spękań i innych zniszczeń, nanieśli impregnat. Ratują Stare Powązki

Ten zabieg zabezpieczy nagrobki przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń powietrza.

W trakcie prac konserwatorzy uczytelnili napisy i inskrypcje na pomnikach oraz tablicach nagrobnych. Poddali też pełnej konserwacji ogrodzenia i wszystkie pozostałe elementy dekoracyjne nagrobków wykonane z metalu. W tym roku zostały wyremontowane m.in. pomniki nagrobne Deotymy, rodziny Piotrowskich i Jeziorańskich oraz Cypriana Godebskiego.

Jednym z uratowanych w tym roku zabytków jest pomnik na grobie Jadwigi Łuszczewskiej, zmarłej w 1867 r. pisarki i poetki doby romantyzmu, znanej pod pseudonimem literackim Deotyma i jej ojca Wacława Łuszczewskego - radcy stanu Królestwa Polskiego. Neoklasycystyczny pomnik z drugiej połowy XIX wieku wyszedł spod dłuta Daniela Zalewskiego. Na cokole z piaskowca szydłowieckiego eksponowana jest naturalnej wielkości siedząca postać anioła wspartego na urnie. Porowata powierzchnia rzeźby wystawiona na działanie wód opadowych uległa przypowierzchniowej erozji i zatraciła ostrość rysunku. Usunięcie patyny i rekonstrukcja zniszczonych elementów kompozycji odsłoniła wysokie walory estetyczne i warsztatowe rzeźby.

Cenne nagrobki na Powązkach

Prace zakończono także przy równie pięknym pomniku nagrobnym rodziny Piotrowskich i Jeziorańskich z ok. 1850 r. Postument wyrzeźbionego w piaskowcu pomnika zdobi oparta o urnę postać płaczki w bogato udrapowanym himationie. To typowe dla doby klasycyzmu, wzorowane na grobowcach antycznych.

Warto też zwrócić uwagę na nagrobek Cypriana Godebskiego (dziadka rzeźbiarza o tym samym imieniu i nazwisku), poety i pułkownika 8 pułku piechoty wojsk polskich. Poległ on podczas wojen napoleońskich w 1809 r. w bitwie pod Raszynem. W tym okresie monumentami w formie rzymskich sarkofagów upamiętniano wybitne osobistości. Sarkofag dekorowany jest motywem, m.in. palmą skrzyżowaną z przechyloną amforą, z której wylewa się krew.

Miliony na zabytkowy cmentarz

Warszawa od kilkunastu lat wspiera finansowo renowacje zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Powązkowskim. Warto tu wspomnieć, że wiele z nich to wręcz bezcenne dzieła sztuki. Pieniądze w formie dotacji przekazywane były na renowacje pomników nagrobnych, kaplic czy murowanego ogrodzenia z Bramą św. Honoraty. W latach 2004-2022 miasto przeznaczyło na konserwację powązkowskich nagrobków oraz ogrodzenia 7,2 mln zł.

(jr)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA