REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Przesyłki wielkogabarytowe - czy kurier może odmówić ich przyjęcia? Odpowiadamy

Przesyłki wielkogabarytowe - czy kurier może odmówić ich przyjęcia? Odpowiadamy

Osoby prywatne rzadko wysyłają przesyłki wielkogabarytowe. Kiedy zaistnieje taka konieczność, warto dokładnie sprawdzić zasady ich transportu. Każdy kurier ma inne ograniczenia dotyczące wagi i wymiarów paczek. Duże przesyłki wymagają staranniejszego pakowania, co pozostaje po stronie nadawcy. Dowiedz się, jak wysyłać przesyłki wielkogabarytowe.

Z wysyłką wielkogabarytową mamy najczęściej styczność podczas zamawiania mebli czy sprzętu RTV/AGD przez internet. Jednak odbiór i nadanie tego typu paczki to dwa różne zadania. Po raz pierwszy planujesz wysłać przedmiot o dużych gabarytach? Poznaj zasady, którymi należy kierować się przy pakowaniu paczki i zamawianiu kuriera. Bywają sytuacje, w których pracownik firmy kurierskiej może odmówić przyjęcia przesyłki.

Paczki wielkogabarytowe, czyli jakie?

Jakie paczki określamy mianem wielkogabarytowych? Każdy przewoźnik ustala limity dotyczące ciężaru i wymiarów paczek transportowanych w standardowej ofercie. U większości maksymalna waga wynosi 30 kg. Jednak niestandardową paczką może być również lekka przesyłka posiadająca nieregularne kształty. Wszystko zależy od powierzchni, jaką będzie zajmować w samochodzie dostawczym.

Istnieją firmy specjalizujące się w dużych przesyłkach. Najbezpieczniejszą metodą jest transport odbywający się na paletach. Często nadanie przesyłki paletowej okazuje się tańsze niż dopłata za przesyłkę ponadgabarytową. Do wyboru masz kilka rodzajów i wymiarów palet:

  • europaleta (120x80cm),
  • półpaleta (60x80cm),
  • przemysłowa mniejsza (120x100cm),
  • przemysłowa większa (120x120cm).

Większość firm wymaga, aby przesyłka była zapakowana w momencie przyjazdu kuriera. Oznacza to, że zakup palety pozostaje po twojej stronie. Możesz rozważyć również opłacenie dodatkowej usługi zapakowania przesyłki przez kuriera, jednak nie wszyscy przewoźnicy ją oferują.

Gdzie nadasz najtańsze przesyłki wielkogabarytowe?

Zależy ci na jak najtańszej wysyłce paczki o większych gabarytach? Poszukaj firmy kurierskiej, która ma wysokie limity wagowe. Skorzystaj z porównywarki cen lub jednym kliknięciem sprawdź cenniki przesyłek wielkogabarytowych na stronie Ship Center. Firmy o najbardziej okazyjnych cenach to FedEx i Pocztex. Zauważ, że koszt zmienia się w zależności od wybranego rodzaju opakowania lub zaznaczenia opcji palety.

Pamiętaj, że paczkę należy zważyć i zmierzyć po jej zapakowaniu. Kurier może odmówić przyjęcia przesyłki lub naliczyć dodatkowe koszty, jeśli waga czy wymiary będą zaniżone. Po twojej stronie leży właściwe zabezpieczenie paczki. Jeśli wysyłasz wiele małych przedmiotów na palecie, należy ściśle ułożyć je obok siebie i owinąć folią stretch. W przypadku przewozu sprzętu w kartonie, zadbaj o wzmocnienie rogów oraz wypełnienie wolnych przestrzeni w środku styropianem.

Czy kurierzy realizują przesyłki wielkogabarytowe zagraniczne?

Kurierzy obsługujący paczki wielkogabarytowe zazwyczaj podejmują się także transportu za granicę. Często te same firmy zajmują się spedycją towarów drogą lądową, powietrzną czy morską. Warto zdecydować się na przewoźnika obsługującego hurtowe zamówienia. Masz pewność, że ma duże doświadczenie i wysoką jakość obsługi.

Wiele osób decyduje się na wysłanie kurierem dużych walizek czy sprzętu sportowego podczas przeprowadzki za granicę. Często usługa wychodzi taniej niż nadanie ponadwymiarowego bagażu rejestrowanego w samolocie. Jednak istnieje także większe ryzyko zgubienia tego typu paczki. Dlatego zawsze pamiętaj o opłaceniu ubezpieczenia oraz unikaj wysyłania za granicę wartościowych przedmiotów.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA