REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

różne

 

Zmarł prof. Aleksander Łuczak, wybitny legionowianin

  17 marca 2023

Zmarł prof. Aleksander Łuczak, wybitny legionowianin
źródło: Facebook/Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW

Zmarł profesor Aleksander Łuczak - legionowianin, historyk, politolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, były poseł i wicepremier.

REKLAMA

Profesor Aleksander Łuczak zmarł w wieku 79 lat 15 marca 2023 roku.

Aleksander Łuczak nie żyje

Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim i na tej uczelni kontynuował pracę naukową i dydaktyczną. Od 1977 roku był związany z Instytutem Nauk Politycznych UW. Nieznani sprawcy zaatakowali biuro poselskie Mariusza Błaszczaka i siedzibę PiS w Legionowie Biuro poselskie Mariusza Błaszczaka i siedziba PiS-u w Legionowie zaatakowane kamieniami
14 marca wczesnym wieczorem nieznani sprawcy wybili szyby w biurze poselskim wicepremiera a zarazem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Policja z Legionowa prowadzi śledztwo w tej sprawie.
W latach 1988-1990 był wiceministrem edukacji; uczestniczył w pracach Okrągłego Stołu.

W 1992 roku kierował Urzędem Rady Ministrów, w latach 1993-1996 sprawował funkcję wicepremiera. Był ministrem edukacji narodowej (1993-1995) i przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych (1995-1997). W latach 2001-2006 zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. W latach 1998-2001 był członkiem delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zapraszamy na zakupy

Wieloletni polityk

Jako polityk sprawował mandat poselski w X, I, II i III kadencji Sejmu. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej Polski i kształtowanie demokratycznych zasad państwa prawa. Jego zainteresowania badawcze obejmowały m.in. historię polityczną Polski, historię ruchów społecznych, a także dzieje ruchu ludowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 marca o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie (ul. Orląt Lwowskich 8).

(jr)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA