REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Powstańców Śląskich: będzie tramwaj - będą priorytety

  9 listopada 2012

alt='Powstańców Śląskich: będzie tramwaj - będą priorytety'
Do końca 2013 r. jest możliwa realizacja projektu priorytetów dla tramwajów na całej długości ul. Powstańców Śląskich.

Akcja "Priorytety dla tramwajów" to inicjatywa stowarzyszenia SISKOM, która w sposób radykalny ma przyspieszyć komunikację tramwajową w Warszawie. Tylko kiedy? W następnym roku możemy mieć nadzieję na szybkie tramwaje na Powstańców Śląskich i Górczewskiej.

REKLAMA

Choć tramwaje teoretycznie mają tę przewagę nad autobusami i samochodami, że w porównaniu do nich przeważnie nie stoją w korkach, to i tak podróżowanie nimi trwa zazwyczaj dłużej niż innymi środkami transportu. A wszystko przez to, że tramwaje bardzo długo - często dłużej niż jadące równolegle do nich samochody i autobusy - stoją na czerwonym świetle. Według Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) rozwiązaniem jest wdrożenie akcji "Priorytety dla Tramwajów".

O co chodzi?

W listopadzie 2011 r. stowarzyszenie złożyło na ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz petycję dotyczącą uprzywilejowania komunikacji tramwajowej w sygnalizacji świetlnej. Petycję tę poparło 2 tys. osób, a także organizacje pozarządowe oraz władze Bemowa, Woli i Rembertowa. W styczniu 2012 r. akcję objęło patronatem Ministerstwo Transportu. Wkrótce również Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił listę linii przewidzianych do przyspieszenia. Pierwszą z tych tras był ciąg ulic Wolska - Połczyńska - Powstańców Śląskich - al. Reymonta - Wólczyńska - Nocznickiego - Młociny oraz ul. Górczewska.

Wstąp do księgarni

Jak to działa?

- Rzecz polega na odpowiednim ustawieniu sygnalizacji, tak by tramwaj nie czekał na skrzyżowaniu na zielone światło.

Prędkość komunikacyjną tramwajów można podnieść z obecnego poziomu 13-16 km/h do nawet 25 km/h.
Najczęściej poprzez zainstalowanie tzw. pętli indukcyjnej - tłumaczy Wojciech Tumasz, działacz SISKOM. Przekonuje, że średnią prędkość tramwaju można wtedy podnieść z obecnego poziomu 13-16 km/h do nawet 25 km/h. - Takie rozwiązanie nie tylko skróci czas jazdy tramwajem. Jest to również oszczędność - dzięki temu do zwiększenia częstotliwości kursowania nie będzie potrzebny nowy tabor - mówi Tumasz.

REKLAMA

Na fragmentach działa

Projekt wdrożono już w kilku miejscach w Warszawie. Na Bemowie system działa na fragmencie ul. Powstańców Śląskich, a dokładniej na odcinku od pętli Nowe Bemowo do Broniewskiego. Został tu wdrożony już w 2006 roku. Ale to nie wszystko.

- Działa wysoki priorytet na przejeździe linii nr 20 przez ul. Powstańców Śląskich - informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Pomysł budowy sygnalizacji przy pętli autobusowej Stare Bemowo zastąpiono rondem - rozwiązaniem bezpiecznym i sprawnym - wymienia dalej. - Na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Wrocławskiej, dzięki zgodzie inżyniera ruchu, wydłużono sygnał "pionowy" dla tramwajów.

Czytelnicy już teraz mają jednak zastrzeżenia do niektórych miejsc, gdzie wprowadzono priorytet. Ich zdaniem sygnalizacja jest źle ustawiona i przez to tramwaj i tak musi mocno zwalniać przed przejazdem.

- Jest to niestety dość częsty problem w sygnalizacjach wzbudzanych przez tramwaj zaprojektowanych w przeszłości - tłumaczy Małgorzata Jesień z Tramwajów Warszawskich.

Działa wysoki priorytet na przejeździe linii nr 20 przez ul. Powstańców Śląskich - informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.
- Korekty w okolicach Dywizjonu 303 i Powstańców Śląskich zostaną wprowadzone w ramach budowy brakującego odcinka trasy w ulicy Powstańców Śląskich między Radiową a Górczewską - zapewnia. - Generalnie rzecz biorąc, wprowadzenie nowoczesnej, dostosowującej się do ruchu sygnalizacji, wymaga obserwacji po jej uruchomieniu i ustabilizowaniu się zachowań kierowców, aby móc wprowadzić ewentualne korekty. Warto także okresowo dokonywać przeglądu działania sygnalizacji - nie tyle pod kątem usterek (te wykrywa ZDM), ale zmian w ruchu, które wymagają dokonania korekt w algorytmie. Zastrzeżenie to dotyczy jednak każdej sygnalizacji, nie tylko "protramwajowej" - dodaje Małgorzata Jesień.

REKLAMA

A kiedy pozostałe odcinki?

- W opiniowaniu u inżyniera ruchu znajdują się projekty dla wprowadzenia priorytetu na trasie linii 20 - skrzyżowanie Kaliskiego z Kocjana (działa tam już pełny priorytet na przejeździe ukośnym) oraz koordynacji protramwajowej w rejonie pętli Koło, która nieco poprawi warunki ruchu tramwajów do czasu modernizacji trasy na ul. Obozowej - wyjaśnia Michał Powałka. - Trwają także prace nad projektami obejmujące priorytety dla tramwajów przy skrzyżowaniu Połczyńskiej z Powstańców Śląskich - dodaje rzecznik.

Po zakończeniu przez Zarząd Dróg Miejskich prac przy remontach sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ul. Człuchowską i Synów Pułku - Tramwaje Warszawskie mają zamiar zlecić opracowanie programów wprowadzających priorytet na tych właśnie skrzyżowaniach oraz pobliskim placu Kasztelańskim. Jest także planowane wprowadzenie priorytetu na ul. Górczewskiej, po prowadzonej obecnie przebudowie skrzyżowania Górczewska - Lazurowa.

Równolegle trwają prace na północnej części Powstańców Śląskich. - Przygotowywane jest zlecenie aktualizacji programów sygnalizacyjnych na trasie od pętli Nowe Bemowo do węzła Reymonta, obejmujące m.in. doprojektowanie oczekiwanych przez kierowców "zielonych strzałek" oraz rozszerzenie priorytetów na skrzyżowanie Powstańców Śląskich - Wrocławska - mówi Michał Powałka.

Kiedy plany zostaną wdrożone?

Tyle o planach. Jakie są realne szanse na ich wprowadzenie? - Wydaje się, że do końca 2013 r. jest możliwa realizacja projektu priorytetów na całej długości ul. Powstańców Śląskich oraz na ul. Górczewskiej - stwierdza Jan Jakiel, prezes SISKOM. - Plan obejmuje przede wszystkim modernizację istniejących sygnalizacji świetlnych i jest w synergii z projektem budowy trasy tramwajowej w ciągu ul. Powstańców Śląskich na odcinku Górczewska - Radiowa, gdzie również ma funkcjonować priorytet dla tramwajów.

kz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe