Pomóżmy kasztanowcom
26 sierpnia 2005
5 sierpnia 2005, w ramach programu "Pomóżmy Kasztanowcom", rozpoczęła się akcja inwentaryzacji kasztanowców, zorganizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Clear Channel Poland. W ciągu 20 dni powstała baza danych ponad 830 stołecznych kasztanowców.
www.pomozmykasztanowcom.pl |
Dzięki współpracy z akcją "Lato w Mieście 2005" przeprowadzone zostały inwentaryzacje w pięciu naj-większych stołecznych parkach: Park Szczęśliwicki (5 sierpnia), Park Sowińskiego (8 sierpnia), Park Skary-szewski (9 sierpnia), Park Krasińskich (10 sierpnia) i Pola Mokotowskie (12 sierpnia).
W ciągu 5 dni policzonych i pomierzonych zostało 540 kasztanowców. W akcji udział wzięło ponad 150 dzieci i ich opiekunów z 6 dzielnicowych ośrodków uczestniczących w akcji "Lato w Mieście 2005". Każda inwentaryzacja poprzedzona była pogadanką na temat drzew i problemu jaki dotyka kasztanowce oraz sposobów pomocy i ochrony tych drzew. Przed rozpoczęciem liczenia drzew dzieci dowiedziały się również w jaki sposób należy pomierzyć, opisać i zaznaczyć na mapie każde zlokalizowane drzewo. Na potrzeby inwentaryzacji w parkach stanęły specjalne punkty, gdzie dzieci i wszyscy zainteresowani mogli otrzymać niezbędne narzędzia - mapy i miarki oraz uzyskać informacje na temat programu "Pomóżmy Kasztanowcom".
Najwięcej kasztanowców zostało zinwentaryzowanych w Parku Szczęśliwickim - prawie 400 sztuk. Sporo drzew policzonych zostało również na Polach Mokotow-skich (77) oraz w Parku Krasińskich (57). Najgrubsze drzewo znajduje się w Parku Skaryszewskim - obwód pnia wynosi 370 cm, zaś najcieńszy pień miał kaszta-nowiec w Parku Sowińskiego - 40 cm (patrz niżej fotoreportaż z inwentaryzacji).
Równolegle z inwentaryzacją prowadzoną wspólnie z akcją "Lato w Mieście 2005" ruszyła akcja indywidualnego liczenia kasztanowców, do której zaproszeni zostali wszyscy warszawiacy. Dzięki indywidualnym zgłoszeniom zlokalizowanych zostało prawie 300 kasztanowców. Szczególną aktywnością wykazali się miesz-kańcy Saskiej Kępy, którzy w ramach akcji dzielnicowej zinwentaryzowali 238 drzew.
W celu ułatwienia warszawiakom udziału w inwentaryzacji powstał adres e-mail: inwentaryzacja@pomozmykasztanowcom.pl, na który można wysyłać infor-macje o zlokalizowanych drzewach. Dodatkowo na stronach internetowych www.pomozmykasztanowcom.pl oraz www.clearchannel.com.pl znajdują się do pobrania mapki warszawskich parków oraz śródmieścia Warszawy, można je również otrzymać bezpośrednio w siedzibie Fundacji Nasza Ziemia (ul. Hoża 3/5, Warszawa). Do dyspozycji mieszkańców jest również numer telefonu Fundacji Nasza Ziemia (622-81-18 oraz 622-98-68).
|
W ciągu niespełna 3 tygodni inwentaryzacji policzonych zostało ponad 800 drzew kasztanowców. Razem z 750 kasztanowcami rosnącymi w Parku Łazienki Królew-skie powstała baza danych niemal 1600 drzew. Szacuje się, iż w Warszawie rośnie około 4000 kasztanowców. Oznacza to, iż w ciągu niespełna miesiąca zbadana została lokalizacja ponad 30% drzew, jednak nadal wiele kasztanowców pozostaje niezinwentaryzowanych. Poznanie ich lokalizacji to pierwszy krok do stworzenia programu pomocy i ochrony. Akcja inwentaryzacji kasztanowców trwać będzie przez całą jesień.
Akcja inwentaryzacji kasztanowców zorganizowana została w ramach progra-mu edukacyjnego "Pomóżmy Kasztanowcom". Dzięki staraniom Fundacji Nasza Ziemia i firmy Clear Channel Poland - organizatorów programu, szczepieniami zostało objętych już 150 kasztanowców z Parku Łazienkowskiego.
W ramach programu "Pomóżmy Kasztanowcom" prowadzony jest również program adopcji kasztanowców. Polega on na finansowaniu kosztów ochrony jed-nego drzewa, a poprzez to jego adopcję. Program ten skierowany jest do szkół, firm, instytucji i osób prywatnych. Dotychczas symbolicznie zaadoptowane zostały 3 kasztanowce.
Program pomocy kasztanowcom wspierany jest z dobrowolnych datków i daro-wizn przekazywanych na konto programu "Pomóżmy Kasztanowcom" oraz uzyska-nych ze sprzedaży znaczków i cegiełek.
* * *
Clear Channel Poland jest polskim oddziałem wiodącego, światowego koncernu reklamy zewnę-trznej - Clear Channel Worldwide, który posiada prawie 800 tysięcy powierzchni reklamowych w 63 krajach. Poza reklamą zewnętrzną koncern jest nadawcą telewizyjnym i radiowym w USA, posiada stacje radiowe w Europie i jest liderem w dziedzinie organizacji widowisk artystycznych i sportowych. Firma Clear Channel Poland, poza działalnością komercyjną, od wielu lat prowadzi działania społeczne, w szczególności związane ze środowiskiem miejskim, jak np. program "Pozytywne Miasto". Od kilku lat współpracuje z Fundacją Nasza Ziemia partnerując takim akcjom jak "Sprzątanie Świata". Ukoronowaniem tej współpracy było otrzymanie przez Clear Channel Poland statuetki Przyjaciel Ziemi w 2004 roku.
Fundacja Nasza Ziemia została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz do koordynowania w Polsce ogólnoświatowej kampanii "Sprzątanie świata" (Clean up the World). Fundacja specjalizuje się w publicznej edukacji ekologicznej. Poza "Sprzątaniem świata" prowadzi liczne programy i działania adresowane do samorządów, szkół, biznesu i mediów. Za swoją działalność Mira Stanisławska-Meysztowicz została odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Orderem Uśmiechu (2002), otrzymała Tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii (2004). Profesjonalizm i działania Fundacji Nasza Ziemia zostały docenione i nagrodzone: wyróżnieniem "Złoty Liść" Ministerstwa Środowiska (1996), Henry Ford European Conservation Award (1997) oraz wyróżnieniem "Pro Publico Bono" - dla najlepszych inicjatyw obywatelskich w roku 2002.
"Pomóżmy Kasztanowcom"
Inwentaryzacja kasztanowców w warszawskich parkach, 5-12 sierpnia 2005.
Przed wyruszeniem do parku musimy określić swoja pozycję na mapie. |
Park jest duży, ale dzięki mapkom wiemy gdzie jesteśmy. |
|
Obwód drzewa powinien być mierzony na odpowiedniej wysokości - 130 cm. |
Wcale nie jest łatwo pomierzyć takie duże drzewo - praca zespołowa to doskonały pomysł. |
|
Aleja pełna kasztanowców - wszystkie zostały policzone. |
Ale gruby pień! Robimy dokładny pomiar. |
|
Opisujemy kasztanowiec - jego numer zaznaczony na mapie oraz obwód pnia. |
Powrót do miejsca zbiórki - trzeba przecież oddać mapy! |
|
Każdy kto wziął udział w inwentaryzacji otrzy-muje pamiątkowy znaczek i naklejki na zeszyty. |
Na koniec pamiątkowe wspólne zdjęcie (Pola Mokotowskie). |
|
Na koniec pamiątkowe zdjęcie (Park Szczęśliwicki). |
Na koniec liczenia - pamiątkowe zdjęcie (Park Skaryszewski). |
Dzięki inwentaryzacji policzyliśmy kasztanowce w największych warszawskich par-kach. Pomimo nieprzychylnych prognoz pogoda nam dopisywała, podobnie jak uśmiechy na twarzach. Każdy z nas przyczynił się do pomocy kasztanowcom! A wiecie co było najtrudniejsze? Wymówienie nazwy szkodnika, który zagraża kasz-tanowcom: SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK.