REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Pomóżmy kasztanowcom

  26 sierpnia 2005

5 sierpnia 2005, w ramach programu "Pomóżmy Kasztanowcom", rozpoczęła się akcja inwentaryzacji kasztanowców, zorganizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Clear Channel Poland. W ciągu 20 dni powstała baza danych ponad 830 stołecznych kasztanowców.

REKLAMA


www.pomozmykasztanowcom.pl
Głównym celem akcji jest stworzenie warszawskiej mapy kasztanowców, która umożliwi objęcie pomo-cą i ratowanie jak największej ilości zagrożonych drzew. Liczenie stołecznych kasztanowców odbywało się dwutorowo - wspólnie z akcją "Lato w Mieście 2005" oraz indywidualnie przez mieszkańców War-szawy.

Dzięki współpracy z akcją "Lato w Mieście 2005" przeprowadzone zostały inwentaryzacje w pięciu naj-większych stołecznych parkach: Park Szczęśliwicki (5 sierpnia), Park Sowińskiego (8 sierpnia), Park Skary-szewski (9 sierpnia), Park Krasińskich (10 sierpnia) i Pola Mokotowskie (12 sierpnia).

W ciągu 5 dni policzonych i pomierzonych zostało 540 kasztanowców. W akcji udział wzięło ponad 150 dzieci i ich opiekunów z 6 dzielnicowych ośrodków uczestniczących w akcji "Lato w Mieście 2005". Każda inwentaryzacja poprzedzona była pogadanką na temat drzew i problemu jaki dotyka kasztanowce oraz sposobów pomocy i ochrony tych drzew. Przed rozpoczęciem liczenia drzew dzieci dowiedziały się również w jaki sposób należy pomierzyć, opisać i zaznaczyć na mapie każde zlokalizowane drzewo. Na potrzeby inwentaryzacji w parkach stanęły specjalne punkty, gdzie dzieci i wszyscy zainteresowani mogli otrzymać niezbędne narzędzia - mapy i miarki oraz uzyskać informacje na temat programu "Pomóżmy Kasztanowcom".

Najwięcej kasztanowców zostało zinwentaryzowanych w Parku Szczęśliwickim - prawie 400 sztuk. Sporo drzew policzonych zostało również na Polach Mokotow-skich (77) oraz w Parku Krasińskich (57). Najgrubsze drzewo znajduje się w Parku Skaryszewskim - obwód pnia wynosi 370 cm, zaś najcieńszy pień miał kaszta-nowiec w Parku Sowińskiego - 40 cm (patrz niżej fotoreportaż z inwentaryzacji).

Równolegle z inwentaryzacją prowadzoną wspólnie z akcją "Lato w Mieście 2005" ruszyła akcja indywidualnego liczenia kasztanowców, do której zaproszeni zostali wszyscy warszawiacy. Dzięki indywidualnym zgłoszeniom zlokalizowanych zostało prawie 300 kasztanowców. Szczególną aktywnością wykazali się miesz-kańcy Saskiej Kępy, którzy w ramach akcji dzielnicowej zinwentaryzowali 238 drzew.

W celu ułatwienia warszawiakom udziału w inwentaryzacji powstał adres e-mail: inwentaryzacja@pomozmykasztanowcom.pl, na który można wysyłać infor-macje o zlokalizowanych drzewach. Dodatkowo na stronach internetowych www.pomozmykasztanowcom.pl oraz www.clearchannel.com.pl znajdują się do pobrania mapki warszawskich parków oraz śródmieścia Warszawy, można je również otrzymać bezpośrednio w siedzibie Fundacji Nasza Ziemia (ul. Hoża 3/5, Warszawa). Do dyspozycji mieszkańców jest również numer telefonu Fundacji Nasza Ziemia (622-81-18 oraz 622-98-68).

Kasztanowcom zagraża szrotówek kasztanowcowiaczek - trzymilimetrowa ćma, której larwy zjadają liście tych drzew. W efekcie, po okresie letniego odpoczynku, można obserwować kwitnące kasztanowce jesienią. Zaburzony cykl życia drzew powoduje, że nie potrafią się przygotować do nadchodzącej zimy. Stają się podat-ne na różne choroby i obumierają. Najskuteczniejszą metodą walki ze szkodni-kiem są iniekcje - potocznie zwane szczepieniami, które chronią liście drzewa przed zjadaniem. Koszt ochrony jednego drzewa wynosi około 100 zł.

Tak wyglądają liście chorego kasztanowca, zjadane przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

W ciągu niespełna 3 tygodni inwentaryzacji policzonych zostało ponad 800 drzew kasztanowców. Razem z 750 kasztanowcami rosnącymi w Parku Łazienki Królew-skie powstała baza danych niemal 1600 drzew. Szacuje się, iż w Warszawie rośnie około 4000 kasztanowców. Oznacza to, iż w ciągu niespełna miesiąca zbadana została lokalizacja ponad 30% drzew, jednak nadal wiele kasztanowców pozostaje niezinwentaryzowanych. Poznanie ich lokalizacji to pierwszy krok do stworzenia programu pomocy i ochrony. Akcja inwentaryzacji kasztanowców trwać będzie przez całą jesień.

Akcja inwentaryzacji kasztanowców zorganizowana została w ramach progra-mu edukacyjnego "Pomóżmy Kasztanowcom". Dzięki staraniom Fundacji Nasza Ziemia i firmy Clear Channel Poland - organizatorów programu, szczepieniami zostało objętych już 150 kasztanowców z Parku Łazienkowskiego.

W ramach programu "Pomóżmy Kasztanowcom" prowadzony jest również program adopcji kasztanowców. Polega on na finansowaniu kosztów ochrony jed-nego drzewa, a poprzez to jego adopcję. Program ten skierowany jest do szkół, firm, instytucji i osób prywatnych. Dotychczas symbolicznie zaadoptowane zostały 3 kasztanowce.

Program pomocy kasztanowcom wspierany jest z dobrowolnych datków i daro-wizn przekazywanych na konto programu "Pomóżmy Kasztanowcom" oraz uzyska-nych ze sprzedaży znaczków i cegiełek.

* * *

Clear Channel Poland jest polskim oddziałem wiodącego, światowego koncernu reklamy zewnę-trznej - Clear Channel Worldwide, który posiada prawie 800 tysięcy powierzchni reklamowych w 63 krajach. Poza reklamą zewnętrzną koncern jest nadawcą telewizyjnym i radiowym w USA, posiada stacje radiowe w Europie i jest liderem w dziedzinie organizacji widowisk artystycznych i sportowych. Firma Clear Channel Poland, poza działalnością komercyjną, od wielu lat prowadzi działania społeczne, w szczególności związane ze środowiskiem miejskim, jak np. program "Pozytywne Miasto". Od kilku lat współpracuje z Fundacją Nasza Ziemia partnerując takim akcjom jak "Sprzątanie Świata". Ukoronowaniem tej współpracy było otrzymanie przez Clear Channel Poland statuetki Przyjaciel Ziemi w 2004 roku.

Fundacja Nasza Ziemia została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz do koordynowania w Polsce ogólnoświatowej kampanii "Sprzątanie świata" (Clean up the World). Fundacja specjalizuje się w publicznej edukacji ekologicznej. Poza "Sprzątaniem świata" prowadzi liczne programy i działania adresowane do samorządów, szkół, biznesu i mediów. Za swoją działalność Mira Stanisławska-Meysztowicz została odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Orderem Uśmiechu (2002), otrzymała Tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii (2004). Profesjonalizm i działania Fundacji Nasza Ziemia zostały docenione i nagrodzone: wyróżnieniem "Złoty Liść" Ministerstwa Środowiska (1996), Henry Ford European Conservation Award (1997) oraz wyróżnieniem "Pro Publico Bono" - dla najlepszych inicjatyw obywatelskich w roku 2002.


"Pomóżmy Kasztanowcom"
Inwentaryzacja kasztanowców w warszawskich parkach, 5-12 sierpnia 2005.

W ciągu tygodnia udało nam się policzyć i zinwentaryzować 540 drzew. Przed każdą inwentaryzacją uczyliśmy się co zagraża kasztanowcom i jak można je ratować. Następnie zaopatrzeni w mapki parków i miarki do mierzenia obwodu pnia, podzie-leni na grupy ruszaliśmy na poszukiwania kasztanowców.


Przed wyruszeniem do parku musimy określić swoja pozycję na mapie.

Park jest duży, ale dzięki mapkom wiemy gdzie jesteśmy.

Obwód drzewa powinien być mierzony na odpowiedniej wysokości - 130 cm.

Wcale nie jest łatwo pomierzyć takie duże drzewo - praca zespołowa to doskonały pomysł.

Aleja pełna kasztanowców - wszystkie zostały policzone.

Ale gruby pień! Robimy dokładny pomiar.

Opisujemy kasztanowiec - jego numer zaznaczony na mapie oraz obwód pnia.

Powrót do miejsca zbiórki - trzeba przecież oddać mapy!

Każdy kto wziął udział w inwentaryzacji otrzy-muje pamiątkowy znaczek i naklejki na zeszyty.

Na koniec pamiątkowe wspólne zdjęcie
(Pola Mokotowskie).

Na koniec pamiątkowe zdjęcie
(Park Szczęśliwicki).

Na koniec liczenia - pamiątkowe zdjęcie
(Park Skaryszewski).

Dzięki inwentaryzacji policzyliśmy kasztanowce w największych warszawskich par-kach. Pomimo nieprzychylnych prognoz pogoda nam dopisywała, podobnie jak uśmiechy na twarzach. Każdy z nas przyczynił się do pomocy kasztanowcom! A wiecie co było najtrudniejsze? Wymówienie nazwy szkodnika, który zagraża kasz-tanowcom: SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK.

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Jogierota

02.06.2021 18:45

Na szczęście widze, ze w parkach jest coraz więcej płapek na te szkodzące kasztanowcą robaki, które zawierają w sobie https://www.biotrendy.pl/feromony/ranking-meskich-feromonow/ wabiące te owady. Mam nadzieje, że uda się z tym uporać bo szkoda tych drzew.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024