Oczyszczą wodę powietrzem
25 lutego 2008
Czystsza i smaczniejsza woda w naszych kranach pojawi się dopiero za dwa lata.
Obecnie jakość wody zależy od... pory roku. Od marca do listopada w Zalewie Zegrzyńskim, z którego pochodzi woda w naszych kranach, zakwita plankton roślinny. Nowa technologia ma zniwelować te różnice. Oprócz jakości poprawi się także smak i zapach wody.
Nowa metoda to tak zwana flotacja ciśnieniowa. Na czym ona polega? Do zbiornika z napływającą wodą wprowadzany jest strumień wody z powietrzem. Pęcherzyki powietrza "przylegają" do zanieczyszczeń i wynoszą je (flotują) na powierzchnię, tworząc łatwy do usunięcia kożuch. Pod budowę nowych obiektów dla stacji flotacji ciśnieniowej został przeznaczony teren o powierzchni ponad 8 tys. m².
Zakład Wodociągu Północnego zaopatruje w wodę jedną trzecią stolicy i część miejscowości podwarszawskich z rejonu Zalewu Zegrzyńskiego. Powstał w 1986 roku i jest stale modernizowany. Ostatnio zastąpiono wstępne chlorowanie wody, ozonowaniem (metoda bardziej przyjazna dla człowieka, szczególne ważna dla alergików) i wprowadzono stały monitoring jakości wody.
Podobną modernizację przechodzi także Wodociąg Centralny (tzw. Filtry). Wo-da w tym miejscu również ma być lepiej oczyszczana.
Mz
Flotacja ciśnieniowa to nowa metoda oczyszczania wody za pomocą pęcherzyków po-wietrza, które "wypychają" zanieczyszczenia na powierzchnię. Dzięki jej zastosowaniu woda w naszych domach będzie czystsza i smaczniejsza.