REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Nowy park leśny. Hitem dwumetrowy hotel dla owadów

  7 września 2018

Nowy park leśny. Hitem dwumetrowy hotel dla owadów

Lasy Miejskie jeszcze w tym roku utworzą wyjątkowe miejsce rekreacyjne na terenie Uroczyska Henryków przy ul. Klasyków.

REKLAMA

Wielu z nas dobrze zna wejście do lasu położone nieopodal parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Płudach. Sąsiedztwo ulic Krokwi, Modlińskiej i Mehoffera powoduje, że jest to miejsce często odwiedzane przez miłośników przyrody, biegaczy i rowerzystów. Ucieszy ich wiadomość, że Lasy Miejskie utworzą tam nowy park, skwer leśny, w charakterze podobny do parku Olesin.

REKLAMA

Leśny plac zabaw

W parku znajdzie się leśna strefa rekreacyjna dla dzieci, a w niej kłody, pniaki, głazy, które ustawione w kręgi utworzą urokliwe i naturalne miejsce do zabawy. Będą też stojaki na rowery oraz leśna siłownia terenowa, a w niej: drążki, drabinki, urządzenia do ćwiczenia pompek, podskoków, brzuszków oraz drabinka do podciągania i ścianka do ćwiczeń.

Obok przestrzeni dla ludzi znajdzie się też miejsce dla zwierząt - karmiki dla ptaków oraz prawdziwy hit, niespotykany wcześniej w parkach na Białołęce - dwumetrowy domek dla owadów. Zamieszkają w nim biedronki, chrząszcze, motyle i samotne pszczoły. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy żywe zwierzęta, a jeśli nam się nie uda, to Lasy Miejskie przygotowały drewniane zwierzątka - łosia, sarenkę, zająca i dzika w skali 1:1.

Ciekawostką jest fakt, że ścieżka ze zwierzętami jest pewnego rodzaju zaproszeniem dla nas do mądrego kontaktu z lasem. Pokazuje bowiem, że zwierzęta w lesie są, choć czasem ich nie widać. To jest ich dom na co dzień i nie wolno go niszczyć. Należy pamiętać, że w lasach na Białołęce obowiązuje całkowity zakaz palenia ognisk, psy należy trzymać na smyczy, nie wolno wjeżdżać samochodem oraz straszyć i karmić zwierząt. Będą o tym przypominać tablice informacyjno-edukacyjne.

REKLAMA

Marzymy o parkach

Na Mapie Marzeń Koniecznych Białołęczan - badaniu, które przeprowadziłam wraz ze Stowarzyszeniem Moja Białołęka i urzędem dzielnicy z udziałem rekordowej liczby 1090 osób, w czołówce potrzeb zalazło się tworzenie nowych parków w dzielnicy. To priorytet dla 70% uczestników badania, czyli dla ponad 500 osób. Jako kolejne pozycje wskazano ścieżki biegowo-rowerowo-narciarskie w lasach, nad Kanałem Żerańskim, nad Wisłą i rzeką Długą (37,78%).

REKLAMA

Matka natura czy nauczycielka?

Badania pokazały też, jak potrzebny w wychowaniu dzieci jest kontakt z naturą. Kiedyś karą dla dzieci był zakaz wyjścia na podwórko, dziś odwrotnie - karą stała się aktywność na świeżym powietrzu. Coraz częściej dzieci wolą zamknąć się w czterech ścianach pokoju i patrzeć w monitor komputera. Znajomość natury wśród ludzi jest coraz mniejsza, a w konsekwencji - rośnie lęk przed tym, co nieznane, dzikie i nieujarzmione. Rodzice nie zabierają swoich dzieci do lasu, izolując je przed tym, co wydaje się groźne i niebezpieczne. To błąd, który może wpływać na ich nadpobudliwość, depresję, alergię, brak koncentracji i wszelkie problemy z integracją sensoryczną. Na podwórku, w lesie, dziecko uczy się przestrzeni i tego, że jest częścią ekosystemu, w którym funkcjonują ludzie, rośliny, zwierzęta.

Białołęckie wydmy

Porośnięte lasem wydmy stanowią charakterystyczny element krajobrazu Białołęki. Ich urokliwy charakter zawdzięczamy urozmaiceniu terenu - porośniętym brzozami górkom i pagórkom. Las Henrykowski to głównie drzewostany sosnowe, brzozowo-sosnowe oraz dębowe. Jestem przekonana, że park położony w rejonie tzw. wydmy henrykowskiej, najdłuższego wzgórza wydmowego w Warszawie, rozciągającego się wzdłuż linii kolejowej w kierunku Legionowa, będzie atrakcyjnym miejscem dla turystów chcących poznać leśne bezdroża Warszawy.

Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka

 

Komentarze (1)

# nicraM

10.09.2018 08:39

Przydałaby się jeszcze ścieżka rowerowa od Modlińskiej.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA