REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nie jesteś anonimowy w sieci

  7 marca 2008

Mam pytanie dotyczące anonimowości w internecie. Jeśli umieszczam na forum komentarze i inne wpisy, czy ktoś może ustalić moje dane?

REKLAMA

Nie chodzi mi o techniczne możliwości, bo wiem, że zawsze w sieci zostaje numer IP komputera, więc jeżeli korzystam z domowego łącza to wiadomo, kto dokonał wpisu. Chodzi o to, czy np. policja albo urząd skarbowy może od administratora sieci bez problemu dostać dane mojego komputera, a tym samym ustalić, że to ja zamieściłem wpis?


Znany adwokat radzi
czytelnikom "Echa"

 
Jak trafnie ocenia Czytelnik, trudno mówić o anoni-mowości w internecie. Każda czynność w sieci zo-stawia swój ślad. Z prawnego punktu widzenia nasza aktywność w internecie niczym nie różni się od dzia-łań poza rzeczywistością wirtualną. Jeżeli komuś gro-zimy, albo kogoś obrażamy, to możemy za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej lub cywilnej o odszkodowanie. Nie ma żadnej różnicy, czy groźby albo obelgi wypowiadamy prosto w twarz, czy umieszczamy je w internecie. Warto zdawać sobie sprawę, że wszelkie nasze wypowiedzi umieszczane w sieci mogą zostać wykorzystane przeciwko nam np. jako dowód w sprawie. Policja i inne uprawnione służby mogą uzyskać nasze dane! Oczywiście dostęp do tych danych musi przebiegać według określonych procedur.

Przede wszystkim trzeba odróżnić tzw. dostęp operacyjny od możliwości wykorzystania naszych wypowiedzi zamieszczonych w internecie jako dowodu przeciwko nam lub w innej sprawie.

Przy wykonywaniu czynności operacyjnych policja może dokonywać niejawnej kontroli internetu (tak samo jak podsłuchiwać rozmowy, czy czytać zwykłe listy) po uzyskaniu zgody sądu. Taka kontrola jest dokonywana bez wiedzy administratora sieci.

Natomiast administrator sieci ma obowiązek udostępnić dane użytkownika in-ternetu (w praktyce chodzi o numer IP komputera, bo tylko taką wiedzę ma admi-nistrator), wyłącznie jeżeli sąd lub prokuratura wydadzą odpowiednie postanowie-nie nakazujące ich przekazanie. Co istotne takie postanowienie może być wydane tylko w ramach toczącego się postępowania. Oznacza to, że najpierw musi być for-malnie wszczęte postępowanie w sprawie, a dopiero w ramach tego postępowania prokuratura może zażądać numeru IP komputera, za pośrednictwem którego użyt-kownik zamieścił określony wpis w internecie. Jest to istotne ograniczenie, ponie-waż postępowanie może być wszczęte, wyłącznie gdy są spełnione kodeksowe przesłanki, czyli uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Najpierw prokurator musi uznać, że dany wpis może stanowić przestępstwo, a przypominam, że nie stanowi przestępstwa czyn, jeżeli jego społeczna szkodliwość jest znikoma. Ten przepis bardzo często powstrzymuje prokuraturę przed ściganiem np. autorów komentarzy na forach internetowych.

Administratorzy internetu, jeżeli otrzymają stosowne postanowienie sądu czy prokuratury, mają bezwzględny obowiązek udostępnić numer IP komputera, z któ-rego dokonano wpisu w sieci. Prokuratura może też nakazać administratorowi za-bezpieczyć na czas określony, nieprzekraczający jednak 90 dni, dane informa-tyczne przechowywane w systemie.

Adw. Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024