REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Na czym polega rządowe wsparcie - bezpieczny kredyt na dwa procent?

Na czym polega rządowe wsparcie - bezpieczny kredyt na dwa procent?

W dniu 1 lipca 2023 roku wystartuje rządowy program pierwsze mieszkanie, który jest przeznaczony dla osób do określonego poziomu wiekowego i pragnących kupić swoje pierwsze w życiu mieszkanie. Zakres pomocy ma dotyczyć dwóch różnych rodzajów wsparcia - konta mieszkaniowego oraz bezpiecznego kredytu 2%. Na czym ma polegać ten drugi rodzaj wsparcia?

Dla kogo program pierwsze mieszkanie - bezpieczny kredyt 2%?

Pierwsze mieszkanie program ma za zadanie umożliwić zakup pierwszego mieszkania przez singla, małżeństwo albo przez rodziców dla dziecka przy bezpiecznym kredytowaniu w wysokości 2% przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu. Różnicę pomiędzy spłatą dłużnika a rynkową wartością odsetek kredytu będzie opłacał skarb państwa. Jednocześnie zastrzeżono, że w wypadku wzrostu kwartalnego oprocentowania ze stałą stopą procentową powyżej 10%, dopłata państwa nie ulegnie podwyższeniu, ponieważ górny limit dopłat ustalono na 8 punktów procentowych.

Program pierwsze mieszkanie adresowany jest do osób przed 45 rokiem życia, a w wypadku małżeństwa starającego się o bezpieczny kredyt 2% przynajmniej jedno z małżonków nie może przekraczać wieku 45 lat w dniu udzielenia kredytu. Także przynajmniej jeden rodzic musi spełniać takie warunki w wypadku zakupu mieszkania dla dziecka. Bezpieczny kredyt 2% jest kredytem hipotecznym, czyli przeznaczonym wyłącznie na zakup mieszkania, budowę domu lub zakup działki budowlanej.

Otrzymanie bezpiecznego kredytu 2% - dodatkowe warunki

Oprócz granicy wieku bezpieczny kredyt 2% został obwarowany także innymi warunkami i są to:

Kwota kredytu dla singli nie może przekroczyć 500 tys. złotych, a dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno dziecko 600 tys. zł. Jednocześnie nie jest wymagany wkład własny, a wręcz przeciwnie, przy posiadaniu wkładu własnego nie może on przekraczać 200 tys. zł. Przekłada się to na możliwość zakupu przy bezpiecznym kredycie 2% nieruchomości o wartości do 700 tys. zł dla singli i 800 tys. zł da par.

Kolejnym warunkiem jest konieczność wprowadzenia się do zakupionego mieszkania przez kredytobiorcę w przeciągu roku. Beneficjent programu pierwsze mieszkanie musi tam również mieszkać przez 10 lat, nie może w tym czasie lokalu sprzedać ani dokonać zakupu innego mieszkania.

Kredyt 2% przeznaczony jest wyłącznie dla osób pragnących kupić swoje pierwsze mieszkanie, a wyjątek stanowi sytuacja, w której starający się o kredyt dziedziczy mniej niż połowę wartości nieruchomości i w niej nie mieszka.

Bezpieczny kredyt może zostać przeznaczony wyłącznie na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej albo na budowę domu jednorodzinnego.

Bezpieczny kredyt w wysokości 2% obowiązuje przez pierwszych 10 lat i dotyczy rat malejących. Po zakończeniu tego okresu pozostałe raty muszą zostać spłacone w równych ratach według cennika, który będzie obowiązywał standardowo w tym czasie.

Przy zakupie mieszkania nie ma obwarowań dotyczących rynku pierwotnego albo wtórnego, nie wyznaczono również górnej granicy ceny za metr kwadratowy nieruchomości.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA