Legionowo

sport »

Mikołaj też gra w szachy!

15 grudnia 2006

Mikołajkowy turniej w Legionowie połączył szachistów z Mazowsza. 2 grudnia 2006 w gościnnych murach SP nr 7 odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy Juniorów o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Legionowie.

Organizatorami byli MOSiR, sekcja szachowa klubu Legion oraz Szkoła Podstawowa nr 7. Rolę sędziego pełnił Leszek Bałda.

Przyjechało wielu silnych zawodników z różnych stron Mazowsza, licznie stawili się także młodzi szachiści z Legionowa. 42 osoby toczyły boje na 64 polach. Było sporo młodszych szachistów, w tym także turniejowych debiutantów, stawiających pierwsze kroki w świecie 64 pól. Trudno było wskazać jakiegoś wyraźnego fawory-ta, wielu utalentowanych juniorów mogło pokusić się o zwycięstwo. Walka, ambitna i niegasnąca walka - oto jak do królewskiej gry podchodzą juniorzy.

Naturalnie było wiele gorzkich porażek w wygranych pozycjach, wypuszczo-nych zwycięstw albo cudownych ratunków w pozornie beznadziejnych końcówkach - taki jest magiczny urok szachów! Królewska gra jest częściowo nieprzewidywalna i wszystko może się zdarzyć, wystarczy na chwilkę osłabić koncentrację. Turniej był znakomitą lekcją kultury sportowej dla początkujących szachistów, którzy także przybyli na turniej. Naszym celem jest, aby te walory charakterologiczne, wyro-bione podczas gry w szachy, przenieśli potem w dorosłe życie - sport jest idealnym wychowawcą.

Pierwszą nagrodę zdobył bardzo utalentowany zawodnik z Warszawy, uczeń 5 klasy szkoły podstawowej, Bartosz Prażmowski. Bartosz zdobył też laur zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych oraz specjalną nagrodę fair play. Drugi na mecie był gimnazjalista z Warszawy Łukasz Grzenkowicz. Do ostatnich rund toczyła się zażarta batalia o podium. Łukasz w eleganckim stylu znalazł się tuż za triumfa-torem. Trzecie miejsce zajął Jakub Suliborski, młody zawodnik z Mińska Mazo-wieckiego, dobrze znany na Mazowszu. Jego starszy brat Artur także zagrał bardzo silnie i był w czołówce.

Dobrze wypadli szachiści miejscowi z klubu Legion Legionowo. Czwarty był Daniel Zalewski, piąte miejsce wywalczył Damian Wróblewski, ósmy był Kamil Dłu-towski, który poniósł porażki na starcie, ale ambitnie gonił liderów. Damian Wrób-lewski po znakomitej i solidnej grze zdobył pierwszą nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Karol Szymański po dobrej grze zajął 8 miejsce w kategorii szkół podstawowych, zgromadził 5 punktów i uplasował się tuż za grupką najsil-niejszych turniejowych "wyjadaczy". Wysoko znalazła się także Emilia Wolska, gimnazjalistka z Jabłonny, czwarta szachownica Lotosu. Na wyróżnienie zasługuje także Igor Litner, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej w Legionowie. Zdobył on aż 5,5 pkt, czyli wyraźnie przekroczył barierę 50%, zajął bardzo dobre 11 miejsce i uplasował się w stawce doświadczonych, ogranych zawodników z wysokimi kate-goriami szachowymi. To wielkie osiągnięcie tego młodziutkiego szachisty, który wszak dopiero niedawno rozpoczął swoją przygodę z szachami.

W przerwach pomiędzy rundami na uczestników czekał słodki poczęstunek. Oprócz atrakcyjnych nagród dla najlepszych, każdy zawodnik otrzymał wartoś-ciową książkę szachową, a ostatnia dziesiątka dostała także dodatkowo pamiątko-we mosirowskie koszulki. Puchar, medale oraz dyplomy wręczał zawodnikom dyrektor MOSiR-u Grzegorz Gutkowski.

Każdy, kto był na imprezie, zapamięta fantastyczną atmosferę tego dnia, a także spektakularny piłkarski mecz (rozegrany na korytarzu kapslem od coli), w którym najlepiej grały dziewczynki!

Dziękujemy za wspólne zmagania turniejowe i do zobaczenia na następnych zawodach! Szczegółowe wyniki, przebieg turnieju oraz fotoreportaż można oglądać na stronie www.mosir-legionowo.pl.