REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo

 

Mazowiecki samorząd solidarny z Ukrainą. Deklaruje konkretną pomoc

  28 lutego 2022

Mazowiecki samorząd solidarny z Ukrainą. Deklaruje konkretną pomoc
Fot. Rafał Motyl, źródło: UM Warszawa

Zarząd województwa mazowieckiego poprosił ukraińskich partnerów o wskazanie zakresu pomocy, jaka jest w tym momencie najpotrzebniejsza.

REKLAMA

- Dosłownie przed chwilą rozmawiałam z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy - mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. - Sytuacja jest dramatyczna. Mieszkańcy są przerażeni, ale też zdeterminowani do obrony ojczyzny. Rozmawialiśmy o potrzebach i o tym, jak Mazowsze może ich wspomóc w tej strasznej sytuacji. To czas próby dla wszystkich, również dla nas, samorządowców. Trzeba stanąć na wysokości zadania.

Mazowsze pomaga Ukrainie

Nie czekając na odpowiedź pracownicy urzędu marszałkowskiego rozpoczęli zbiórkę śpiworów, karimat i środków opatrunkowych oraz higienicznych. Dary zostaną przekazane organizacjom charytatywnym. Samorząd mazowiecki współpracuje aktualnie z kilkoma ukraińskimi regionami. Obwód kijowski już od 12 lat jest ważnym regionem partnerskim Mazowsza. Owocne relacje wiążą województwo także z innymi regionami: od 2004 roku z obwodem lwowskim, a od 2012 roku z obwodami winnickim i odeskim.

REKLAMA

15 mln złotych i nie tylko

Władze województwa rozpoczęły też prace nad specjalnym projektem unijnym. Docelowo ma to być program wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej. Celem jest długofalowe wsparcie uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Mowa o pomocy psychologicznej, zapewnieniu asystentów rodzinnych, wsparciu zakwaterowania, kursach języka polskiego, a także zapewnieniu miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci. Na realizację projektu władze województwa wstępnie chcą przeznaczyć 15 mln zł z Unii Europejskiej. Ale to nie wszystko. - Znaczna część naszych instytucji kultury posiada lokale, które chcemy udostępnić uciekającym przed wojną rodzinom z dziećmi. Napływ uchodźców do naszego kraju jest ogromny. Dlatego wszyscy musimy zmobilizować się do działania - zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Sejmik solidarny z Ukrainą

Również radni sejmiku wyrazili solidarność i wsparcie dla zaatakowanej przez wojska rosyjskie Ukrainy. "Sejmik województwa mazowieckiego wyraża solidarność z narodem ukraińskim i obwodami partnerskimi. Obywatelki i obywatele Ukrainy mają pełne prawo do wolności, suwerenności i niepodległości. (...) Sejmik województwa mazowieckiego w imieniu mieszkańców Mazowsza przekazuje przyjaciołom z Ukrainy wyraźny sygnał wsparcia i gotowości do dalszej pomocy" - czytamy w stanowisku sejmiku.

(db)

 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA