Wita państwa Dariusz Szpakowski. Autobiografia
| autor: | Dariusz Szpakowski, Przemysław Rudzki |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Sine Qua Non |
| wydanie: | 1, Kraków |
| nowość: | 3 listopada 2025 |
| forma: | książka, okładka miękka ze skrzydełkami |
| wymiary: | 150 × 215 mm |
| liczba stron: | 368 |
| ISBN: | 978-83-8406243-2 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket), 1 | 2025.11.03 |
| książka, okładka miękka ze skrzydełkami, 1 | 2025.11.03 |
Autobiografia legendy mikrofonu
Głos Dariusza Szpakowskiego gości w domach Polaków od blisko 50 lat. Przez tych kilka dekad skomentował 12 mundiali i 11 mistrzostw Europy oraz 18 igrzysk olimpijskich, a jego słowa stały się ścieżką dźwiękową nadziei i rozczarowań kolejnych pokoleń kibiców. Jako chłopak wychowany na warszawskim Powiślu marzył o rywalizacji na największych sportowych arenach. Trafił tam, choć nie w roli sportowca - został najsłynniejszym komentatorem w historii Polski.
Autobiografia Wita Państwa Dariusz Szpakowski to niesamowita podróż przez czasy chwały i mroku sportu, kręte korytarze radia i telewizji oraz pulsujące emocjami stadiony. Razem z głównym bohaterem przemierzysz świat pełen kontrastów: od powojennej Warszawy po ociekający złotem Katar. Po drodze zajrzysz za kulisy reprezentacji, dotkniesz medali i zobaczysz łzy przegranych. Poznasz z bliska wielkich bohaterów, jak Kazimierz Górski, ale i śliskich działaczy partyjnych czy mistrzów brudnej gry w telewizji.
Jak uratował swoją pierwszą transmisję radiową? Jakie przygody przeżył z Janem Ciszewskim? Kiedy najmocniej wzruszył się na stanowisku komentatorskim i kto chciał go zniszczyć? Po raz pierwszy Dariusz Szpakowski opowiedział swoją historię tak szczerze.
***
Darek jest wyjątkowy, jedyny i niepowtarzalny. Kiedy słyszysz jego głos, od razu wiesz, że gra toczy się o poważną stawkę. Autentyczność i umiejętność budowania emocji - w tym nie ma sobie równych. Lata lecą, a on wciąż nosi w sobie taką pasję, jakby komentował po raz pierwszy w życiu.
Jan Urban
Z redaktorem Szpakowskim od początku złapaliśmy wspólny język. Był jednym z nas, żył z nami i pomagał nam w ciężkim 1982 roku porozmawiać z najbliższymi. Zawsze był prawdziwym kibicem i dobrym kumplem. Darek rozwijał się szybko i od ponad 40 lat jest na piedestale, komentując najważniejsze wydarzenia sportowe. Z ciekawością sięgnąłem po tę książkę.
Zbigniew Boniek
Darek to człowiek wielu talentów, osobowość, wspaniały dziennikarz. Jest wielkim komentatorem. Ale dla mnie przede wszystkim przyjacielem - znamy się od początku naszej drogi zawodowej i nigdy się na nim nie zawiodłem. Długo czekałem na tę autobiografię i cieszę się, że wreszcie opowiedział swoją pasjonującą historię.
Włodzimierz Szaranowicz
To nie jest zwykła autobiografia. To książka o tym, jak zmieniała się Polska, sport i media z narratorem w postaci Dariusza Szpakowskiego. Ta historia powinna zostać zekranizowana. Tylko który aktor oddałby tembr głosu i emocje jej bohatera?
Tomasz Ćwiąkała
,,Czy ktoś dorówna Janowi Ciszewskiemu w jego niedoścignionych kreacjach komentatorskich?"- to pytanie zadawał sobie każdy kibic z mojego pokolenia. Na tronie zasiadł Dariusz Szpakowski. Magnetyzujący głos, wciągająca ekspresja, wiedza i własne zdanie, z którym każdy z nas się liczył. Ale za niezwykłym głosem kryje się przecież człowiek. Z jego ambicjami, sukcesami i porażkami. Dzięki tej książce znajdziemy się ze Szpakiem na największych imprezach sportowych świata i przeżyjemy je wspólnie jeszcze raz! Polecam całym sercem!
Cezary Pazura
BIOGRAFIA
Dariusz Szpakowski
(urodzony w 1951 roku w Warszawie)
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, który karierę rozpoczął w latach 70. w Rozgłośni Harcerskiej, by w Polskim Radiu stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów w kraju. Po śmierci legendarnego Jana Ciszewskiego trafił do Telewizji Polskiej i został najpopularniejszym komentatorem nad Wisłą, debiutując w 1983 roku meczem z Finlandią.
Przez lata młodsi kibice mogli go usłyszeć w popularnej grze FIFA. Jest laureatem wielu nagród, w tym Telekamery i Super Wiktora za całokształt twórczości oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Prywatnie mąż aktorki Grażyny Strachoty, z którą ma dwie córki: Julię i Gabrielę.
Przemysław Rudzki
(urodzony w 1977 roku w Czeladzi)
Zaczynał w ,,Przeglądzie Sportowym" w 2003 roku. Były redaktor naczelny tego dziennika, a także ekspert i komentator stacji Canal+, z którą związany jest od 2006 roku. Występował w programach piłkarskich takich jak Liga+ Extra czy Misja Futbol. Prowadzi magazyny 0:0 i Noc Futbolu w Kanale Zero.
Autobiografia Dariusza Szpakowskiego to jego piąta książka, jest autorem powieści i opowiadań: Gracz, Futbol i Cała Reszta, Zapiski z Królestwa i Bagno.
Wielki fan Premier League. Prowadzi kanał YouTube o tej tematyce o nazwie Kick Off. Prywatnie partner aktorki Katarzyny Kołeczek i dumny tata Marianny.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, e-book ]Listy. 1956-1978Stanisław Lem, Sławomir Mrożek
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Quo vAIdisAndrzej Dragan
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Z okopu do Europy. Trzy dekady w centrum wydarzeńRadosław Sikorski
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Ćwiczenia z dysonansuTomasz Stawiszyński
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą BerbekąBeata Sabała-Zielińska
-
nowość[ książka, e-book ]Trzewiokracja, czyli co tam piszczy w polityceMichał Rusinek
-
nowość[ książka, e-book ]Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi StoparczykKatarzyna Stoparczyk
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Polskie morderczynieKatarzyna Bonda
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Miłość'44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłościAgnieszka Cubała
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Niebezpieczna sieć. True crime. Zbrodnie, które zaczęły się w internecieMonika Prześlakowska
-
nowość[ książka, e-book ]Wiek diagnozy. Jak obsesja na punkcie zdrowia czyni nas bardziej chorymiSuzanne O'Sullivan
-
nowość[ książka, e-book ]Da Vinci. Wizjoner. Geniusz. Tajemnica. Biografia człowieka wolnegoCarlo Vecce
LINKI SPONSOROWANE










































