REKLAMA

Pod osłoną lasu. Walka, miłość i przetrwanie w czasach Zagłady

tytuł oryg.: Into the Forest: A Holocaust Story of Survival, Triumph and Love
autor: Rebecca Frankel
przekład: Kaja Gucio
wydawnictwo: Poradnia K
wydanie: Poznań
data: 31 marca 2022
forma: e-book (epub, mobipocket)
liczba stron: 360
ISBN: 978-83-6719513-3

Prawdziwa historia żydowskiej rodziny. Ucieczka, ocalenie i miłość w czasach Zagłady. Poruszająca, trzymająca w napięciu opowieść, która czci przeszłość, ale i celebruje życie. Podnosi na duchu!

Latem 1942 roku rodzina Rabinowiczów uciekła z likwidowanego getta w Zdzięciole do getta. Cudem przeżyli dwa lata w lesie, zmagając się z mrozem i tyfusem. Ukrywali się przed okrutnymi obławami nazistów aż do momentu wejścia Armii Czerwonej w 1944 roku. Po wojnie ocaleli członkowie rodziny przedostali się przez Alpy do Włoch. Marzyli o wyjeździe do Palestyny, ale ostatecznie zdecydowali się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Blisko dekadę później przypadkowe spotkanie na weselu w Brooklynie sprawiło, że młody student Filip odnalazł kobietę, która podając go za swojego syna, uratowała chłopca podczas pierwszej likwidacji getta.

Tą kobietą była Miriam Rabinowicz, a jej córka Ruth okazała się miłością życia Filipa. Wiele lat później młoda Rebecca Frankel uczęszczała do synagogi, w której Filip był rabinem, a Ruth uczyła w szkole hebrajskiej. I tak autorka książki poznała ich i historię ich życia i miłości.

,,Jest wiele historii o miłości i przetrwaniu z czasów Zagłady, o niezwykłej wytrwałości, poświęceniu i odwadze (...). Wiele z nich opowiada o cudownych zrządzeniach losu i niespotykanych przypadkach, a kilka ma nawet szczęśliwe zakończenie. Są to wspaniałe historie miłosne ze strasznych czasów - i to jest jedna z nich". Rebecca Frankel

W przeciwieństwie do wielu ocalałych z Holokaustu Rabinowiczowie nie uciekali od swoich wojennych wspomnień. Miriam opowiadała wnukom historie, w których lasy stawały się ,,fantastycznym, odległym miejscem, w którym ich rodzice i dziadkowie, wielcy jak otaczające ich drzewa, stawali się bohaterami w ich własnej bajce". Rebecca Frankel nad książką o rodzinie Rabinowiczów pracowała pięć lat - tyle czasu zajęły jej wywiady i badania.

Pod osłoną lasu. Walka, miłość i przetrwanie w czasach Zagłady zakwalifikowało się do finału National Jewish Book Award 2021. Książka została uznana przez ,,Smithsonian Magazine" za jedną z dziesięciu ,,Best History Books of 2021".

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024