Pali się moja panienko
autor: | Jerzy Kronhold |
wydawnictwo: | Wydawnictwo Literackie |
wydanie: | pierwsze, Kraków |
data: | 24 kwietnia 2019 |
forma: | książka, okładka miękka |
wymiary: | 143 × 205 mm |
liczba stron: | 88 |
ISBN: | 978-83-0806858-8 |
Inne formy i wydania
książka, okładka miękka, pierwsze | 2019.04.24 |
e-book (epub, mobipocket), pierwsze | 2019.04.24 |
Po wydanym w 2016 roku tomie Skok w dal - nominowanym m.in. do nagrody Nike i uhonorowanym Nagrodą im. Bednarczyków -Jerzy Kronhold powraca z nową książką. Oczywiste nawiązanie do kultowej tragikomedii Miloąa Formana dotyczy tutaj nie tylko tytułu, ale również tonu i charakteru zawartych w tomie wierszy. Przede wszystkim jednak Kronhold posługuje się tytułową frazą jako niejednoznacznym, słodko-gorzkim i niepokojącym opisem naszych czasów.
Poeta podzielił swoje najnowsze teksty na dwa cykle. W pierwszym, zatytułowanym Śmieszne historie, znajdziemy wiersze dłuższe, barwne i narracyjne, zaś na drugą część tomu, Bagatele, składają się poetyckie drobiazgi - fraszki, aforyzmy, haiku.
Sam autor pisze: ,,Jest to mała kronika wydarzeń niezwykłych, sięgających dzieciństwa i młodości, przyprawiona ironią i nostalgią. Swoisty humor i krótka rubaszna facecja ożywiają ten zbiór duchem polsko-czeskiego pogranicza".
Czytelnicy szukający w tym tomie charakterystycznej dla Kronholda intensywności wynikającej z napięcia pomiędzy powagą i drwiną będą więcej niż usatysfakcjonowani.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka, e-book ]Długie spacery nad OlząJerzy Kronhold
-
[ książka, e-book ]Skok w dalJerzy Kronhold
-
nowość[ książka, e-book ]Wielki WybuchEwa Lipska
-
nowość[ e-book ]Każda nie o tobie myślMikołaj Kostka
-
nowość[ książka, e-book ]Wszystkie wierszeHalina Poświatowska
-
nowość[ książka, e-book ]Dla szczęśliwych i nieszczęśliwychHalina Poświatowska
-
nowość[ książka ]Propedeutyka polytyki jak utyka... deKadencja IIStanisław Ćwiek
-
nowość[ e-book ]Ktokolwiek. Wiersze na szary papier i czarny atramentJan Wołek
-
nowość[ książka ]A krasnolud ugniata kapustęAnna Starzyńska-Ezop
-
nowość[ książka, e-book ]Co głowa ubzdurała, lewa ręka nabazgrałaZięcina
-
nowość[ książka ]Wiersze zebrane. Bolesław LeśmianBolesław Leśmian
-
[ książka, e-book ]Korale SafonyAneta Fryśna
LINKI SPONSOROWANE