REKLAMA
Ostatni Białystoker
| autor: | Marta Sawicka-Danielak |
| czyta: | Kamil Maria Małanicz |
| wydawnictwo: | Wielka Litera |
| wydanie: | Warszawa |
| data: | 16 sierpnia 2023 |
| ISBN: | 978-83-8032951-5 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket) | 2023.08.16 |
| 2023.08.16 | |
| książka, okładka twarda | 2023.08.16 |
Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Przez dwa lata mogli rozmawiać tylko za pośrednictwem internetu, aż wreszcie spotkali się w Stanach, a później w Polsce.
Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć
w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok - najbardziej żydowskie miasto, jak mówi Ben. Ten niezwykły tygiel kulturowy był zamieszkały przez Żydów, katolickich Polaków, prawosławnych Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, ewangelickich Niemców, muzułmańskich Tatarów, a nawet Macedończyków i Turków. To z Białegostoku pochodziło wiele znamienitych postaci i ich przodków, jak choćby Samuel Pisar, doradca amerykańskich prezydentów i przyjaciel Johna F. Kennedy'ego czy babcie wybitnych intelektualistek Rebeki Solnit i Susan Sontag.
Ale Ben pamięta przede wszystkim codzienność - przechadzki po ruchliwej Lipowej, drożdżowe bułki i tłuste śledzie w beczkach pod Ratuszem, obrotowe drzwi hotelu
Ritz, które były najlepszą zabawą dzieci ganianych przez portiera, furmanki na Siennym Rynku i plażowanie na Dojlidach i Jurowcach. Te wspomnienia pozwoliły mu przetrwać sześć obozów koncentracyjnych, a jego dalsze losy dają nadzieję i siłę, że nawet po Zagładzie życie może trwać dalej - w pełni i w zachwycie. Ben nie ma w sobie nic z męczennika i jest wspaniałym przykładem współczesnego bohatera - nie z brązu, ale heroicznego w codzienności.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka, e-book ]Oko tygrysa. Opowieść o bestii, którą stworzył człowiekMarta Sawicka-Danielak
-
nowość[ e-book ]Izabela. Opowieść o niezłomnej księżnejAdam Zamoyski
-
nowość[ książka, e-book ]Mengele. Anioł Śmierci z AuschwitzMax Czornyj
-
nowość[ książka, e-book ]Zośka i Rudy. O miłości, przyjaźni i PolsceKornelia Sobczak
-
nowość[ książka, e-book ]Zakazany ogród Stalina. Jak naukowcy (nie) uratowali mieszkańców LeningraduSimon Parkin
-
nowość[ książka ]ListyKurt Vonnegut
-
nowość[ e-book ]Listy. Kurt VonnegutKurt Vonnegut
-
nowość[ książka ]PAKIET KOSSAKOWIE Biały mazur, Tango, WachlarzJoanna Jurgała-Jureczka
-
nowość[ e-book ]Życie codzienne kobiet w PRLBłażej Brzostek
-
nowość[ książka, e-book ]Chopin. Biografia. Tom 2: Paryż-Panteon, 1838-1849Alan Walker
-
nowość[ e-book ]Historia Polonii amerykańskiejpraca zbiorowa
-
nowość[ książka, e-book ]Pędzę do Ciebie na sygnale. Polska przez szybę karetkiJan Świtała
LINKI SPONSOROWANE























