REKLAMA

Marilyn Monroe. Wszystkie twarze bogini

zapowiedź
tytuł oryg.: MARILYN MONROE . WSZYSTKIE TWARZE BOGINI
autor: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
wydawnictwo: Mando
wydanie: 1, Kraków
zapowiedź: 6 maja 2026
forma: książka, okładka miękka ze skrzydełkami
wymiary: 202 × 142 mm
liczba stron: 320
ISBN: 978-83-2774703-7

Ikona. Uwodzicielka. Ofiara.

Kim dla ciebie jest Marilyn Monroe?

Wyjątkowe spojrzenie na legendę kina w stulecie jej urodzin

1 czerwca 1926 roku w Los Angeles urodziła się Norma Jeane Mortenson. Świat poznał ją i pokochał jako Marilyn Monroe. I choć Norma Jeane odeszła zbyt wcześnie, Marilyn została z nami na zawsze jako absolutna bogini - symbol pożądania, kina i kobiecości.

Czemu fascynacja Marilyn się nie kończy?

Na to pytanie odpowiedzi szuka bestsellerowa autorka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, twórczyni bloga ,,Zwierz Popkulturalny". Z pasją prowadzi nas przez świat tajemnic, mitów i faktów, które ukształtowały legendę Marilyn. Śledzi teorie spiskowe, jakie narosły wokół przedwczesnej śmierci gwiazdy, opowiada historię jej najsłynniejszego zdjęcia i portretów Andy'ego Warhola oraz analizuje obecność aktorki w kinie, muzyce i reklamie. Przypomina poszukiwania ,,polskiej Marilyn Monroe" i tropi historię przejęcia przez polski Skarb Państwa odbitek zdjęć Marilyn autorstwa Miltona H. Greene'a.

Spójrzmy raz jeszcze na ikonę. I spróbujmy zrozumieć, dlaczego wciąż lśni pełnym blaskiem.

To nie jest kolejna książka o Marilyn Monroe. To opowieść o tym, dlaczego wciąż nie potrafimy przestać na nią patrzeć - i co to mówi o nas samych.

Joanna Opozda, aktorka

To książka nie o tym, kim była Marilyn Monroe, ale o tym, co zrobiliśmy z Marilyn Monroe. O tym, co stało się z nią, kiedy przestała być kobietą z krwi i kości, a stała się mitem, towarem, fantazją i jednym z najpotężniejszych obrazów popkultury. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk przygląda się Monroe z dystansem, przenikliwością i świetnym wyczuciem tego, jak popkultura pożera własne boginie.

Jacek Cygan, dziennikarz filmowy i twórca internetowy

Autorka tropi ducha Monroe i pokazuje, jak ciągle nawiedza on popkulturę w nieoczywisty sposób - czy to w błysku oka Kaliny Jędrusik, czy w mijanej codziennie podobiźnie w oknie wystawowym salonu ramiarskiego. Dzięki tej książce MM znowu będzie z nami ,,bardziej". I to jest bardzo dobre.

Michał Oleszczyk, autor podcastu SpoilerMaster

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk - blogerka, autorka książek o kulturze popularnej. Od kilkunastu lat pisze o filmach i serialach na swoim blogu ,,Zwierz Popkulturalny". Wydała kilka książek poświęconych kinu i telewizji, . Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej, Seriale. Do następnego odcinka, Filmy na życie. Twórczyni podcastów, . ,,Czytu Czytu", ,,Jeszcze słowo" i ,,ZVZ". Z wykształcenia historyczka i socjolożka.

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki

Najnowsze informacje na Tu Stolica

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu