Kos kos jeżyna
| tytuł oryg.: | ????? ????? ??????? |
| autor: | Tamta Melaszwili |
| przekład: | Magdalena Nowakowska |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Filtry |
| wydanie: | Warszawa |
| data: | 11 września 2024 |
| forma: | e-book (epub, mobipocket) |
| liczba stron: | 240 |
| ISBN: | 978-83-6818016-9 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket) | 2024.09.11 |
| 2025.02.05 | |
Tamta Melaszwili należy do gruzińskiej literackiej ekstraklasy, a Kos kos jeżyna uznawana jest za najlepszą powieść w dotychczasowym dorobku tej autorki. Filmowa adaptacja książki w reżyserii Elene Naveriani spotkała się z aplauzem międzynarodowej krytyki i przyjęto ją owacją na stojąco podczas Directors' Fortnight 2023 w Cannes.
Kos kos jeżyna opowiada o sytuacjach granicznych: o miłości do życia, gdy przeczuwamy jego kres, o wybuchu agresywnych impulsów, gdy nasza wolność jest zagrożona, o odkryciu innej siebie wobec namiętności, o licznych utratach. A wszystko to, ukazane bez patosu i osadzone w scenerii gruzińskiej prowincji, przydarza się niemłodej i niepięknej Etero, która prowadzi lokalny sklep z chemią przemysłową. Choć miejscowi wystawiają ją na pośmiewisko jako starą pannę, kobieta ceni sobie własną zdolność do samostanowienia.
Melaszwili kreśli bohaterkę szorstką i zmysłową zarazem, która znajduje radość w prostych rzeczach: zapachu opadłych liści, smaku jeżynowej konfitury, trelach kosa. Z powolnej kontemplacji świata wyrywa ją gorące uczucie, stawiając pod znakiem zapytania jej dotychczasowy system wartości. Jakim człowiekiem wyjdzie z tego doświadczania Etero?
W swojej malowniczej opowieści, która na pozór rozwija się linearnie, tymczasem zdaje się zataczać koło, Tamta Melaszwili pokazuje, że nigdy nie jest za późno na miłość i samopoznanie.
Symboliczne otwarcie książki, w którym bohaterka wybiera się do lasu po ulubione jeżyny i nagle ziemia usuwa jej się spod nóg, a ona sama zawisa nad stromym zboczem, by po chwili się uratować - ale czy na pewno? - jest jednym z najmocniejszych we współczesnej literaturze.
Na sąsiedniej półce
-
[ e-book ]WyliczankaTamta Melaszwili
-
nowość[ komiks ]Tytus, Romek i A'Tomek. Zaginione księgi. Tytus piratem - księga IHenryk Jerzy Chmielewski
-
nowość[ komiks ]Tytus, Romek i A'Tomek. Zaginione księgi. Porwanie Tytusa! - księga IIIHenryk Jerzy Chmielewski
-
nowość[ komiks ]Tytus, Romek i A'Tomek. Zaginione księgi. Wyprawa latającą filiżanką - księga IIHenryk Jerzy Chmielewski
-
nowość[ książka, e-book ]MałaEdward Carey
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]MonolokPaweł Sołtys
-
nowość[ książka ]Wspomnienia polskie. Wędrówki po Argentynie. Pisma zebraneWitold Gombrowicz
-
nowość[ książka ]PożądanieElfriede Jelinek, Elżbieta Kalinowska
-
nowość[ książka ]MezopotamiaOlivier Guez
-
nowość[ książka, audiobook ]Opowieść o starym dzieckuJenny Erpenbeck
-
nowość[ e-book ]Ostrzeżenia i inne opowiadaniaJacek Barbeka
-
nowość[ książka, e-book ]Muzeum oprawców i bohaterówSimon Stranger
LINKI SPONSOROWANE

































