Jerzy Pleśniarowicz. Biografia
| autor: | Krzysztof Pleśniarowicz |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego |
| wydanie: | Kraków |
| data: | 4 lipca 2025 |
| forma: | książka, okładka twarda |
| wymiary: | 158 × 235 mm |
| liczba stron: | 246 |
| ISBN: | 978-83-2335475-8 |
Jerzy Pleśniarowicz (1920-1978) był poetą, tłumaczem literatury białoruskiej, czeskiej, rosyjskiej, słowackiej i ukraińskiej, reżyserem teatralnym i radiowym, animatorem kultury. Związany z Lublinem, Krakowem, a następnie z Rzeszowem. Debiutował jako poeta i tłumacz w 1937 roku w kręgu lubelskiej awangardy. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a także założył Rzeszowski Oddział ZLP. Autor Ballady o ułanach i innych wierszy, antologii Wiersze z Rzeszowskiego, współautor Antologii poezji ukraińskiej. W latach 2018-2023 opublikowano osiem tomów jego Pism: około siedemset wierszy i przekładów wierszy, przekłady ponad stu opowiadań, dwóch powieści i dwudziestu sześciu dramatów, a także blisko pięćdziesiąt adaptacji oraz scenariuszy teatralnych i radiowych. W tej edycji ukazały się ponadto opracowanie dziejów teatru w Rzeszowie oraz sto pięćdziesiąt tekstów o literaturze, teatrze i recytacji.
Jerzy Pleśniarowicz. Biografia [...] przynosi zarówno oryginalne spojrzenie na tło twórczości autora Kartek z dziejów rzeszowskiego teatru, jak i wzruszające obrazy przeszłości, także tej prywatnej, rodzinnej i domowej. Książka ta stanowi zatem nadzwyczaj pomocne źródło informacji dla przyszłych prac filologicznych, teatrologicznych i regionalistycznych oraz inspirację dla twórców z wielu dziedzin, nie tylko artystycznych.
Z recenzji dr. hab. Jana Wolskiego, prof. UR
Krzysztof Pleśniarowicz, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i kierownik Katedry Kultury Współczesnej UJ, współtwórca Instytutu Kultury UJ. W latach 1994-2000 dyrektor Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, w latach 2008-2016 prodziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Autor, współautor i redaktor trzydziestu sześciu książek z dziedzin historii i teorii literatury oraz teatru, w tym biografii Tadeusza Kantora.
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka ]Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Światło geniuszu, mrok rywalizacjiRoberto Mercadini
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Na mojej warcie. Przewodzenie NATO w czasie wojnyJens Stoltenberg
-
nowość[ książka, e-book ]Urwany ślad. Zaginieni w amerykańskich parkach narodowychJon Billman
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Mogłem milczećJacek Dubois, Igor Tuleya, Anna Matusiak
-
nowość[ książka ]Piekło tuż za rogiemTricky
-
nowość[ książka ]Frida Kahlo. Listy miłosneSuzanne Barbezat
-
nowość[ książka, e-book ]Najlepsi . Kowboje, którzy polecieli w kosmosTom Wolfe
-
nowość[ książka, e-book ]Dusza. Historia ludzkiego umysłuPaul Ham
-
nowość[ książka, e-book ]Tajemniczy pan Nakamoto. Kim jest genialny twórca kryptowaluty?Benjamin Wallace
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Didaskalia. Osiem rozmów o przyszłości PolskiPatrycjusz Wyżga
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Tajwan. Herbatka na beczce prochuMarcin Jacoby
-
nowość[ książka ]Byłem więźniem ...wyzwolił mnie OnRoman ps. Jonasz Kotliński
LINKI SPONSOROWANE









































