Fircyk w zalotach
autor: | Franciszek Zabłocki |
wydawnictwo: | Siedmioróg |
kolekcja: | Kanon literatury polskiej |
wydanie: | Wrocław |
data: | 20 listopada 2017 |
forma: | książka, okładka miękka |
wymiary: | 143 × 203 mm |
liczba stron: | 112 |
ISBN: | 978-83-7791877-7 |
Fircyk w zalotach jest komedią obyczajową w trzech aktach napisaną w 1781 roku przez Franciszka Zabłockiego i należącą do kanonu polskiej literatury.
Utwór opowiada o miłości tytułowego bohatera do niedostępnej Podstoliny, młodej i pięknej wdowy, siostry Arysta, przyjaciela Fircyka. Wartka akcja, komiczne sytuacje, nieoczekiwane i zabawne zdarzenia wynikające z zabiegów Fircyka o rękę Podstoliny, wreszcie trzymająca w napięciu intryga przyczyniły się do ponadczasowego sukcesu oświeceniowego utworu, który ponad dwa wieki temu zdobył uznanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, i do dzisiaj uważany jest za jedną z najdoskonalszych polskich komedii i często jest wystawiany w teatrach. O wartości utworu świadczy zresztą nie tylko atrakcyjna fabuła, ale także konsekwentnie zbudowana intryga, zgodnie z zasadą trzech jedności, oraz pięknie zarysowane postacie. Ze szczególnym literackim kunsztem i psychologiczną głębią autor rysuje postać Fircyka, równie komicznego w swojej dworskości i lekkomyślności, jak ujmującego w swojej pomysłowości i zakochaniu. O wielkości tej kreacji najlepiej świadczy fakt, że imię bohatera komedii przeszło do języka potocznego.
Dodatkową wartością Fircyka w zalotach jest wyłaniający się z niej opis osiemnastowiecznej Warszawy, panujących w niej stosunków obyczajowych, mód i zwyczajów.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka ]Ciemności kryją ziemięJerzy Andrzejewski
-
[ książka ]Kwiaty polskieJulian Tuwim
-
[ książka ]BalladynaJuliusz Słowacki
-
[ książka ]KamizelkaBolesław Prus
-
[ książka ]KordianJuliusz Słowacki
-
[ książka ]Latarnik oraz Wspomnienie z MaripozyHenryk Sienkiewicz
-
[ książka ]Kazania sejmowePiotr Skarga
-
[ książka ]Konrad WallenrodAdam Mickiewicz
-
[ książka ]DziadyAdam Mickiewicz
-
[ książka ]Kariera Nikodema DyzmyTadeusz Dołęga-Mostowicz
-
[ książka ]ChłopiWładysław Reymont
-
[ książka ]Ludzie bezdomniStefan Żeromski
LINKI SPONSOROWANE
Najnowsze informacje na Tu Stolica
Misz@masz
Artykuły sponsorowane
REKLAMA
REKLAMA
Kup bilet
Znajdź swoje wakacje
Polecamy w naszym pasażu
REKLAMA