Dziewczynka
| tytuł oryg.: | Fille |
| autor: | Camille Laurens |
| przekład: | Elżbieta Janota, Karolina Sojka |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Relacja |
| wydanie: | wyd. 1, Warszawa |
| data: | 18 października 2023 |
| forma: | e-book (epub, mobipocket) |
| liczba stron: | 224 |
| ISBN: | 978-83-6781785-1 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket), wyd. 1 | 2023.10.18 |
| książka, okładka miękka, wyd. 1 | 2023.10.18 |
,,Czy masz dzieci? Nie, powiedział mój ojciec. Mam dwie córki".
Laurence Barraqué dorastała ze swoją siostrą w latach sześćdziesiątych w Rouen. Byłoby łatwiej, gdyby była chłopcem. W latach dziewięćdziesiątych sama zostaje matką dziewczynki. Czy byłoby łatwiej, gdyby urodziła chłopca?
Autorka demaskuje świat przepełniony seksizmem i mizoginią, podkreślając znaczenie słów w kreowaniu rzeczywistości. ,,Jesteś histeryczna, przestań robić z siebie ofiarę, bądź miła, nie wiesz, o czym mówisz, weź to na siebie" - ta zinternalizowana przemoc formatuje kobiety, ogranicza je i rani.
Bycie dziewczyną, posiadanie córki: jak to zrobić? Co przekazać? Laurens, mierząc się z tymi pytaniami, mistrzowsko opisuje zachodzące w latach dziewięćdziesiątych zmiany społeczne we Francji.
Camille Laurens (właśc. Laurence Ruel) - powieściopisarka, profesorka literatury francuskiej, zasiadała w Académie Goncourt. Za powieść ,,W twych ramionach" otrzymała nagrodę literacką Prix Femina. ,,Dziewczynka" zdobyła tytuł książki roku opiniotwórczego magazynu literackiego ,,Lire".
Na sąsiedniej półce
-
[ e-book ]W tych ramionachCamille Laurens
-
nowość[ komiks ]Tytus, Romek i A'Tomek. Zaginione księgi. Tytus piratem - księga IHenryk Jerzy Chmielewski
-
nowość[ komiks ]Tytus, Romek i A'Tomek. Zaginione księgi. Porwanie Tytusa! - księga IIIHenryk Jerzy Chmielewski
-
nowość[ komiks ]Tytus, Romek i A'Tomek. Zaginione księgi. Wyprawa latającą filiżanką - księga IIHenryk Jerzy Chmielewski
-
nowość[ książka, e-book ]MałaEdward Carey
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]MonolokPaweł Sołtys
-
nowość[ książka ]Wspomnienia polskie. Wędrówki po Argentynie. Pisma zebraneWitold Gombrowicz
-
nowość[ książka ]PożądanieElfriede Jelinek, Elżbieta Kalinowska
-
nowość[ książka ]MezopotamiaOlivier Guez
-
nowość[ książka, audiobook ]Opowieść o starym dzieckuJenny Erpenbeck
-
nowość[ e-book ]Ostrzeżenia i inne opowiadaniaJacek Barbeka
-
nowość[ książka, e-book ]Muzeum oprawców i bohaterówSimon Stranger
LINKI SPONSOROWANE

































