Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach
autor: | Tomasz Maćkowiak |
wydawnictwo: | Znak |
wydanie: | Kraków |
data: | 14 sierpnia 2022 |
forma: | e-book (epub, mobipocket) |
liczba stron: | 320 |
ISBN: | 978-83-2406193-8 |
Inne formy i wydania
e-book (epub, mobipocket) | 2022.08.14 |
książka, okładka miękka, pierwsze | 2022.08.24 |
28 grudnia 1970 roku katolicki biskup Felix Maria Davídek wyświęcił Ludmilę Javorovą na księdza. To nie była jego pierwsza kontrowersyjna decyzja - wcześniej kapłanami uczynił kilku żonatych mężczyzn.
Kościół w Czechosłowacji już w latach 50. został przez komunistyczne władze zmuszony do działania w podziemiu. Zostały zlikwidowane zakony, zabroniono kształcenia nowych księży, proboszczowie zostali podporządkowani partyjnym sekretarzom. Biskup Davidek bał się o przyszłość czeskiego Kościoła, spodziewał się aresztowań kapłanów i nie chciał zostawić wiernych bez mszy świętej. Tak tłumaczył wyświęcenie osób, które najtrudniej było podejrzewać o bycie księdzem, a które w razie pogorszenia się sytuacji miały zastąpić ,,tradycyjnych" kapłanów.
W 1996 roku, już po upadku komunizmu, Watykan oficjalnie uznał święcenia Ludmily Javorovej i innych wyświęconych wraz z nią kobiet za nieważne. W czeskim Kościele zaczęto patrzeć na nią wyjątkowo niechętnie.
Kim jest kobieta-ksiądz? Czy ma żal do hierarchów Kościoła? A może rozumie ich decyzję? Co sądzi o kapłaństwie kobiet? To pierwsza w Polsce tak szczera opowieść o jedynej znanej z imienia i nazwiska kobiecie, która była księdzem.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka ]Powrót pogubionych rzeczy. Fotoopowieść o SzymborskiejJoanna Gromek-Illg, Michał Pawłowski
-
[ książka ]Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światemSylwia Czubkowska
-
[ książka ]Zofia Czerwińska. Całuję prawe oczko misia RysiaRyszard Abraham
-
[ książka ]Idzie wojna? Spodziewaj się najlepszego, przygotuj na najgorszeAgnieszka Lichnerowicz
-
[ książka, audiobook, e-book ]Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielkiVioletta Ozminkowski
-
[ książka ]Szukając Dory Maar. Historia słynnej surrealistki, którą zniszczył PicassoBrigitte Benkemoun
-
[ książka ]PALERMO. Epicka historia miastaAndrew Edwards, Suzanne Edwards
-
[ książka ]Wenecja. Dzieje morza i ląduAlessandro Marzo Magno
-
[ książka ]Sacrum. Historia ludzkiej duchowościFrederic Lenoir
-
[ książka ]Marka Beckham Pieniądze, seks i władzaTom Bower
-
[ książka ]Nie pytaj. Klan Kennedych i kobiety, które zniszczyliMaureen Callahan
-
[ książka ]Mój następny oddechJeremy Renner
LINKI SPONSOROWANE
Najnowsze informacje na Tu Stolica
Misz@masz
Artykuły sponsorowane
REKLAMA
Kup bilet
Znajdź swoje wakacje
Polecamy w naszym pasażu
REKLAMA