REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

kultura

 

Koncert w Płudach na dwusetne urodziny Felińskiego

  8 września 2022

Koncert w Płudach na dwusetne urodziny Felińskiego
materiały Fundacji Ave

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka - św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce. W czasie II Wojny Światowej uratowano w nich 200 dzieci żydowskich. Z tej okazji w niedzielę 11 września o godz. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się wykonanie utworu napisanego specjalnie na tę okazję "Mówiono o Nim, że przegrał", z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

REKLAMA

- Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił dzieło, które trwa do dziś - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. - W urokliwym pałacyku Bogusławskiego przy ulicy Żelaznej ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 r. prowadzi w całej Warszawie działalność na rzecz najmłodszych i ubogich.

Od 1924 roku także w Płudach, a od 1926 na Białołęce Dworskiej.

Te dwa obiekty odegrały bardzo ważną rolę w historii Białołęki. Od samego początku działały w nich domy dziecka. Prowadzono cieszącą się olbrzymim uznaniem szkołę powszechną, były też miejscem ukrywania Żydów w czasie II wojny światowej. W szczytowym momencie akcji, jesienią 1944 roku, w piwnicach domu w Płudach znajdowało się 200 dzieci żydowskich! W kościele w Płudach od kilku lat przechowywane są relikwie założyciela Rodziny Maryi.

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński, to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić "Białych" z "Czerwonymi" i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. - Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem - dodaje Włodkowski. - Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom... A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, że bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ. Pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się autorytetem katolików, żydów, unitów i prawosławnych.

11 muzycznych obrazów

Utwór "Mówiono o Nim, że przegrał" składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: - Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do dzisiejszych wydarzeń.

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat "Grammy" i autor niedawno wydanych przez Fundację Ave na płycie CD "Sprawiedliwych". Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej...

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także białołęcki chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl.

(red)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA