Kobiety-księża w Warszawie? Luteranie dają zielone światło
18 października 2021
Kościół Ewangelicko-Augsburski poinformował o przełomowej decyzji podjętej przez obradujący w Warszawie synod.
Obradujący w Warszawie Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce uchwalił wprowadzenie możliwości wyświęcenia kobiet na posługę księdza. Za głosowało 45 osób, przeciw - 13. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia.
Kobiety-księża w Polsce
- Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się z przerwami od ponad 70 lat - informuje związek wyznaniowy. - W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach.
Od 1999 roku kobiety mogą być diakonami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podejmować pracę charytatywną i misyjną, udzielać komunii i ślubów, prowadzić nabożeństwa i pogrzeby, ale nie mają możliwości samodzielnego prowadzenia parafii. Z kolei w 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza.
Luteranie w Warszawie
Według spisu powszechnego dziesięć lat temu Kościół Ewangelicko-Augsburski miał 71 tysięcy wiernych. W Warszawie luteranie pojawili się już w XVI wieku, jednak lokalne prawo przez dwa stulecia zabraniało im odprawiać w mieście nabożeństw. Dopiero w 1777 roku król Stanisław August zezwolił im na budowę zboru (kościoła) Świętej Trójcy przy dzisiejszym pl. Małachowskiego.
Obecnie parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie liczy niecałe dwa tysiące wiernych. Oprócz zabytkowego zboru w Śródmieściu prowadzi także filie we Włochach i Konstancinie-Jeziornie oraz cmentarz przy Młynarskiej.
(dg)