Kładka jeszcze w tym roku, przejazd zamknięty w kwietniu
27 marca 2015
źródło: Promost Wrocław
Tak będzie wyglądała kładka w ul. Parkowej. Prace nad jej budową ruszą na przełomie kwietnia i maja, zaraz po tym, jak kolejarze zamkną ostatecznie przejazd dla samochodów.
Pociągiem do Zegrza? Dzięki Unii może być realne!
Jeśli Unia Europejska znajdzie pieniądze na dofinansowanie rewitalizacji linii kolejowej do Zegrza, nad wodę wygodnie dojedziemy pociągiem. A jest to bardzo możliwe, bowiem rozwój komunikacji szynowej - jako ekologicznej i efektywnej - jest jednym z priorytetów wspólnoty.
W końcu się udało niejako wymusić na PKP obietnicę umożliwienia bezkolizyjnego przejścia, pod warunkiem że kolejarze do inwestycji nie dołożą. W czasie konsultacji społecznych mieszkańcy zdecydowali, że wolą kładkę niż przejście podziemne (na które i tak szanse były niewielkie, biorąc pod uwagę koszt wybudowania). Miasto z powiatem postanowiły współfinansować tę inwestycję. Wykonano projekt, ogłoszono przetarg na budowę kładki. Zgłosiło się do niego pięć firm. Za wybudowanie przejścia chcą od trzech do ponad pięciu milionów złotych.
- W połowie kwietnia przejazd kolejowy w ciągu ulic Parkowa-Wyszyńskiego w Legionowie ma zostać definitywnie zamknięty. Termin zamknięcia przeprawy przez tory zbiega się w czasie z możliwym rozpoczęciem prac przy budowie kładki pieszo-rowerowej w tym miejscu. Utrudnienia w ruchu pieszych i rowerzystów potrwają zaledwie kilka miesięcy - mówi Joanna Kajdanowicz z legionowskiego starostwa. Utrudnienia w ruchu pieszych i rowerzystów potrwają zaledwie kilka miesięcy - mówi Joanna Kajdanowicz z legionowskiego starostwa. Co dalej? W ciągu dwóch tygodni powinien zostać wybrany wykonawca kładki. Później można podzielić koszty i zadecydować, kto ile do niej dołoży.
Władze powiatu wystąpiły o dofinansowanie tej inwestycji kwotą 4,5 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Swój udział finansowy zadeklarowały też władze Legionowa - maksymalnie 1,2 mln zł.
Biorąc pod uwagę najbardziej optymistyczny wariant - bez odwołań i innych problemów, do których niestety ostatnio przywykliśmy przy legionowskich inwestycjach, pierwsi piesi wkroczą na nową kładkę pod koniec roku.
Prace powinny ruszyć na przełomie kwietnia i maja.
AS
.









































