REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jaki rower górski MTB kupić?

Jaki rower górski MTB kupić?

Na rynku dostępne są różne modele rowerów górskich MTB. To sprawia, że wybór tego konkretnego nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby to się wydawać. Warto zatem wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby mieć pewność zakupu takiego roweru, który na pewno spełni indywidualne oczekiwania. Jaki zatem rower górki MTB kupić?

Jaki rower górski MTB wybrać pod kątem jego przeznaczenia?

Zanim zakupi się konkretny model roweru górskiego MTB, odpowiedzieć trzeba sobie na jedno zasadnicze pytanie. Do czego i gdzie będzie on wykorzystywany. Innymi słowy, wybór konkretnego roweru uzależniony jest od jego przeznaczenia. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje uniwersalny rower, który sprawdzi się w każdych warunkach. Inny rower lepiej sprawdzi się podczas wymagającej jazdy w górach, a jeszcze inny w przypadku jazdy turystycznej. Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze w trudniejszych warunkach, to dobrym wyborem będzie rower górski MTB typu hardtail. Jest to model roweru pozbawiony tylnej amortyzacji. Dzięki temu dobrze sprawdza się w różnych warunkach. To dobry wybór na początek, który pozwoli określić jaki rodzaj jazdy i po jakim terenie preferuje się najbardziej.


Jaką ramę i koła posiadać powinien rower górski MTB?

Wybierając konkretny model roweru górskiego MTB, szczególną uwagę zwrócić trzeba na jego ramę. Osobom początkującym polecić można zakup roweru górskiego z ramą aluminiową. Jest ona bowiem dość lekka, a poza tym spełnia wszystkie wymagania, jakie potrzebne są do tego, aby zacząć przygodę z jazdą na rowerze w trudniejszych warunkach. Osoby nieco bardziej doświadczone, a tym samym jeżdżące już po dość wymagającym terenie postawić powinny na ramę karbonową lub wykonaną z bardzo dobrej jakości stali. Takie ramy są niezwykle wytrzymałe, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w trudnych warunkach.

Nie tylko materiał wykonania ramy jest ważny, ale również jej rozmiar. Pod tym kątem rama musi być dopasowana do wzrostu rowerzysty. Odległość między górną rurą ramy a kroczem powinna zapewniać wygodne wsiadania i zsiadanie. Dlatego kupując konkretny model roweru górskiego MTB uwagę zwrócić należy rodzaj ramy. Drugim istotnym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając rower górski MTB, są koła. W przypadku osób początkujących dobrym wyborem będą koła o średnicy 29-cali. Bardzo dobrze radzą sobie na nierównościach i spokojnie można na nich przejechać długie dystanse. Osoby, które często wjeżdżają na wzniesienia i z nich zjeżdżają, zakupić powinny rower górski z kołami o średnicy 27,5-cala.

Odpowiadając jednak na pytanie, jaki rower górski MTB warto kupić, wskazać można na trzy modele:

  • Rower górski MTB Indiana X-Pulser 1.9 M17 19 cali,
  • Rower górski MTB Indiana X-Pulser Enduro 2.7 M17 27,5 cała,
  • Rower górski MTB Indiana X-Rock 4.6 M17 26 cali.


Rower górski MTB z jakimi hamulcami i napędem kupić?

Rowery górskie MTB wyposażone są w różne typy hamulców. Uwagę warto jednak zwrócić na hydrauliczne hamulce tarczowe. Cechują się one wysoką jakością, co zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Górska jazda często wymaga szybkiego zwolnienia czy zatrzymania się. Dlatego jakość hamulców odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Rowery miejskie często wyposażone są w hamulce niehydrauliczne. W jeździe miejskiej sprawdzają się one bardzo dobrze, jednak nie do końca nadają się do jazdy w górach. Odpowiadając zatem na pytanie, jaki rower górski MTB kupić, śmiało odpowiedzieć można, że ten, który wyposażony jest w hamulce hydrauliczne.

Jeśli o hamulcach mowa, to nie można zapomnieć także o wielkości tarcz hamulcowych. Im większe koła i im większa waga rowerzysty, tym większy powinien być rozmiar tarcz hamulcowych. Z kolei, jeśli chodzi o napęd w rowerach MTB, to wyróżnić można głównie dwa modele. Mowa tu o napędzie trzyrzędowym oraz o korbie z dwiema tarczami. Dziś coraz częściej wybierane jest to drugie rozwiązanie ze względu na to, że obniża wagę roweru oraz ułatwia dobranie właściwego przełożenia w terenie. Dlatego to właśnie rower z napędem korbowym warto kupić.

Na koniec warto wspomnieć, że na rynku dostępny jest również rower elektryczny górski. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które lubią jazdę turystyczną, jednak nie preferują jazdy zbyt wymagającej. Tzw. elektryk rozwiązuje ten problem, sprawiając, że jazda nie wymaga dużego nakładu sił.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA