REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak zrealizować e-receptę w aptece internetowej?

Jak zrealizować e-receptę w aptece internetowej?

Tradycyjne recepty odeszły do lamusa. Od 1 stycznia 2020 roku zamiast papierowych druczków, podajemy w aptece swój PESEL i 4-cyfrowy kod, na podstawie którego farmaceuta wydaje nam leki. A co w przypadku realizacji e-recepty w aptece internetowej? Czy to możliwe i na jakich warunkach? Sprawdzamy!

Co to jest recepta elektroniczna?

E-recepta to ogólnopolski program koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jest to tak naprawdę część rozbudowanego systemu informatycznego, który ma usprawnić polski system opieki zdrowotnej na wielu płaszczyznach: z punktu widzenia lekarzy, pacjentów i farmaceutów. Została wprowadzona wraz z rozpoczęciem 2020 roku - od tego momentu wszystkie apteki w Polsce mają obowiązek respektować e-recepty wystawiane przez lekarzy. Co można powiedzieć o recepcie online po roku funkcjonowania?

Brak kolejek w przychodni i dostępność całą dobę. Dzięki e-recepcie pacjent może rozpocząć leczenie jeszcze szybciej! Owszem, musi wyjść z domu, ale tylko celem wykupienia recepty online w stacjonarnej aptece. To znaczne ułatwienie, szczególnie w dobie panującego koronawirusa.

E-recepta w praktyce

E-recepta ułatwia życie np. w przypadku pacjentów, którzy biorą leki stałe na choroby przewlekłe. Nie muszą oni osobiście zjawiać się u lekarza, aby otrzymać rutynową receptę (jak wielkie to ma znaczenie, okazało się podczas pandemii). Lekarz na podstawie informacji w systemie wypisuje e-receptę, a pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod do zrealizowania w aptece. E-receptę można zresztą uzyskać nie tylko poprzez teleporadę z lekarzem rodzinnym w ramach państwowej opieki zdrowotnej. Istnieje taka możliwość także poprzez kontakt z lekarzem na jednej z platform jak na przykład NaszaRecepta realizująca recepty online.

W przypadku kilku pozycji na recepcie i brakach asortymentu w aptece, możliwe jest zrealizowanie pozostałych pozycji z e-recepty w innej placówce. Farmaceuci z wszystkich aptek z całej Polski będą wiedzieli, które leki nie zostały jeszcze wykupione. Należy jednak pamiętać, że e-recepta nie jest ważna bezterminowo. Zgodnie z ustawą, która zakłada zmiany we wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. Z 2019r., poz. 1590), na e-recepcie należy sugerować się podaną datą realizacji "od dnia". Zwykle jest to 30 dni, na antybiotyk 7 dni, ale są i takie leki, na których wykupienie pacjent ma 120 lub 365 dni, w zależności od tego, co zaznaczy lekarz. Gdzie sprawdzić e-receptę? Jeśli korzystasz z IKP (Internetowego Konta Pacjenta), w każdej chwili możesz sprawdzić wszystkie dane, a nawet sposób przyjmowania leków.

E-recepta dla lekarza również oznacza istotne udogodnienia: przede wszystkim w systemie pojawiają się dane, że pacjent przepisane leki wykupił. Jeszcze ważniejsze są informacje o ewentualnym kolidowaniu substancji w przypadku gdy pacjent leczy się u kilku lekarzy specjalistów i np. nie pamięta, jakie leki zażywa.

E-recepta - realizacja krok po kroku

Aby otrzymać e-receptę, pacjent ma tak naprawdę trzy możliwości: tradycyjną, poprzez osobistą wizytę w przychodni lub teleporadę (praktykowaną zwłaszcza w dobie pandemii). Jak wspominaliśmy wyżej, może też odbyć e-wizytę za pośrednictwem internetu poprzez portal realizujący e-konsultacje. Ta ostatnia opcja sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy potrzebna jest jak najszybsza reakcja ze strony lekarza, np. skończyły się leki przyjmowane stale lub kobieta musi przyjąć antykoncepcję hormonalną, zwłaszcza tabletkę dzień po, na której zażycie ma zaledwie 3 do 5 dni. Na takich portalach można otrzymać e-receptę w kilka minut, o każdej porze dnia przez 7 dni w tygodniu. Każdorazowo, jeśli lekarz uzna za stosowne wypisanie e-recepty, pacjent dostanie sms-em 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece stacjonarnej.

Realizacja e-recepty jest także możliwa w aptece internetowej. Trzeba jednak pamiętać, że apteka online może sprzedawać leki na receptę, ale nie może ich wysyłać na adres domowy pacjenta, a jedynie do stacjonarnych punktów aptecznych (chyba że pacjent posiada orzeczenie o niepełnosprawności). W takim przypadku, zamawiając e-receptę online pacjent również poda 4-cyfrowy kod, z tą tylko różnicą, że leki odbierze w najbliższej aptece.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA