REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o bezpieczeństwo IT firmy w 5 krokach

Jak zadbać o bezpieczeństwo IT firmy w 5 krokach

Bezpieczeństwo IT w firmie powinno być kwestią priorytetową. Niemal każdy biznes narażony jest na ataki hakerskie, utratę poufnych danych czy szkodliwą działalność wirusów komputerowych. Błędów ludzkich również nie zawsze można uniknąć, ale warto im przeciwdziałać. Oto 5 kroków, dzięki którym bezpieczeństwo IT firmy znacząco wzrośnie.

Audyt bezpieczeństwa IT

Pierwszym działaniem na drodze do wzmocnienia cyfrowych zabezpieczeń powinien być profesjonalny audyt bezpieczeństwa IT. Najlepiej, by przeprowadziła go firma z zewnątrz, bo wnikliwa analiza z punktu widzenia osoby trzeciej pozwala na wykrycie niedociągnięć, które pracownicy wewnętrzni mogliby przeoczyć. Taki audyt może wchodzić w zakres działalności firm oferujących outsourcing usług IT to siedziba wielu z nich. Eksperci przeprowadzający audyt powinni przyjrzeć się przede wszystkim wykorzystywanemu w firmie sprzętowi komputerowemu i oprogramowaniu. Ważna jest też również analiza bezpieczeństwa cyfrowych informacji.

Polityka bezpieczeństwa IT

Drugim krokiem jest polityka bezpieczeństwa IT. Są to zasady dotyczące ochrony cyfrowych danych i poprawnego korzystania z systemów informatycznych. Takie rekomendacje powinny znaleźć się w specjalnym dokumencie, który zostanie sporządzony w zwięzłej i przystępnej formie. Warto zawrzeć w nim również strategię postępowania w przypadku ewentualnego wycieku danych, ataku typu ransomware czy awarii sprzętu. Polityka bezpieczeństwa IT powinna obejmować również kwestie, o których wspominamy w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo cyfrowych danych

Kolejny krok to dołożenie wszelkich starań, by firmowe dane w formie cyfrowej były jak najlepiej zabezpieczone. Kluczową rolę w tym przypadku gra sposób, w jaki będą one przechowywane. Warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ich utratą i zapisywać je zarówno na nośnikach fizycznych, jak i wirtualnych. Absolutnie nie należy zapominać o backupie. Przynajmniej jedna z kopii zapasowych powinna zostać umieszczona w firmowej chmurze online.

Bezpieczny dostęp do sieci informatycznej: silne hasło i VPN

Następnym krokiem jest organizacja dostępu do firmowej sieci informatycznej. Najlepiej, by każdy użytkownik logował się przy pomocy silnego hasła. Podczas jego tworzenia warto kierować się rekomendacjami firmy Microsoft - informatyczny gigant za najbezpieczniejsze uznaje hasła nie krótsze niż 14 znaków. Oprócz zabezpieczenia w postaci hasła warto logować się wyłącznie poprzez VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Administratorzy takich sieci dbają bowiem o szyfrowanie danych, dzięki czemu są one jeszcze bezpieczniejsze.

Edukacja pracowników

Żaden z przedstawionych powyżej kroków nie doprowadzi jednak do sukcesu w postaci wysokiego poziomu bezpieczeństwa IT, jeśli pracownicy firmy nie zostaną odpowiednio przeszkoleni. W pierwszej kolejności każdy z nich powinien zapoznać się ze wspomnianą wcześniej polityką bezpieczeństwa IT. Zatrudnieni muszą być ponadto świadomi podstawowych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa i wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Warto uczulać ich przede wszystkim na phishing, który według raportu CERT Polska za 2021 rok jest zdecydowanie najczęstszym typem ataku.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA