REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Jak stwarzać swój świat

  9 marca 2004

W sumie jest ich około osiemdziesięciorga. Gdyby jednak doliczyć przyjaciół, sympatyków i tych, którzy dzięki ich pracy poczuli trochę ciepła w sercu - powstałaby armia. O kim mowa? Oczywiście o Muzycznej Rodzinie Ave działającej na Płudach od wielu lat.

REKLAMA

Do Muzycznej Rodziny Ave, co chyba najważniejsze dla naszych czytelników, wstąpić może niemal każdy. Wystarczy mieć chęć do stworzenia własnego, dobrego świata, w którym każdemu chce się pozostać. Czym zajmują się członkowie Rodziny Ave? Najprościej powiedzieć, że wszystkim. Choć bowiem trzon działalnoś-ci tworzą grupy chóralne - Avetki, Ave, Aveciątka, Gold Old Ave, to działalność rodziny sięga znacznie dalej. Można tu zrealizować swoje zapędy literackie, sportowe, teatralne i wiele, wiele innych.

Skąd przyszły Avetki

Historia rodziny sięga jeszcze pierwszej połowy XX wieku. Jak pisze Bartłomiej Włodkowski, opiekun, dyrygent i dobry duch chóru: "Tradycje chóralne w Płudach sięgają 1939 r. Już wtedy przy płudowskim kościółku "na górce", wówczas filii parafii św. Jakuba, organista Drzewiecki, prowadził chór, złożony z miejscowej młodzieży. Zespół śpiewał na niedzielnych mszach świętych, odprawianych przez proboszcza z Tarchomina, a co ciekawe - pomimo zagrożenia i wyraźnego zakazu okupanta, posługi tej nie przerwała nawet wojna. Na pierwszej powojennej Pasterce czterogłosową "Mszę ku czci św. Ludwika" Zangla oraz "Jutrznię" Furmanika wykonywało ponad 45 osób! Do początku lat 50. chór stanowił również Kółko Dramatyczne, animujące życie kulturalne mieszkańców Płud, Białołęki, Tarchomina, Legionowa i Bródna. Skecze, spektakle teatralne i koncerty odbywały się Domu Katolickim (dzisiejszej kaplicy), kościołach, jednostkach wojskowych i remizach. W 1973 r. chórzyści ufundowali okazały witraż w oknie na chórze w świątyni "na górce", a w 1999 r. w darze na jubileusz 50-lecia istnienia parafii pokryli koszty remontu zabytkowej XIX-wiecznej fisharmonii. Chór prowadzi kronikę, dysponuje bogatym archiwum, a także liczącą ponad 1000 pozycji biblioteką muzyczną. W 1998 r. ks. proboszcz Mirosław Bielawski liturgicznie nadał zespołowi nazwę AVE, a w 2001 r. poświęcił chorągiew zespołu, wyhaftowaną przez wieloletnią chórzystkę, Zofię Dąbrowską. Również wtedy chórzyści otrzymali jednolite stroje, uszyte w pracowniach Opery Narodowej."

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Czemu warto

Chóry zgromadzone wokół Rodziny Ave wykonują przede wszystkim utwory nieco zapomnianych kompozytorów XIX i XX wieku. Poza tym jednak zabierają się też za repertuar muzyki gospel i negro spirituals. Warto pamiętać, że profesjonalne przygotowanie zawdzięczają nie tylko opiekunom, z którymi współpracują na co dzień, ale też licznym warsztatom z profesjonalistami, takimi jak choćby soliści Opery Narodowej.

Nikt, kto zechciałby posłuchać jak brzmią Avetki, nie powinien mieć problemów. Można je spotkać na licznych koncertach w Warszawie i okolicach (na najbliższe tygodnie zespół nie ma planów koncertowych, ale zapewniamy, że jeśli tylko takie się pojawią, poinformujemy Państwa natychmiast). Poza tym, kto nie chce wystawiać na szwank swojej cierpliwości może zdobyć którąś z płyt wydawanych przez formację. Ostatni dorobek audio zespołu to wydana w 2003 roku płyta z kolędami, na której śpiewają Avetki i Ave Men. Obecnie chór przygotowuje nowy projekt "Avetki papieżowi".

Jednak działalność Rodziny Ave, to nie tylko praca chórzystów. Chór przygotowuje też misteria teatralne, jasełka z kolędami patriotycznymi, czy spektakle pasyjne. Poza tym ogromnie dużo energii członkowie rodziny wkładają w działalność wolontaryjną i terapeutyczną. Koncerty charytatywne, czy spotkania dyskusyjne w ramach "Międzynutek" to tylko kilka przykładów.

Tyle tytułem zachęty. Dla wszystkich, którzy chcieliby na własnej skórze przekonać się, czy rzeczywiście warto zajrzeć do płudowskiej, Muzycznej Rodziny Ave podajemy w ramce terminy zajęć otwartych. Przypominamy, że nie trzeba mieć za sobą profesjonalnego muzycznego przygotowania, żeby u Avetek poczuć się dobrze.

Magdalena Łuczak

 Terminy zajęć otwartych: 
Dzieci ze szkoły podstawowej  - AVECIĄTKA  - w soboty o godz. 11.00
Młodzież od I klasy gimnazjum  - AVETKI, AVE MEN  - w piątki o godz. 18.00
Dorośli, a zwłaszcza seniorzy  - GOLD OLD AVE  - w poniedziałki o godz. 16.00
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy